ICCA, koronavirüse rağmen, Çin’le işbirliğini genişletiyor

ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği) yönetimi, koronavirüs salgınıyla mücadele eden Çin’e tam dayanışma içinde olup, Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) ile eşi görülmemiş bir işbirliğine imza attı.

ICCA’dan yapılan basın açıklamasında, taraflar arasında 9 – 11 Ocak tarihlerinde Çin’in Nanning kentinde düzenlenen 16. Çin Uluslararası İşbirliği Expo Forumunun (CEFCO 2020) açılış töreninde, ICCA CEO’su Senthil Gopinath ile CCPIT Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng tarihi bir Mutabakat Zaptı’nın imzalandığı belirtiliyor.

Taraflar arasında imzalanan Mutabakat Zaptı’na göre, ICCA’nın toplantı endüstrisi profesyonelleri,  Çin Uluslararası Ticareti Teşvik Konseyi (CCPIT) üyelerine, Çin’in kongre kapasitesini geliştirip, destekleyecek sertifika programı çerçevesinde özel eğitimler verecek.

ICCA’nın Çin pazarına özel olarak hazırladığı sertifika programının, yıl sonuna kadar uygulanacağı ve türünün ilk programı olacağı kaydediliyor.

Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) Başkan Yardımcısı Zhang Shenfeng, ICCA’nın  toplantı endüstrisinde saygın bir sektör kuruluşu olduğunu hatırlattıktan sonra “Yerel profesyonellerin toplantı yeteneklerini güçlendirmek için ülkeye özgü ihtiyaçları olan özelleştirilmiş kurslar tasarlandı. Bu konuda ICCA’nın entelektüel kaynakları ve liderliğinden yararlanmayı umuyoruz” dedi.

Kongre sektöründeki profesyonellerin yüksek standartlarının karşılanabilmesi için sektörün paydaşlarıyla birlikte çalışacaklarını ifade eden Zhang, “ICCA ile bu tür bir sertifika programıyla yerel sanayiyi desteklemeyi amaçlıyoruz. ICCA’nın gelecek yıl CEFCO’ya ortak olarak ev sahipliği yapmayı kabul etmesinden de çok memnunuz. Bu, CCPIT ile ICCA arasında çok değer verdiğimiz yeni bir ilişkinin kurulmasına yol açacak” diye ekledi.

“İlk CCPIT-ICCA işbirliğinden umutluyuz”

ICCA CEO’su Senthil Gopinath, CCPIT ile imzaladıkları Mutabakat Zaptı ile benzeri görülmemiş bir dönüm noktasına ulaştıklarını vurgulayıp şunları söyledi: “Bu ortaklık, küresel entelektüel kaynaklarımızı özelleştirilmiş hizmetlere dönüştürme çabalarımızda önemli bir adımdır. ICCA, sektörün daha iyi olması için sadece Çin’e yönelik bir kurs sağlamak üzere CCPIT ile ortak olmaktan onur duyuyor. CCPIT’in dinamik ve sürdürülebilir bir yetenek ekosistemi geliştirmek için profesyonel eğitim kursları vermeyi taahhüt ettiğini biliyoruz. CCPIT’in kapasite geliştirme çabalarını desteklemeye kararlıyız. Özel eğitimde, yerel profesyonellerin ihtiyaçlarına, belirledikleri hedeflerine ulaşmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve becerilere odaklanılacak.”

CCPIT’in toplantısının önümüzdeki yıl, Çin- Fuzhou’da 14-16 Ocak tarihleri ​​arasında yapılacağının belirtildiği ICCA açıklamasında şu görüşlere de yer veriliyor: “Toplantı endüstrisinin beklentileri, tıpkı seçici müşterilerimiz gibi yıllar içinde değişti. Bundan dolayı hazırlanacak olan özel ders, endüstri ihtiyaçlarını ortaya çıkan eğilimler ve uygulamalı eğitimle bütünleştirilmiş bir müfredatı içeriyor. Son zamanlarda Çin zor bir dönemden geçiyor. Koronavirüs salgını Çin ile çalışmamızı engelleyemez. Tam tersine böyle bir dönemde Çin’le tam dayanışma içinde olarak, yerelleştirilmiş eğitim kursları ve diğer çalışmalara yoğunlaştıracağız.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.