Kıbrıs sizi çağırıyor

Nüfus cüzdanınızla gidip, cebinizde TL ile hem çarşılarında hem de free-shoplarında gümrüksüz alışveriş yapabileceğiniz bir ülke düşünün. Kıbrıs işte böyle bir yer! Kıbrıs tatilcilere sadece bunları sunmuyor, aslında orada her şeyden bir şey var…  Deniz, ünlü plajlar, tarih, kültür, yeme-içme, eğlence, bozulmamış doğa ve şansınızı deneyebileceğiniz çeşitli talih oyunları. Kıbrıs ya da resmi adıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC),  Doğu Akdeniz’deki din ve ticaret yolları üzerinde bulunması, kıtaların kesiştiği bir noktada olması nedeniyle, tarihin her döneminde farklı uygarlıklara ev sahipliği yapmış. Akdeniz’in heyecan verici tarihine tanıklık etmesinin yanı sıra, ziyaretçilerini denizin en açık mavisi ile güneşin en sıcak sarısıyla kucaklıyor. Küçük ada aslında gerçek bir Akdenizli…

Plajları meşhur

KKTC’de birbirinden ünlü plajlar var. Bunlardan Altınkum Sahilleri, Kıbrıs’ın kuzeydoğu ucundan Anadolu’ya doğru uzanan, sivri ve uzun bölge olan Karpaz Yarımadası’nda yer alıyor. Yavuz Çıkarma Plajı,  Girne’ye beş kilometre mesafede bulunan plaj, dalış, kano veya deniz bisikleti için uygun. Glapsides, Kıbrıslılara göre adanın en güzel plajı. Kuzey Kıbrıs’ın doğu sahilinde Gazimağusa’nın yaklaşık altı kilometre kuzeyinde bulunuyor. Alagadi Plajı, Caretta caretta ve yeşil kaplumbağaların yumurtlama alanı olan en önemli plajlardan biri. Girne’nin yaklaşık on beş kilometre doğusunda yer alıyor. Yeşilırmak Plajı, adanın batı ucunda yer alıyor. Lefkoşa İlçesi’ndeki Dillirga bölgesinde yer alan plajın tam ortasında bulunan büyük iskeleyle denize girmeyi kolaylaştırıyor.

‘Kuzey Kıbrıs’ın incisi ve gözbebeği’ olarak anılan Girne’yi gezin. Ada’dan gelmiş geçmiş bütün uygarlıkların izlerini taşıyan Girne’ni mutlaka görün. Bellapais Manastırı Girne’nin sırtını dayadığı Beşparmak Dağları’nın yamacına kurulu Bellapais Manastırı, adını Fransızca ‘Barış Manastırı’ sözcüklerinden almış. Gazimağusa bir ortaçağ kenti. Etrafı surlar ile çevirili. Surların içi ise tarihi binalar ve kaleler ile dolu. Genelde kiliseleri camiye dönüştürülmüş. Bunlardan en önemlisi eski “St. Nicholas Katedrali” şimdiki adıyla “Lala Mustafa Paşa Camii”. Caminin önündeki Cümbez ağacı adanın en yaşlısı olarak biliniyor.

Kıbrıs lezzetleri

Hellim peyniri: Kıbrıs mutfağı denince akla ilk olarak gelen hellim peyniri sadece keçi sütünden yapıldığı gibi, koyun, keçi ve inek sütünün de karışımından yapılabiliyor. Şeftali Kebabı: Adına değil, tadına bakın. Adı kebabı yapan şef Ali veya şef Deli’den almış şeftaliyle ilgisi yok. Molohiya: Tadı mayhoş ve görünümü ıspanağa benziyor. Et, domates, soğan ve limondan yapılıyor. Tencerede iyice karıştırıldıktan sonra yumuşatılıp limon sıkılarak servis ediliyor. Macunlar: Kıbrıs’ta her meyanın macunu yapılır. En bilinen macunlar; Kabak Macunu, Karpuz Macunu, Ceviz Macunu, Patlıcan Macunu, Hurma Macunu ve Turunç Macun’udur.

Yapın ve unutmayın!

Kıbrıs’ta cep telefonu kullanacaksanız gitmeden önce uygun bir tarife satın alın. Lefkoşa Surlariçi’ndeki mistik havalı Büyükhan’da dinlenin ve alışveriş yapın. Marketlerden Kıbrıs’a özgü Çakıstez zeytini ve hellim peyniri satın alın. Halkıyla sohbet edin, kendilerine özgü şiveleriyle sıcaklıklarını hissedin. Mağusa’da vatan şairi Namık Kemal’in hapis yattığı zindanı ziyaret edin, Salamis Harabelerini keşfedin. Kıbrıs’ın en şirin, en güzel ve tam bir Akdeniz şehri havası yaşatan Girne yat limanını gezin, arka sokaklarının fotoğrafını çekin.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) seyahat edecekseniz bunları da bilmenizde yarar var: Türk Vatandaşlarının Kıbrıs’a vizesiz ve nüfus cüzdanıyla gidebildiğini aklınızdan çıkarmayın. Türk lirasını kullanacaksınız, Türkçe konuşup anlaşacaksınız.

Trafik kuralları Türkiye’den farklı. Kıbrıs’ta trafik, İngiltere’de olduğu gibi yolun sol tarafından akar. Bu kural belki de en çok dikkat edilmesi gereken kuralların başında geliyor. Kıbrıs seyahatinizde mutlaka yanınızda çevirici bulundurmanız tesviye edilir.

Kıbrıs’a giderken size orada kullanabileceğiniz bir geçici belge-pasaport verilecektir. Yanınıza kimlik yerine pasaportunuzu aldıysanız, tatil için Yunanistan’a gitme planınız varsa giriş damgasını pasaportunuza değil, ayrı bir belgeye bastırın. Yoksa Yunanistan’a giremezsiniz.

Kıbrıs’ta resmi kurumlar hafta içi Perşembe günü hariç, öğleden sonra 15.30’a kadar hizmet veriyor.  Perşembe saat 17.00’a kadar açıktır. Müzelerin önemli bir kısmı bu kuraldan muaf tutulduğu için 17.00’a kadar gezebilirsiniz.

Kıbrıs’ta bir vergi muafiyeti olmasından kaynaklı tekel ürünleri Türkiye’ye oranla oldukça ucuzdur. Bu nedenle Kıbrıs dönüsünde en çok tercih edilen hediyelik eşyalardan biri alkol oluyor. Kıbrıs’tan Türkiye’ye en fazla 3 litre alkol ve 5 karton sigara getirilebileceğinizi unutmayın.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta, Tatil Postası 4 Temmuz 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.