Gemi turu yapmamış olanlara ‘alıştırma’ fiyatı sunuyor

Bünyesinde ikisi Türk limanlarına uğrayan Louis Olmpia ve Orient Queen olmak üzere toplam yedi gemi ve dokuz otel bulunan 80 yıllık Yunan şirketi Louis Group, henüz gemi turuna çıkmamış olanları ısındırmak amacıyla ‘alıştırma’ olarak kabul edilen 199 Euro’dan başlayan fiyatlardan 3 günlük Yunan adaları turu sunuyor.

GemiTatil mevsimi yaklaşıyor. Birçok kişi tatilini nerede ve nasıl geçirmek istediğine karar vermeye çalışıyor. Lüks olanakların cazip fiyattan satın alınacağı gemi turları giderek en gözde tatillerden biri haline gelmeye başladı. Bu turlardan birini Yunan menşeli Louis Hellenic Cruises sunuyor. Şirket yönetimi, Kuşadası çıkışlı, Yunan adalarından Patmos, Girit, Santorini, ve Mikanos’un yanı sıra, başkent Atina’yı da içeren 3 günlük gemi turunu 199 Euro’dan başlayan fiyattan satışa sundu. Ekstra harcamaların dahil olmadığı bu fiyata gemide üç öğün yemek, yemekte içilen çay ve kahveler dahil ediliyor.

Seyahat boyunca casino dışında nakit para kullanılmıyor. Ekstra harcamalar için başlangıçta 150 Euro kaparo yatırıp bir hesap açılması gerekiyor. Bunu yaptığınızda size bir kart veriliyor. O kart hem gezi boyunca kredi kartınız hem de pasaportunuz gibi işlev görüyor. Bu tura katılanlar, tarihin ve doğal güzelliklerin kucaklaştığı, antik çağlardan günümüze birçok kültürün kaynaştığı Yunan Adalarında hayallerindeki tatili keşfediyor. Louis Hellenic Cruises farklı avantajları ve özellikleriyle rakipleri arasından sıyrılmayı başarıyor. Yıllardır birçok tur operatörü ve seyahat acentesinin önerdiği bir marka olarak hizmet güvenliği ve kalitesinin sayısız defalar test edilmiş olması, Louis Hellenic Cruises’in en önemli özellikleri arasında.

Bunun yanı sıra 3, 4 ve 7 gecelik tur alternatifleri sunması birçok kişiye tatil programı yaparken kolaylık sağlıyor. Louis Hellenic Cruises, gemileri en fazla Yunan adasına uğrayan şirket konumunda. Bu sayede tur süresince mümkün olduğunca farklı yer gezilmiş oluyor. Fiyatlara liman vergileri, bahşişler ve özel içki paketinin dahil olması ekonomik avantajı da beraberinde getiriyor. Louis Hellenic Cruises ile yolculuk yaparken yabancı dil bilmenize de gerek yok. Çünkü gemilerde Türkçe rehberlik hizmeti sağlanıyor. Louis Hellenic Cruises gemilerinde dünya mutfakları ile Türk mutfağının tüm zenginlikleri, konukların beğenisine sunulurken a’la carte restorandan da ücretsiz faydalanılabiliyor. “Gemi turuna çıkmamışları hedefliyoruz” Louis Hellenic Cruises farklı avantajları ve özellikleriyle rakipleri arasından sıyrılmayı başardığına dikkat çeken Louis Cruises Ticari Müdürü Dr. Pythagoras Nagos, Kuşadası çıkışlı turlarda henüz gemi turuna çıkmamış Türk tatilcileri hedeflediklerini söylüyor.

Türkiye’deki operasyonlarını Karavanmar ile işbirliği halinde yürüteceklerini belirten Dr. Nagos, kruvaziyer turizmi hakkında şu bilgileri verdi: “Cruise pazarı son 10 yılda adeta bir patlama yaşıyor. ABD merkezli CLIA’nın (Uluslararası Kruvaziyer Hatları Birliği) Avrupa’daki oluşumla birleşmesi, AB sınırları içindeki gemi turlarının ikiye katlanmasına yol açtı. Bu gelişmenin yaşanmasında iki önemli etken var. Biri, her şeyin tatilciler için kolaylaştırılmış olmasının kruvaziyer turlarının popülerleşmesi, diğeri fiyatların cazip, herkesin katlanabileceği hale gelmesi oldu. Gemi turuna çıkan tatilci, valiz açıp kapatmadan birbirinden farklı beş destinasyonu görme imkanına kavuşuyor.”

“Sürümden kazanıyoruz”

Tanıtım ve reklama ağırlık verdiklerini belirten Dr. Nagos, otel konaklama pazarından pay alarak büyüdüklerini belirterek, “Gemi kapasitelerimizi büyüterek 300 kişi taşımaktansa 3 bin yolcu taşıyıp bir anlamda sürümden kazanıyoruz” diyor.

 

Otellerin son dakika satışı yapabildiklerini, gemi turlarında ise bunun mümkün olmadığın hatırlatan Dr. Nagos şu bilgileri veriyor: “Gemide son dakika yok, limandan çıktık mı artık yolcu alamıyoruz. Bu yüzden fiyatlarımızı son dakika da katılmaya göre değil, fazla düşünmeye gerek bıraktırmayacak şekilde makul ve cazip tutuyoruz. Fiyatlarımıza liman vergileri, bahşişler ve özel içki paketini dahil ettiğimizden, son derece ekonomik ve avantajlı hale geliyor.”

 

Akdeniz’de 3 günlük ve haftalık turlar yapan tek şirket olduklarını vurgulayan Dr Nagos, “Louis Hellenic Cruises, gemileri en fazla Yunan adasına uğrayan şirket konumunda. Bu sayede tur süresince mümkün olduğunca farklı yer gezilmiş oluyor” dedikten sonra şunları ekliyor: “Louis Hellenic Cruises ile yolculuk yaparken yabancı dil bilmenize de gerek yok. Çünkü gemilerde Türkçe rehberlik hizmeti sağlanıyor. Louis Hellenic Cruises gemilerinde dünya mutfakları ile Türk mutfağının tüm zenginlikleri, konukların beğenisine sunulurken a’la carte restorandan da ücretsiz faydalanılabiliyor.”

Yeni rotalar

Öte yandan, 20 yıl önce gemi turu dendiğinde Karayipler, Baltık, Fiyord ve Akdeniz’in akla geldiğini belirten Karavarmar Cruise Satış Direktörü Özgü Alnı temiz, şimdi aralarında Çin, Latin Amerika gibi yeni destinasyonların keşfedilmek istendiğini ileri sürüyor. Türk tatilcilere Yunanistan dışında, nerelerde yolculuk yapılacağını planlamakta olduklarına değinen Alnıtemiz, Türkiye’den yılda 5-7 milyon kişi tatil için yurtdışına çıkıyor. Bunların 50-60 bininin gemi turlarını tercih ettiğini biliyoruz. Orta ve uzun vadeli planlarımız var. İki yılda Türkiye’den 15-20 bin yolcuya gemi turu yaptırmak istiyoruz. Kısa süre önce Türkiye’den 126 seyahat acentesi temsilcisini davet edip, turlarımızı onları bizzat yaşatarak tanıttık.” 2014 yılına kadar İstanbul, İzmir, Antalya, Mersin ve Bodrum’daki limanlardan kalkan gemi planladıklarını ifade eden Alnıtemiz, sözlerini şöyle noktaladı: “Planlarımızı hayata geçirmek için adım adım ve önümüzü görerek yapacağız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.