İmamoğlu “Kenti sizinle birlikte yürütecek kadar akıllıyım”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin  (İBB) İstanbul turizmini geliştirmek için oluşturduğu İstanbul Turizm Platformu’nun tanıtım toplantısı, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da katılımıyla İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan İstanbul Turizm Platformu Koordinatörü Cumhur Güven Taşbaşı, İstanbul’un dünyada eşi benzeri bulunmayan bir şehir olduğunu belirtti. Geçmişte çok büyük medeniyetlere başkentlik yapan İstanbul’un turizmde 2014’ün gerisinde olduğunu söyledi.

İstanbul Kongre Merkezi’nde, “İstanbul Senin Turizm Geleceğin” başlığıyla düzenlenen tanıtım toplantısında konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, seçim vaatleri arasında bulunan “İstanbul Turizm Platformu”nun kurulduğunu söyledi.

İBB üst yönetimi ve sektör temsilcilerinin katıldığı toplantıda ilk konuşmayı, Kültür ve Turizm Bakanlığı eski Tanıtma Genel Müdürü  Cumhur Güven Taşbaşı yaptı. Taşbaşı’nın ardından Özcan Biçer, toplantıyla ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Biçer’den sonra sırasıyla TURYİD Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, İRO Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Bornovalı, TTYD Yönetim Kurulu Başkanı Oya Narin, TÜROB Yönetim Kurulu Başkanı Müberra Eresin, TÜRSAB Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya ile İBB Genel Sekreter Yardımcıları Şengül Altan Arslan ve Mehmet Çakılcıoğlu konuştular.

“Tek başına yönetmek akıl işi değil”

İmamoğlu  Turizm Platformu benzeri oluşumları farklı sektörler için de kurgulayacaklarını belirterek “Biz, en baştan şunu söylemiştik: Ben İBB Başkanıyım, ama bu kenti sizinle bir arada ve birlikte yönetecek kadar da akıllıyım. Tek başına yönetmek, akıl işi değil biliyorsunuz. Sizleri sürece katarak, sizlerin deneyimleri, donanım ve birikimiyle beraber onları koordine ederek, yönetme konusundaki kararlılığımızı belirtmek istiyorum. Bu platformun temel yürüyüşü mutlak ve mutlak katılımcılığı en üst seviyede tutacak ve sizlerin içinde olduğu bir sistemle süreci tamamlayacağız” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşmasında şunları söyledi: “Turizm, katma değeri yüksek bir sektör. Turizm sektöründeki herkes birine ulaşmak istiyor, biriyle beraber hareket etmek istiyorsa, İstanbul’da onun tek bir adresi var; o da İstanbul Büyükşehir Belediyesi.  Arkadaşlarımızla konuştuk. Aralık ayının ortasında bir Turizm Çalıştayı’nın yapılması ve 2020’ye orada gerçekten bazı kararların alınmış halde girmemiz gerektiğinin de altını çizdik, karar verdik. Turizm sektörüne yönelik vizyonumuzu çok daha üst seviyeye taşımak adına bu parametreleri halletmeden olmayacağının da farkında olan bir yönetimiz.

Gerçekçi hedefler

Turizmde harekete geçme dönemine girilmesi gerekir. İstanbul ölçeğindeki bir kentin, kendi nüfusunun 2-3 katı turist çekmesi gerekir. Dünyaya baktığınızda, bütün otoriteler kabul ediyor ki; İstanbul, gerçekten bu konuda öncü kent olmayı hak ediyor.

Arkadaşlarım ilk 5 hedefi, diyorlar. Gerçekten bu hedef, makul bir hedeftir, koyulmalıdır ama İstanbul birinci olmayı hedeflemelidir. 2050 vizyonu çalışıyoruz. İstanbul vizyonunun zaten bir parçasıdır İstanbul Platformu’nun çalışmaları. Vizyonu, hep beraber belirleyeceğiz. Biz, bu şehrin hak ettiği yere ulaşması için 2050’ye vardığında dünya çapında hedefler koymamız gerekir

Sektörün içindeki herkesin sesine kulak vereceğiz. Bu ortak akılla uzun vadeli kararlar alacağız. Yap-boza asla izin vermeyeceğiz.  Bütün belediyeyi çalışanlarıyla eğitimden geçireceğiz. Turizm eğitimi alacaklar. Zabıtası, güvenlikçisi herkes kendisini turizm elçisi olarak görecek. Bizler, bu platformdan talimat almaya hazır bir İstanbul belediyesiyiz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.