Kalimera Komşu

Antik dönemden günümüze kadim tarihi, benzersiz coğrafyası ve muhteşem lezzetleriyle dünyanın en önemli turizm merkezlerinden komşu Yunanistan’a Kalimera (merhaba)  demeye hazır mısınız? Yanıtınız ‘evet’ ise size Yunanistan’ın birbirinden güzel adalarını keyfini doya doya yaşayacağınız gemi turlarını öneriyoruz.

Yunanistan’a gemi turuyla giderseniz, tur programınızda Atina varsa orada dünya tarihine yön veren Antik Yunan uygarlığının en güzel eserlerinden kalıntıları göreceksiniz. Selanik’te Atatürk’ün evini, Anadolu’dan izleri de Kavala’da bulacaksınız. Gemiyle Yunanistan turlarına katılanlar, deniz ürünlerinin her türünü tadıp, tarih, mitoloji ve sanatsal eserlere kelimenin tam anlamıyla doyuyor.

Adaların turkuaz denizi de sizi yüzmeye davet edecek. Geminizin demir atacağı birbirinden güzel doğa harikası koylarda deniz, kum ve güneşin tadını çıkaracaksınız. Ege’nin en güzel manzaraları eşliğinde denizin gökyüzüyle birleştiği ve mavinin en güzel tonlarını sunan Rodos, Kos, Samos adaları, buzuki melodileri eşliğinde unutulmaz bir tatil deneyimi sunuyor. Dünya sosyetesinin gözde eğlence merkezlerinden Mikonos, egzotik yapısıyla ve büyüleyici bir doğa harikası olan Santorini uğrak noktalarınız arasında bulunuyor.

Gemide yemekler

Gemi turlarında misafirlere ağırlıklı olarak açık büfe yemekler sunuluyor. A la card restoranlarda birbirinden leziz yemekler sizi bekliyor. Gemi turuna ilk kez katılacaksanız size unutulmaz harika bir tatil deneyimi yaşatacağını şimdiden bilmenizde yarar var. Türklerin gemi turuna alışmış olması, zaten güler yüzlü olan gemi personelinin sıcak kanlılığını daha da artırdı. Menüde Türk yemeklerini görür ya da sizinle Türkçe konuşan personel görürseniz şaşırmayın. Gemi içindeki duyurular da atık diğer dillerin yanı sıra, Türkçe olarak da yapılıyor.

Aklınızda olsun

Gemiye ilk bindiğinizde, size bir kart verilecek. Bu kart kimlik bilgilerinizde kapı açmaya, ekstra ödemenizden gemiye binip inmeye kadar birçok işe yarıyor. Bu kartı iyi koruyun ve kaybetmeyin. Geminin demir attığı limanların etrafındaki güzellikleri keşfetmek istiyorsanız turlara katılın. Kaptanın vereceği ‘hoş geldiniz’ partisine katılacaksanız yayınıza resmi bir kıyafet alın. Gemilerde iki ayrı yerde akşam yemeği veriliyor. Çeşidi bol olan bunlardan size en uygun olanını seçiniz. Odanıza bırakılan bülteni (newsletter) iyi okursanız ertesi günkü program hakkında bilgi sahibi olursunuz. Bütçeniz uygunsa geminin ön tarafındaki balkonlu odaları tercih edin.

Bavul toplamadan

Kısa zamanda birden fazla yer görüp keşfetmek istiyorsanız, en iyi seçenek gemi turudur. Avrupa’nın en büyük gemi firması MSC Cruises ile bavul toplama derdi olmadan, uzun otobüs yolculukları yapmadan, her sabah dinlenmiş olarak yeni bir limana uyanıp, kahvaltınızı ettikten sonra, keyifle gezme imkanı sunuyor. MSC Musica gemisi ile 7 gecelik , Ege-Adriyatik programında, aynı seyahat içinde 3 ülke görme şansınız var. İtalya, Karadağ ve Yunanistan’ı bu seyahatte keşfeder, 5 kent ve 2 muhteşem ada gezebilirsiniz. Yunanistan’ın Corfu ve Santorini adaları yanı sıra, Pire(Atina), Katakolon, Venedik, Kotor ve  Brindisi seyahatinize renk katacak. Venedik, Kotor, Brindisi gibi popüler kentler eşliğinde, bir Yunan Adaları gemi seyahatini, Adriyatik ve Dalmaçya sahilleri dokunuşu ile daha renkli bir tatile dönüştürebilirsiniz.

Vizesizin konforu

Ege sularında vizesiz gezip, az bilinen Yunan Adaları’nı keşfetmek istiyorsanız Celestyal Cruises turuna katılın. Vizesiz ve her şey dahil Yunan Adaları turunda 2, 3, 4 ve 7 gecelik seçenekler bulunuyor. Her Salı ve cumartesi Çeşme’den Celestyal Nefeli ile gerçekleştirilen gemi turunda fiyatlar kişi başı 169 Euro’dan başlıyor.

Bavulunuzu sadece bir kez açarak 7 ada ve Atina’yı gezebileceğiniz bu turda bir kara turu da ücretsiz sunuluyor. Gerçek gemi turu deneyimi sunan Türkiye çıkışlı tek cruise markası Celestyal Cruises; geçtiğimiz sezonlarda uyguladığı Vizesiz Yunan Adaları turlarıyla bu sezon da seyahat severlerin gönlünü fethediyor. Ağustos ayı boyunca yapılacak vizesiz turlarda Celestyal Nefeli, her salı ve cumartesi günleri İzmir’in Çeşme limanından Ege sularına açılacak. İstikamet Gerçek Yunan Adaları… Mikonos, Santorini, Rodos’un dışında Ege’nin daha az bilinen adaları Milos, İos, Siros ve Girit’i de keşfetmek mümkün olacak. Celestyal Nefeli, 3 ve 7 gecelik turlarda Atina’ya da uğruyor.

Yayın yeri ve tarihi: Pazar Postası, 23 Temmuz 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.