IMF ve Dünya Bankası’ndan ‘ticareti açık tutun’ çağrısı

Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası, ülkeleri COVID-19 salgınıyla savaşırken ticareti açık tutmaya çağırırken, tıbbi malzeme ile diğer temel unsurlar üzerindeki ihracat kontrollerinin geri tepebileceği konusunda uyardı.

IMF Baş Ekonomisti Gita Gopinath, çok taraflı kurumların yeni sonuçlanan bahar toplantılarında yapılan sanal basın toplantısında, gün tıbbi malzeme ve temel ekipman ticaretini kısıtlama zamanı değil dedi. Xinhua’ya konuşan Gopinath. Kısıtlamaların küreselleşmeden elde edilen kazanımları tersine çevirebileceğine dikkat çekti.

IMF Asya ve Pasifik Bölümü Müdür Yardımcısı Kenneth Kang, geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, ülkelerin en çok ihtiyaç duydukları zamanda tıbbi ve sağlık ürünleri üzerindeki ticaret kısıtlamalarından kaçınmaları gerektiğini vurguladı.

Kang, “Sağlık kapasitesi ve kaynakları sınırlı ülkeler pandemiye hazırlanıp başetmek için uluslararası yardıma ihtiyaç duyuyor” dedikten sonra “Sağlıktaki acil durum, birbirine bağlı bir dünyada politika koordinasyonu ve dayanışma ihtiyacının ne kadar önemli olduğunu kanıtlıyor” diye ekledi.

IMF genel müdür yardımcısı Zhang Tao, tedarik zincirlerinin küresel üretimi ve arzı en üst düzeye çıkarmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmasını umduğunu söyledi. Zhang, “Şimdi küresel ekonomi, daha açık, istikrarlı, şeffaf ve kurallara dayalı uluslararası ticaret sisteminden daha fazla faydalanacak” dedi.

Bu arada Dünya Bankası Başkanı David Malpass Cuma günü düzenlediği sanal basın toplantısında büyük ülkelerin ileriye doğru adım atmaları ve krizi piyasaları kapatmak ya da engellemek için bir neden olarak kullanmama sözü vermeleri gerektiğini söyledi.

“Ekonominin çarklarının dönmesine, pazarların temizlenmesi ve malzeme tedariğine en çok ihtiyaç duyduğumu bu dönemde gereken izinleri  vermeliyiz” diyen Malpass, Çin’in dünyanın geri kalanına tıbbi malzeme ihraç etmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

Dünya Bankası Doğu Asya ve Pasifik Bölgesi baş ekonomisti Aaditya Mattoo, ülkelerin ihracat kısıtlamaları getirmesinin biraz anlaşılabilir olduğunu, ancak bu eylemlerin çoğu kez verimsiz ve ‘işe yaramadığını’ belirtti. Xinhua’ya konuşan Mattoo, “Ülkeler kısıtlama getirdikçe, küresel fiyatlar daha da artıyor. Bu da günümüzde izlenmesi gereken politikayla çelişen, bağdaşmayan bir durum yaratıyor” diye ekliyor.

Columbia Üniversitesi’nden ünlü bir ekonomi profesörü olan Jeffrey Sachs, ABD ve Batı ülkelerinde daha fazla korumacılık olacağını düşündüğünü söyledi. Birleşmiş Milletler kıdemli danışmanı Sachs, Çin’in Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) dahil olmak üzere uzun vadeli tedarik zincirlerini ve iki yönlü ticareti güvence altına almak için çok çalışması gerekecek.

Sachs, “Çin, Japonya, (Güney) Kore ve ASEAN’ın kendi aralarında hızlı bir iyileşme ve açık ticaret için çok çalışması gerektiğine inanıyorum. Doğu Asya iş hayatına dönebilir çünkü Doğu Asya salgının kontrolünü asla kaybetmedi” diyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.