Jin Liqun, yeniden AAYB Başkanlığına seçildi

Jin Liqun, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın (AAYB) Guvernörler Kurulu tarafından ikinci dönemde de başkan olarak seçildi. Seçim sonucu, AAYB Guvernörler Kurulu Başkanı tarafından 28 Temmuz Salı günü düzenlenen beşinci yıllık toplantıda açıklandı.

AAYB Başkanı Jin Liqun, “Kuruluş yıllarında Asya Altyapı Yatırım Bankası’na liderlik etmek çok büyük bir ayrıcalık. Yönetim açısından yüksek standartlar oluşturduk; insanların hayatlarını ve geçim kaynaklarını geliştiren projelere yatırım yapıyor, küresel sermaye piyasalarında kendimizi ispat ederek birçok önemli başarıya imza atıyoruz” dedi. Bu başarının çalışanlar ve kuruluşun yüksek çabaları ile olduğunu belirten Jin Liqun bu başarıda AAYB üyelerinin ve kalkınma topluluğunun desteğinin de büyük olduğunu belirtti.

AAYB, Başkan Jin’in liderliğinde 57 kurucu üyeyle başladığı yolculuğunda dünyanın dört bir yanında onaylanmış 100’den fazla üyeye ulaştı. Banka ayrıca, istikrarlı görünümü ile en büyük kredi derecelendirme kuruluşları olan Standard&Poor’s, Moody’s ve Fitch’e göre en yüksek kredi notlarını korudu. Birleşmiş Milletler de (BM), BM’nin kalkınma görevine olan ilgisi ve katkısı nedeniyle AAYB’ye Daimi Gözlemci statüsü verdi.

Asya’nın inşasına yardımcı oluyor

Başkan Jin, “Önümüzdeki on yılı dört gözle bekliyoruz ve yatırımlarımızı çekirdek altyapıdan geleceğin altyapısına doğru genişleteceğiz. İklim değişikliğiyle mücadele edecek, Asya’da ve dünyanın geri kalanında bağlantıyı güçlendirecek, özel sermayeyi harekete geçirecek ve bölgemizdeki dijital farklılıklar arasında köprü olacak altyapıları destekleyeceğiz. Üyelerimize hizmete devam etmek ve daha sürdürülebilir, daha müreffeh bir Asya’nın inşasına yardımcı olmak için çok uluslu çabalara daha fazla katkıda bulunmak için sabırsızlanıyoruz.” diye konuştu.

Bankada yapılan 2020 seçimi ve gelecekteki seçimler, Aralık 2019’da Guvernörler Kurulu tarafından kabul edilen Başkan Seçim Kurallarına göre düzenleniyor. 2020 seçiminin aşamaları ayrıntı bir şekilde, Başkanlık Seçim Süreci belgesinde belirtiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.