Kıbrıs’ın tadını çıkarın

Kıbrıs’ın kumarhanelerden ibaret olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Orada güneş ve denizin tadını çıkarabileceğiniz gibi, şehir, doğa ve kültür turlarına katılarak Kıbrıs’ın keyfine varabilirsiniz. Bayramda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) vizesiz ve kimliğinizle seyahat ederek keyfini çıkarabilirsiniz. Lefkoşa’dan Girne’ye, Gazi Magosa’dan Karpaz’a kadar orada keşfedilmeyi bekleyen nice güzellikler sizi bekliyor.

Şehitlik ve müzeler de cabası. Bu arada Kıbrıs’ta cep telefonu kullanacaksanız gitmeden önce uygun bir tarife satın almayı unutmayın, yoksa faturanız kabarık gelebilir. Marketlerden Kıbrıs’a özgü Çakıstez zeytini ve hellim peyniri satın alın. Halkıyla sohbet edin, kendilerine özgü şiveleriyle sıcaklıklarını hissedin.

Büyükhan’ı gezin
Lefkoşa Surlariçi’nde en canlı, en mistik havası olan Büyükhan’ın içinde hediyelik eşya dükkânları, kafeler bulunuyor. Osmanlıların Kıbrıs’ı fethinden bir yıl sonra, 1572’de inşa edilen handa, Kıbrıs’a özgü ‘oza’ kahvesini deneyin. Surlar içindeki Lefkoşe, dünyanın bölünmüş son başkenti olarak karşımıza çıkıyor. Surlariçi’ndeki çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokaklarda dolaşın hatta mümkünse kaybolun. Lefkoşa’da önceki adı St. Sophia Katedrali olan, günümüzde Selimiye camisini olarak bilinen tarihi yapıyı da görün.

Şirin liman
Kıbrıs’ın ‘en şirini’ olarak bilinen Girne yat limanını mutlaka gezin. Restoranlarında deniz ürünlerini deneyin. İtalyan asıllı Rum avukat, mafya babası Paulo Paolides’in yaptırdığı Mavi Köşkü görün. Burası zamanın en son teknolojileri ve üst düzey konfor sunacak şekilde tasarlanmış olmasıyla, diğer köşklerden çok farklı. Kıbrıs şehitlerinin anısına yapılan müze, şehitlik ve mezarlıklar ise sizi duygulandırıp gururlandıracak.
Gazi Magosa’da vatan şairi Namık Kemal’in turistik meydanında müzesi ve bir dönem tutuklu kaldığı zindan var. Burayı gezmeyi ihmal etmeyin. Eski adı St. Nicolas Katedrali olan Lala Mustafa paşa camisini de gezin. Bu cami, Selimiye Camisi ile aynı özellikleri taşıyor. Dönemim en görkemli yapılarından biri olarak biliniyor. Bronz çağında kurulan ve bir dönem Kıbrıs’a başkentlik yapan Salamis’i mutlaka gezin.

Kıbrıs Eylül’de güzel
Akdeniz’in en güzel adalarından biri olan Kıbrıs’ı Eylül ayında keşfetmek bir başka oluyor. Yazın her mevsim devam ettiğini hesaba katacak olursak Eylül ayı bu adada bir başka güzel… Bir de buna keşfedilesi koylar, tarihi bir derinlik, göz alıcı manzaralar, alışverişin ve eğlencenin tüm renkleri ve özel tatlar da eklenince baştan çıkarıcı pek çok neden ortaya çıkıyor. Eğer, Jolly Tur ile Kıbrıs’a gitmeyi tercih edersiniz, kaliteyi yüksek ama bütçeyi düşük tutan nedenler de eklenecek. Jolly Tur’un üç günlük Kıbrıs turlarında fiyatlar 848 TL’den başlayıp, 1.281 TL’ye kadar çıkıyor.

Eğlenceli anlar
Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı’nda bulunan Çam Termal Spa&Resort Convention Center Hotel Genel Müdürü Ömer Oğultürk, Kurban Bayramında doğayla iç içe, huzurlu bir tatil imkânı sunacaklarını söylüyor. Oğultürk açıklamalarını şöyle sürdürdü: “Bayram tatili için misafirlerimize canlı müziklerle dolu bir program hazırladık. Çocuklara ve büyüklere yaptığımız animasyon gösterilerinde, yarışmalarda misafirlerimize eğlenceli anlar yaşatacağız. Misafirlerimiz Hüner Coşkuner orkestrası eşliğinde, Grup Ankyra ’nın muhteşem şarkılarıyla eğlenecekler. ”

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 29 Ağustos 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.