Gülle: Coronavirüsün ihracata etkisi 9 şubatta netleşebilir

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Başkanı İsmail Gülle, Hatay’da açıklanan ocak ayı ihracat rakamları toplantısında, Çin’de yayılan coronavirüsün insanlık adına sıkıntı yarattığını, ihracata etkisinin ise 9 Şubat’ta netleşeceğini söyledi.

Türkiye’nin ihracatının 2020 yılı ocak ayında geçen yılın aynı döneminden yüzde 6,1 artışla 14 milyar 765 milyon dolara ulaştığını belirten TİM Başkanı Gülle, “Ay boyunca 174 ülkeye ihracatta TL kullanıldı, toplam rakam 4,4 milyar TL oldu. 6 bin 404 firma ocak ayında beyannamelerinde Türk Lirasını tercih etti” dedi.

TİM Başkanı Gülle, Çin’de başlayan coronavirüs salgınının bu yılın ihracatına nasıl etki yapacağına ilişkin soruyu yanıtlarken şunları söyledi: “Çin’de ortaya çıkan coronavirüs konusunu yakından takip ediyoruz. Ortada insanlık adına sıkıntılı bir süreç var. Tedavi konusunda  9 Şubat’a kadar epey yol katedilemesini bekliyoruz. Salgın her yönüyle dünya ekonomisi üzerinde sorun yaratıyor. Şimdilik ihracatı etkileyecek bir sorun duymadık. B planımızı da yaptık. İhracata etkisi konusunda net konuşabilmek için hafta sonunu bekleyeceğiz.”

Çin’e madencilik ürünleri ihracatının geçen yılın Ocak ayından yüzde 22,8’lik artışla, bu yılın Ocak ayında 227 milyon dolara ulaştığını belirten Gülle Türkiye’nin toplam ihracat rekorunu 180,7 milyar dolar ile bir üst çıtaya taşındığı vurguladıktan sonra şunları söyledi: “2019 yılının ardından 2020 yılının içerde ve dışarda önemli gelişmeler yaşandı. ABD – Çin arasındaki ticaret savaşlarında 1. faz anlaşmanın imzalanması ile küresel piyasalarda pozitif bir ortam oluşurken, Brexit’te de sürecin iyice belirginleşmesi Avrupa pazarı başta olmak üzere yatırım ve taleplerde bir hareketlilik yarattı. Türkiye ekonomisinin 2019’un 3. çeyreğinden itibaren pozitif büyüme trendine girmesinin ve ekonominin çarklarının hızlanması ise ithalat rakamlarına yansımış görünüyor.”

2019’da proaktif stratejileri ile küresel ticaretin tüm engellerini aşan ihracatçıların, 2020 yılında normalleşme sürecine giren küresel koşullarda başarılı bir ivme sergileyeceklerini söyleyen Gülle, “2020 yılına Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ocak ayı ihracatını gerçekleştirmenin gurur ve sevinci ile başlıyoruz. İnanıyorum ki, 2020 yılının tamamı da tıpkı bu ay gibi aylık ihracat rekorlarını tek tek aşarak ilerleyeceğimiz bir yıl olacak” dedi.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.