ICCA ve CIMERT’ten COVID-19 için ortak araştırma projesi

ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği) yönetimi, CIMERT (ICCA tarafından desteklenen Uluslararası Toplantılar Araştırma ve Eğitim Merkezi) ortak araştırma projesi başlattı.

COVID-19’un seyahat ve turizm üzerinde giderek artan olumsuz etkileri, bu alanda faaliyet gösteren kurumların ortak projelerini hızlandırdı. ICCA (Uluslararası Kongre ve Toplantılar Birliği) ve yine ICCA tarafından desteklenen CIMERT (Uluslararası Toplantılar Araştırma ve Eğitim Merkezi), ortak projeler geliştirmek üzere güçlerini birleştirdi.

Buna göre, ICCA ve CIMERT, Şubat 2020’den bu yana ve sonrası için ICCA veritabanındaki toplantıların durumunu izleyecek. Merkezi Çin’deki Chengdu Üniversitesi Turizm ve Kültür Endüstrisi Okulu’nda bulunan CIMERT’te, 15 üniversite öğrencisi ve 3 öğretim görevlisinden oluşan bir görev grubu oluşturuldu. CIMERT, Turizm ve Kültür Endüstrisi Fakültesi Dekanı Profesör Zhu Dan, Mart 2020 itibariyle, dünya çapında planlanan 4.632 toplantının yüzde 8.5’unun COVID-19 nedeniyle ertelendiğini, bu toplantılar arasında iptal edilen veya yer değiştirilen toplam 393 uluslararası dernek toplantısı olduğunu söylüyor.

Uluslararası Kongrelerde Son Durum

Bölge Ertelenen İptal Edilen Yeri Değişen
Afrika 2 18 1
Asya Pasifik 42 111 8
Avrupa 61 101 6
L. Amerika 5 9 1
K. Amerika 18 9 1
TOPLAM 128 248 17


Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.