Göbeklitepe Mirası sanatseverlerle buluşuyor

UNESCO tarafından Dünya Miras listesine alınan ve tarihin sıfır noktası olarak tüm Dünyanın ilgi odağı haline gelen Göbeklitepe Yılı kapsamında Şanlıurfa’da “Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı” düzenleniyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklenen Fuar, 07-10 Kasım 2019 tarihlerinde “Şanlıurfa Kongre ve Fuar Merkezi’nde açılacak. Ülkemizin sahip olduğu tarihi, turistik ve kültürel değerlerin etkili bir şekilde yönetimi ve tanıtılmasına yönelik olarak düzenlenen “Göbeklitepe Kültürel Miras ve Turizm Fuarı”nda Ressam Sedef Yavuzalp de eserleriyle yer alacak. Yavuzalp’in Mozaik Esintisi” tekniğiyle yaptığı eserleri fuar alanında Fırça Sanat Galerisinde sergilenecek.

Kendi özgün “mozaik esintisi” tekniğiyle dünyada mozaikizmi geliştiren Türk ressam Sedef Yavuzalp, topraklarımızda yaşamış bazı medeniyetleri ve kültürel varlıkları konu alan tasvirleri eserlerinde yansıtıyor. Yapıtlarında ülkemiz ve dünya medeniyetine ait olan ve müzelerimizde yer alan bazı antik mozaik eserleri kendi özgün ‘’mozaik esintisi’’ tekniğiyle yorumluyor. Mozaikist Ressam Sedef Yavuzalp hem sanatçı hem de diplomat olarak bu topraklara ait görsel değerlerin ortaya çıkarılmasına destek oluyor. “Mozaik Esintisi” tekniğiyle ülkemizin tanıtımına katkıda bulunuyor, geçmişe ışık tutuyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.