Karayiplerin “iyileştirme adası” Küba!

Gezginler Küba’ya “Karayiplerin ayrıcalıklı adası” gözüyle bakıyor. Küba turuna katılanların oradan yenilenip döndüğü söyleniyor. Küba’ya gidecekleri nelerin beklediğini ve tur düzenleyenleri araştırdık.

Mutlu olmak için paranın şart olmadığı ender yerlerden biri… Bütün ambargolar ve fakirliğe rağmen, halk bir şişe  rom, puro hatta kapı gıcırtısına bile salsa dansı yapabiliyor… Halkın bu rahatlık ve çoşkusunun ülkeyi ziyaret edenlere de bulaştığına inanılıyor. Kübalılar turizmle 1996’da tanıştı. Oraya turist götürenler, ağız birliği etmişcesine, “Hayran kalmadan mutsuz,  dönene rastlamadık” diyor. Küba’ya süresi 5 ile 10 gün arasında değişen turlar düzenleniyor Fiyatlar da süre ve konaklanılan tesise bağlı olarak 799 euro’dan başlayıp, bin 590 euro’ya kadar çıkıyor. Ayrıcalıklı ada Karayiplerin her bakımdan ayrıcalıklı adası Küba, tropik doğası, melez ırkının tarih ve kültürüyle dikkat çekiyor.

Küba’ya tur düzenleyen Karıncalar Turizm Tur Sorumlusu Reyhan Beler,  10 günlük gezide tatilcilere, tropik doğa, melez ırkının tarih ve kültürü ile dünyanın son sosyalist ülkelerden birini yakından fırsatı sunduklarını söylüyor. Beler, Havana, Cienfuegos, Trinidat, Santa Clara gibi kentlerin yanı sıra, mola verdikleri kırsal kesimde kasaba, köyler ve sokaktaki yaşamı gözlemleme imkanı tanıdıklarını belirtiyor. Santa Clara’daki Che Guevara mozole ziyaretinde ise Küba devriminin hikayesi anlatılıyor. Tatilciler, açık vagonlarda buharlı tren gezisi yapıp, şeker kamışı tarlalarında kısa molalar veriyor.

Ayrıca, Ancon sahilinden katamaranla mercan adalarına gidip dalış, yüzme ve deniz mahsüllerini tadıyor. Donmuş kareler 1959 sonrası dış dünya ile bağlantısı ekonomisi düzeyinde giden Küba’nın sokakları o yıllardan kalma Amerikan arabalarıyla dolu. Sokakları gezenler, karşılarına çıkan kolonyal binalar, evlerdeki eski elektrikli aletleri görünce kendilerini 1959’da donmuş bir film seti, filmdeki bir karede hissediyor. Ülkede iki tür para kullanıldığına dikkat çeken Viking Turizm Tur Lideri R. Cem Bayazıt, “Biri Kübalıların kullandığı cuban pesos, diğeri ise turistlerin kullandığı convertible pesos. 1 euro 1.12 convertible pesos’a eşit. 1 şişe suyu 1 convertible pesos’a, 1 hamburger ve colayı da 10 convertible pesosa satın alabilirsiniz” diyor.

Şehir turunda Küba’lı kahramanların anıt ve heykelinin görüleceğini hatırlatan Bayazıt şunu ekliyor: “Havana size değişik mekanlarda Ernest Hewingway’i hatırlatır. Yazarın ‘Çanlar kimin için çalıyor’  ile  ‘İhtiyar adam ve deniz’ romanlarını hangi ortamlarda yazdığını net olarak görebilirsiniz. Varadero’nun uçsuz bucaksız beyaz kumsallarında ise yüzebilirsiniz.” Türklerin ilgisi Küba, sunduğu kendine özgü atmosferden dolayı, Türk tatilcilerin de ilgi odağı haline geldi.

Travel Club Genel Müdürü Kayhan Çolakel, Küba’ya en fazla turisti taşıyan tur operatörü olduklarını söylüyor. Çolakel’e göre, geçen yıl Türkiye’den toplam 5 bin kişinin tatil için Küba’ya gitti. Bu yıl bu rakamın yüzde 15 artması bekleniyor. Küba’ya kısa bir ziyaret yapmak isteyenlere bir sürprizleri olacağını belirten Çolakel, “Önümüzdeki günlerde Havana’da 4 gece konaklamalı, uçak dahil, 700 euroluk tur paketimizi açıklayacağız” diye ekliyor.

Para, 2006Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.