İster gemiyle Lapland’a ister Harry Potter’a tatile

Yarıyıl tatili yaklaşıyor. Tur şirketleri sıcak bölgelere yönelik gemi turları ve ilginç tematik turlarla tatilcileri cezbetmeye çalışıyor. Turların fiyatları, swre ve türüne bağlı olarak 249 TL’den başlayıp 2 bin 49 euro’ya kadar çıkıyor.

Eğitim yılının başlamasından bu yana çocuklar sınıflarda, ebeveynler ise dışarıda ter döküyor. Hem çocuklara hem dc ebeveynlere soluk alma imkânı verecek olan yarıyıl tatili 25 Ocak 2016’da başlayacak. Kışın ortasında kısa bir tatil yapma fırsatı arayanlar araştırmalarına şimdiden başladılar. Son zamanlarda vize işlemlerinde yaşanan yavaşlıktan dolayı tatile gideceklerin elini çabuk tutması gerekiyor. Biz de Para Dergisi olarak sömestr tatili döneminde öne çıkan destinasyonları ve seçenekleri sizin için araştırdık.

Seyahat acentelerinin yarıyıl tatil turlarını incelerken, gemi turlarının bu tatilde açık ara öne çıktığını gördük. Ailelerin yurtiçi tercihlerine baktığımızda ise, kayak tatili ile ılıman bölgelerdeki otellerin tercih edildiğini görüyoruz.

YÜZER TATİL KÖYLERİ

Tatil turlarını incelerken, gemi turlarının bu tatilde açık ara farkla öne çıktığını gördük.  Ailelerin yurtiçi tercihlerine baktığımızda ise, kayak tatili ile ılıman bölgelerdeki otellerin öne çıktığını görüyoruz. MSC Cruises Türkiye Genel Müdürü Necla Tuncel’e gemi turlarına gelen talebin neden kaynaklandığını sorduğumuzda şunları söyledi: “Ülkemizde yarıyıl tatili ciddi soğukların olacağı bir döneme geliyor. Avrupa’nın en ılıman destinasyonları olan Kanarya Adaları ve Akdeniz gemi turları, çocukla seyahat edecek aileler için mevsim olarak son derece uygundur. Ilıman ülkelerde seyahat etmenin yanı sıra, Birleşik Arap Emirlikleri, turunda Dubai, Abu Dhabi, Şharjah ve Umman’da da sıcaklık ortalama 30 derece olacağından, hatta denize bile girilebileceğinden aileler bu turlarımız da tercih ediyor.”

Çocuklar da profesyonel pedagoglar ve animasyon ekibi ile oyunlar oynayıp, yabancı uyruklu çocuklarla da kaynaşıp sosyal bir ortama giriyor. Teenager olarak ifade edilen gençler için de Teen Club’ımız mevcut, gençlik animasyonları ve aktiviteleri yaş gruplarına göre ayrılarak yapılıyor. Burada da her yaş grubundan çocuklara hoşlanabilecekleri bir ortamı oluşturmak amaçlanıyor. Yemeklerde ister A la Carte, ister açık büfe olsun çocuk menüleri ve çocuk büfelerinden, çocuk ve gençlerimizin seveceği, zevkle yiyecekleri sağlıklı bölümler de hizmete sunuluyor.

Seyahat acenteleri çocuklarıyla seyahat etmek isteyen ailelere yönelik olarak temalı turlar da geliştirdi. Bunlar arasında yer alan Londra’da gerçekleştirilecek olan Harry Potter turunun hem çocuklar hem de yetişkinler için çekici olduğu belirtiliyor. Prontotour Genel Müdürü Cenk Alptekin, yarıyıl tatiline yönelik hazırladıkları Harry Potter turuna yoğun talep olduğunu belirttikten sonra “Dubai, sıcak olmasından dolayı tercih ediliyor. 3-4 gece seçenekli bu turumuz 549 Euro’dan başlıyor. Yüksek bütçeli beş gecelik Lapland turumuzun fiyatı ise bin 899 Euro’dan başlıyor” diyor.

