Irkçılık hastalığı coronavirusten daha tehlikeli

Çin’de ortaya çıkan coronavirüs sonrası özellikle Batı basınında pompalanan ‘Çinli turist istemiyoruz, Çinliler giremez’ gibi ırkçı söylem ve eylemlerin salgından daha tehlikeli olduğu belirtiliyor.

Xinhuanet, Batı basınında son günlerde yazılan haber ve yorumlarla ilgili bir makaleye yer verdi. Makalede Çin’in yeni tip coronavirüse karşı mücadelesi sürerken, Batılı bazı medya kuruluşlarının önyargılı, ırkçı, ayrımcı söylemlerle kakafoni ürettiği vurgulanıyor. Bu arada Çin Ulusal Sağlık Komisyonu yeni coronavirüsün neden olduğu zatürreye”yeni koronavirüs pnömonisi-Novel coronavirus pneumonia-NCP” adının koyulduğunu açıkladı.

Alman dergisi Der Spiegel’in düşünce ve tartışma bölümünün başkanı Stefan Kuzmany’nin Çin ve Çin halkını tanımlamak için ayrımcı bir dil kullandığı ve hatta “küçük bir ırkçılığın iyi” olduğuna ilişkin bir yazı yayınladığı belirtiliyor. Wall Street Journal’dan Walter Russell Mead’in, salgınla mücadele eden Çin halkıyla alay etmek için modası geçmiş ‘Çin Asya’nın gerçek hasta adamı’ gibi cümleler kullanması dikkat çekiyor.

Bu tür kışkırtıcı, sansasyonel  başlıkların okuyucunun dikkatini daha fazla çekebileceğine işaret edilen Xinhua makalesinde şu görüşlere yer verildi: “Ancak bu tür başlıklarla gazetecilik etiğine ihanet ediliyor. Bu tür başlıklarla ‘ifade özgürlüğü’nün gerçek anlamı lekeleniyor. Virüs salgını krizi mutlaka sona erecek, ırkçılık ve ayrımcılık ise ortadan kaldırılması daha zor bir hastalık gibi görünüyor.”

Bazı Batılı politikacıların da virüsden daha tehlikeli ırkçı açıklamalar yapıp, vatandaşlarının bir an önce Çin’den ayrılmalarını istedikleri hatırlatılan makalede “Daha sonra diğer ülkelere götürecek ticari uçuşların bulunmadığını duyunca, muhtemel seyahat kısıtlamalarından önce korku ve panik havası yarattılar.Bu politikacılar, dayanışma ve destek sunmak yerine, kişisel çıkarlarını sürdürmek için insanlar arasında korku ve panik yaymayı seçti. Yeni tip coronavirüse karşı verilen savaş, aynı zamanda bu politikacıların geçemediği bir ahlak testine de dönüştü.”

Coronavirüste ölüm oranının ABD’de domuz gribinden daha az olduğuna dikkat çekilen makalede “Çin virüsle mücadelede en kapsamlı, titiz önleme ve kontrol önlemlerini aldı. Çin, salgının küresel hale gelmesini önlemek adına yoğun çaba harcıyor. Hastanelerde tedavi edilen ve taburcu edilen hasta sayısı gün geçtikçe artıyor. Ölüm oranı düşüyor, işletmeler düzenli olarak çalışmaya devam ediyor. Birleşmiş Milletler, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası, Çin’in küresel halk sağlığını koruma, insanlığın ortak düşmanıyla mücadele çabalarını övdü. İnsanlığın ortak geleceği için toplumun akılcı, birlik-sevgi  ruhu ve vicdanının yeniden hortlatılan ırkçılığı bertaraf edeceğine inanıyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.