Gemide erken rezervasyon

Dans, müzik ve eğlence dolu anların yanı sıra, kendine özgü birçok yeri yorulmadan keşfetmek istiyorsanız Akdeniz’de dolaşan gemilerden biriyle mutlaka gezin. Gemi şirketleri Akdeniz’in yarı sıra, Bermuda, Karayipler, Kanada, Alaska, Güney Amerika ve Asya’yı içeren geniş bir yelpaze sunuyor.

Gemi turu düzenleyen şirketler, gezginlere dünyanın tüm denizlerinde gezdirip, birbirinden ilginç yerleri keşfettirecek seçenekler sunuyor. Seçenekleri bol olan gemi turlarında bu aralar ‘erken rezervasyon’ adıyla cazip fiyat avantajı içeren kampanyalar da hız kazandı. Elinizi çabuk tutarsanız dünya denizlerini cazip imkanlarla gezme şansını yakalarsınız.

Gemiyle tur düzenleyen şirketlerden biri olan Royal Caribbean Genel Müdürü Alper Taşkıranlar,  Royal Caribbean International’ın Oasis sınıfı gemilerinin en yeni üyesi Symphony of the Seas ile Nisan 2018’de başlatacakları seferlerden dolayı heyecanlı olduklarını belirterek şu bilgileri verdi: “Gemimiz dış yapısı tamamlandıktan sonra 9 Haziran tarihinde ilk kez yüzdürülmeye başladı. Bu aralar geminin iç mekân montaj ve dekorasyon çalışmaları hız kesmeden devam ediyor. Symphony of the Seas, dünya denizleri ile buluştuğu ilk sezonunda gezginlerin Akdeniz’in nefes kesen limanlarından Barselona’dan hareketle Mayorka, Marsilya, La Spezia (Floransa/Pisa) , Roma ve Napoli limanlarını keşfetmesini sağladı. Yeni sezonda da adından sıkça söz ettirecek ayrıca yedi gece Doğu ve Batı Karayip turlarını gerçekleştirmek için Kasım başında Miami’ye hareket edecek.”

Macera gemisi

Symphony of the Seas’ın, 2016’da denize indirilen kardeşi Harmony of the Seas’ten 28 kabin daha fazla konaklama kapasitesine sahip olduğunu hatırlatan Taşkıranlar, gemiyle ilgili bilgileri şöyle özetliyor: “Bu gemi dünyanın en büyük ve en macera dolu gemisi unvanını alacak. Toplam 230 bin gross ton ağırlığa sahip gemimiz, konukları için yeni özellikleri ve sunacağı olanaklarla öne çıkacak. Çığır açan yenilikleri ve heyecan verici deneyimlerin bir araya getirilmesi, Symphony of the Seas ile Harmony of the Seas’ın dünya çapında tanınmasına yol açacak. Otoriteler tarafından takdir edilen yenilikleri arasında; yedi mahalle konsepti, yaratıcı ve sofistike yemek deneyimleri, robot barmenler, orijinal Broadway Showları, Aqua Tiyatrosu ile dünya denizlerindeki en uzun kaydırakları sayabiliriz.”

Tüm denizleri geziyor

Royal Caribbean’ın dünyanın en yenilikçi 24 cruise gemisini sahip olduğunu belirten Taşkıranlar, açıklamalarını şöyle noktalıyor: “Bermuda, Karayipler, Avrupa, Kanada, Alaska, Güney Amerika, Asya ve Avustralya’nın en popüler destinasyonlarının yanı sıra, Yeni Zelanda’da konuklarımıza denizlerde eşsiz bir deneyim sunuyoruz. 48 yıldır hizmet verdiğimiz dünya denizlerinde birçok yeniliğe imza attık. Broadway tarzı eğlence, ailelere ve maceracı tatilcilere hitap eden beğenilen programları başlattık. Misafirlerine kapsamlı, eşsiz bir dizi özellik ve kolaylıklar sunan Royal Caribbean, Travel Weekly Readers Choice Awards’da 14 yıl üst üste ‘En İyi Gemi Şirketi’ olarak seçiliyor.”

Akdeniz keyfi

Etstur, Costa Pasifica gemisiyle, misafirlerini Akdeniz’in en güzel limanlarında gezdirecek. Etstur Gemi Turları Departman Müdürü Ahmet Yazıcı, söz konusu turun THY’nin İstanbul kalkışlı tarifeli uçak seferiyle başlayacağını hatırlattıktan sonra şu bilgileri veriyor:  “Bu tura katılacak misafirlerimizi İtalya, Fransa, İspanya’nın en gözde mekânlarına götüreceğiz.

Gemide akşam yemekleri saatinde 1 gece İtalyan gecesi, 1 Gece’de gala gecesi düzenlenecek. Misafirlerimiz yanlarında takım elbise ve şık kıyafet alsın. 2018’in dördüncü ayında başlayacak bu turda fiyatlar seçilecek kabin türüne göre, kabinlerde kişi başı bin 99 Euro’dan başlayıp, bin 999 Euro’ya kadar çıkıyor. Fiyatlarımıza THY ile ekonomi sınıfından İstanbul- Nice-Milano-İstanbul uçuşları, Türkçe rehberlik, havalimanı liman arasındaki transferler dahildir.”

Küba zamanı

MSC Cruises, gemi tutkunlarına Akdeniz’deki birbirinden ilginç rotaların yanı sıra, 14 gecelik Küba-Karayipler-Antiller programı da sunuyor.  MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel ülkemizde havaların soğumaya başladığı dönemde, tropik adalarda denizin güneşin tadını çıkarmak mümkün olduğunu hatırlattıktan sonra “Misafirlerimize, Küba gibi dünyanın en popüler ve en karakteristik ülkelerinden birini de doyasıya keşfetme imkânı sunuluyoruz. Bu gemi programında ilk gidişte 2,5 gün, seyahatin ortasında da 1 gün Havana’ya uğranıyor. Böylece Küba’da sadece Havana değil, isteyen misafirlere Küba’nın diğer otantik yerlerini keşfetme ve klasik otomobiller ile adayı gezebilme şansı veriyor” diyor.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 17 Ekim 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.