Ailelerin Paris Disneyland, İtalya, İspanya ve Orta Avrupa’ya da rezervasyon yaptırdığını belirten Alptekin bu turlarında fiyatların 299 Euro ila 449 Euro arasında değiştiğini söylüyor. Yurtiçinde ise kayak bölgelerinin rağbet gördüğünü anımsatan Alptekin, konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Uludağ, Kartepe, Kartalkaya gibi yerlere ilgi var. Abant, Sapanca ve Kapadokya da yarıyıl tatilinde ailelerin tercih ettiği yerler arasında bulunuyor.”

YURTİÇİNDE 249 TL’DEN BAŞLIYOR

Yurtiçinde dağ otelleri, termal oteller ve Antalya’daki otellerin rağbet gördüğünü belirten Etstur Genel Müdür Yardımcısı Suat Özbek, Uludağ, Palandöken ve Kartalkaya otellerinin sezon itibariyle en çok talep gören seçenekler olduğuna işaret ediyor. Özbek, yurtiçi turların fiyatını şöyle özetliyor: “Yurt içindeki dağ otelleri hafta içi konaklamalarda kişi başı gecelik 249 TL’den, Antalya bölgesinde ise her şey dahil kişi başı gecelik 90 TL’den başlıyor. Dağ otellerinde Pazar-Perşembe (hafta içi) ve perşembe-pazar (hafta sonu) konaklamalar, Antalya ve diğer bölgelerde ortalama 4-5 gün süreli konaklamalar tercih ediliyor.”

Yarıyıl döneminde yurt dışına yönelik olarak özellikle Paris ve Disneyland turlarının aileler tarafından ilgi gördüğünü vurgulayan Özbek, İtalya, Orta Avrupa, Benelüks-Paris, Dubai ve Bansko kayak turların da talep olduğunu kaydediyor.

Yarıyıl tatilinde sıcak bölgelere gitmek isteyen misafirlerine Costa Cruise firmasının Fortuna gemisi ile Dubai turunu önerdiklerini belirten Özbek şöyle konuşuyor: “Bu tura katılanlar, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) birbirinden güzel liman ve şehirlerini görecekler. Yarıyıl dönemi için gemi yolculuğu düşünenler, Costa Cruise firmasının Costa Deliziosa gemisi ile Karayip programını da tercih edebilir. Gemilerde çocuklar için sunulan birbirinden ilginç etkinlikler sunuluyor. Kayak tutkunları için popüler bir adres olan Bansko turumuz 159 euro’dan başlıyor.”

DISNEY TEMALI TURLAR

Yarıyıl tatilinde sıcak ülkelerin hayalini kuran çocuklu aileler için konsept bir gemi turu olan Disney temalı turu önerdiklerini belirten Gazella Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Velit Gazel bu tur hakkında şu bilgileri veriyor: “Bu turda, çocuklar için Mickey ve Minnie eşliğinde özel kahvaltılar, farklı Disney karakterleriyle birlikte güverte partileri ve akşam saatlerinde Broadway tarzı Disney şovları düzenleniyor. Böylece hem çocuklar hem de aileler birlikte eğlenebiliyor. Disney karakteri Tinkerbell’den esinlenerek tasarlanan 5 yıldızlı Disney Dream’in rotası Miami, Orlando ve Bahamalar’dan geçiyor. Turun kişi başı paket fiyatı 2049 avrodan başlıyor.”

Sıcak bölge ve farklı bir deneyim yaşamak isteyenlere ise Fas ve Sahra Çölü turunu önerdiklerini belirten Gazel, “Kuzey Afrika’nın sürprizli ve bereketli yüzüne seyahatimiz 30 Ocak – 6 Şubat tarihlerinde yapılacak. Bu turumuz, Kazablanka, Fez, Erfoud, Boumalne ve Marakeş bölgelerini kapsıyor. Turun fiyatı, 4 ve 5 yıldızlı otellerde konaklama, tüm ekstra turlar, kişiye özel havalimanı-ev transferleri ve tüm yemekler dâhil kişi başı fiyatını 1.690 Euro olarak belirledik” diyor.

Yayınlandığı tarih ve yer: Para Dergisi 13 Aralık 2015Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.