Gemi turu yormaz

Okullar kapandı artık tatile hazırsınız. Planınızı birkaç ülke veya şehir görmek üzerine kuruyorsanız, defalarca bavul toplamak zorunda kalacağınızı unutmayın. Bavulu açıp-kapatmak, oteller arasında taşınıp durmak size yorar. Bu sefer bir değişiklik yapıp, gemi turuna katılmaya ne dersiniz?

‘Yüzen tatil köyleri’ olarak da bilinen dev gemiler (cruise), konfor ve imkân bakımından 5 yıldızlı otelleri hiç aratmıyor. Gemilerde 7’den 70’e herkese göre bol bol eğlence var onun için hiç sıkılmazsınız. Gemi sallanır batarız, deniz tutar diye de  endişelenmeyin. Çünkü dev gemilerde dalgaları içeriden hissettirmeyecek bir sistem var.

Gemi turuna çıkmaya karar verdiniz. Ama kabin türleri konusunda kafanız karışık mı? Merak etmeyin turizmcilerle konuşup, işinizi kolaylaştıracak bilgileri derledik. Öncelikle bazılarının sandığı gibi, su altında kabin olmadığını hatırlatmak isteriz. Tüm kabinler su seviyesinin en az 2 metre üzerinde. Kabinler İç Kabin, Dış Kabin, Balkonlu Kabin, Süit Kabinler olarak sınıflandırılıp, fiyatları da kat ve konumlarına göre farklı belirleniyor. Ama kabinlerin hepsi 5 yıldızlı otel odasında bulabileceğiniz özelliklere sahip…

İç Kabin: Geminin iki koridor arasında kalan orta kısımlarında bulunuyor. Penceresi olmadığından gündüz de ışık almıyor, ‘manzarasız olsun daha ekonomik olsun’ derseniz bu kabin türünü tercih edebilirsiniz. Dış Kabin: Konum olarak geminin sancak veya iskele tarafında bulunuyor. Yeni gemilerde alt, eski model gemilerde ise her katta bulunuyor. Balkonlu Kabin: Yeni gemilerde çok bulunan ve tercih edilen kabin tipidir. Adından da anlaşılacağı gibi size ait bir balkonu var manzarayı seyredip keyfini çıkarabilirsiniz. Süit Kabinler: Gemilerin en geniş ve lüks kabin tipidir. Burada size ait özel havuzdan özel hizmetliye kadar çeşitli imkânlar sunuluyor.

Yanınıza alın

Bavula altı kaymayan, rahat yürüyüş ayakkabısı ile akşamları giyebileceğiniz şık bir ayakkabı koyun. Yeni aldığınız ayakkabının ayağınızı vurup tatilinizi kabusa çevirmesini istemiyorsanız, daha önce giyip denediklerinizi alın.

Bol miktarda t-shirt, balo ve gala yemeği için ceket, papyon-kravat ve gece elbiselerini fena olmaz. Başta pasaportunuz olmak üzere önemli belgelerin fotokopilerini alın veya cep telefonuyla fotoğrafını çekin. Sürekli kullandığınız ilaçların yanı sıra, ağrı kesici, alerji, soğuk algınlığı, vitamin, mide için antiasit ve bağırsak düzenleyici ilaçları da mutlaka yanınıza alın.

Eğlence cenneti

Gemilerde her yaşa uygun etkinlikler mevcut. Dev gemilerde “yok” yok. Temalı restorandan 24 saat oda servisine, basketbol sahalarından tenis kortuna, tırmanma duvarından su kaydırağına kadar ne ararsanız var. Ayrıca, Brodway tarzı gösteriler, canlı müzikler, dans dersleri, casinolar, disco ve gece kulüpleri de sizi bekliyor. Gemiler her yaşta çocuk için adeta bir eğlence cenneti konumunda. Küçük çocuklar  profesyonel pedagoglar ve animasyon ekipleriyle oyunlar oynuyor. Gemide seyahat eden yabancı uyruklu çocuklarla da kaynaşıp sosyal bir ortama giriyor. Gençler ise yaş gruplarına uygun hazırlanan animasyon ve eğlencelerle hoş vakit geçiriyor.

Fiyatlar değişken

Gemi turlarında fiyatlar turun süresi, tercih edilen kabin türü ve seçilen rotaya göre değişiyor. Son zamanlarda gemiyle Yunan Adaları, Baltık başkentleri, Rusya ve Küba seyahatleri öne çıkıyor. Vizesiz olarak gidilebilen Yunan Adaları turlarında fiyatlar 199 Euro’dan başlayıp 499 Euro’ya çıkarkan, diğer rotalara yönelik hazırlanan turlarda ise fiyatlar 699 Euro’dan başlayıp 3 bin 599 Euro’ya kadar çıkabiliyor.

Gemide bindiğinizde yanınızda sürekli nakit para taşımanıza gerek kalmıyor. Girişte ekstra harcamalar için 100-150 Euro kaparo yatırıp bir hesap açtığınızda size bir kart veriliyor. O kart hem gezi boyunca kredi kartınız hem de pasaportunuz gibi işlev görüyor. Gemi şirketlerinin bazıları turu cazip hale getirmek için bahşiş limitli içecekleri de fiyata dâhil ediyor.

Seçenek çok

Gemilerde her damak tadına uygun yemekleri bulmak mümkün. Üç öğün yemek, yemekte içilen çay ve kahveler fiyata dahil ediliyor. Alakart veya zengin açık büfe seçenekleri ile günün bütün öğünlerinde lezzetli yemekler bulabilirsiniz. Alakart aldığınız yemeğin kalitesi, lezzeti ve sunumu İstanbul’un ünlü restoranlarından aşağı kalmıyor.Türk tatilcilerin talepleri üzerine şirketler kahvaltıda artık peynir, zeytin, domates ve salatalık da bulundurmaya başladı. Bazı gemilerde barda içilen alkollü içecekler ekstra olarak kabul ediliyor. Gemide Türk personel ve Türkçe menü görüp, Türkçe anonsları duyarsanız hiç şaşırmayın.

Keşfedin

Siz akşam yemeğindeyken, kamaranıza her akşam, bir sonraki günün ayrıntılı programı (Newsletter) konacak. Özel indirim ve kampanyaları buradan okuyabilirsiniz. Gemi dışındaki turlara katılıp, Türk rehberler eşliğinde gittiğiniz yerleri keşfedip bilgilerinizi artırmanızda yarar var. Çocuklarınızı geminin Mini Club’ına bırakın. Burada çocuklarınız dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen diğer çocuklarla oyunlar oynayıp eğlenirken, siz de gönül rahatlığıyla limanına yanaştığınız şehri keşfedip tadını çıkarın.

Yayınlandığı yer ve tarih: 13.06.2017, Posta, Tatil PostasıYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.