“Kişi başı gelir bin dolar olmalı”

Aida Turizm Yönetim Kurulu Başkanı ve Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği (USTUD) Kurucusu ve Başkanı Adviye Bergemann, turizmde kişi başı gelirin en az bin dolar olması gerektiğini söylüyor.

Adviye Bergemann Türkiye’ye katma değeri yüksek turisti getirmek ve bu turistlerin ülkemizde daha fazla para harcamasını sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürüyor. 17 yıl önce Türkiye’de lüks turizmi başlatmak amacıyla Aida Turizm şirketini kuran ve 33 yıldır turizm sektörünün içinde olan Adviye Bergemann, 5 yıl önce LuxinTurkey platformunu oluşturdu.

Bu platform ile ülkemizi yurtdışında lüks turizmi kapsamında tanıtmayı, gelir ve harcama düzeyi yüksek daha fazla turisti ülkemize çekebilmeyi amaçlayan Bergemann, 2019 yılının turizm için güzel bir sene olduğunu, ocak-eylül aylarında geçen seneye kıyasla yüzde 15’lik bir artışın gerçekleştiğini söylüyor. Lüks turizmde Türkiye, Rusya, Kazakistan ve Rusça konuşan ülkeler ile Avrupa ve Güney Amerika’dan çok talep alıyor. Özellikle de son yıllarda yükselen trend Çin ön plana çıkıyor.

Günlük harcama kapasitesi bin dolar ve üzerinde olan kişiler lüks turist kapsamına giriyor. Türkiye’nin turist başına elde ettiği gelirin ise 650 dolar civarında olduğunu söyleyen Bergemann şunları kaydediyor: “Turizm Bakanlığı eylül ayında açıkladığı Turizm Strateji Planı’nda, 2023 yılı için 75 milyon turist, 65 milyar dolar girdi hedeflendiğini belirtti. Hesaplandığında turist başı gelirin 866 dolar gibi bir rakama tekabül ettiğini görüyoruz. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün yayınladığı istatistiğe göre dünya turizm girdisi ortalama kişi başı 1032 dolar. Ortalama böyle iken bizim 866 dolar hedeflememiz üzücü. Akdeniz’de en büyük rakibimiz İspanya. İspanya’da bu rakamlar 1100 doların üstünde, yani biz en yakın rakibimizden oldukça düşük, neredeyse yarısı bir turizm gelirine sahibiz. Daha da enteresanı, İspanya’daki 5 yıldızlı otel sayısı sadece Antalya’daki 5 yıldızlı otel sayısının yarısı kadar.

Ülkemizin kaynakları çok zengin. Doğru strateji ve pazarlama ile ülkemize katma değeri yüksek müşteriyi getirebiliriz. Kişi başı girdinin en az bin dolar olması gerektiğini düşünüyorum. Başkanı olduğum Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Derneği ve LuxinTurkey platformu ile Türkiye’yi lüks anlamda daha çok tanıtmak ve bu bağlamda daha fazla turisti de Türkiye’ye çekmek üzerine çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Paydaşlar el ele verdiğinde çok daha fazla ses getiren organizasyonlar ve faaliyetler yapabiliyorsunuz.

Adviye Bergemann USTUD olarak dünyanın 7 harikasından biri olan Artemis Tapınağı’na ilgiyi çekmek ve böylesine eşsiz bir yapının bu topraklarda olduğunun altını çizmek amacıyla bir proje başlattı. Mayıs 2020’de Efes Antik Kenti’nde gerçekleştirilecek gala yemeği ile “Artemis Tapınağı”nın çevre düzenlenmesi ve dünya standartlarında bir ziyaretçi merkezine kavuşması için fon sağlanacak.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.