KKTC, turizmde “guduru” bozacak !

KKTC turizminde tıpkı Kıbrıs ağzında tümce sonu perde değişimlerine benzer bir değişim yaşanıyor. Kıbrıslılar konuşurken kelimelere iniş-çıkışlı seslerle yorum kattıkları gibi, şimdi de turizm cephesinde bir perde değişimine hazırlanıyor. Hazırlıkları son zamanların moda deyimi ve Kıbrıslılar’ın şivesiyle özetlersek: Turizmde guduru (Kıbrıs ağzıyla ezber) bozulacak gibi görünüyor…

Kıbrıs ve turizm kelimeleri yan yana gelince, akıllara, bazılarının ezberletmek istediği  “Casino” sözcüğü dışında bir şey gelmiyordu. Kuzey Kıbrıs Ekonomi ve Turizm Bakanlığı ile Kıbrıs Türk Turizm ve Seyahat Acenteleri Birliği’nin (KITSAB) davetiyle gerçekleştirdiğimiz ziyarette bunun doğru olmadığına tanık olduk. Üç günlük gezi boyunca izlerini sürdüğümüz 9 bin yıllık tarih, çeşitli medeniyetlere ait kültürel varlıklar, dünyada eşi olmayan orkideler, kongre turizmi imkanları Kıbrıs’ta kumardan başka sunulacak ürünler de olduğunu kanıtladı.

Kıbrıs’ın yatak kapasitesi 14 bini aşıyor. Yatakların bulunduğu 124 otelde geçen yıl ortalama doluluk yüzde 34.5 seviyesinde gerçekleşti. Hal böyleyken şimdi önümüzdeki 2 yıl içinde sadece 10 girişimciye tahsis edilen 13 parsel üzerinde de yaklaşık 10 bin yeni yatak devreye girecek. Bu da turizmcileri kapasitenin nasıl doldurulacağı sorusuyla baş başa bırakıyor.

Bakanlık ve sektör temsilcileri kolları sıvayıp, tanıtım amacıyla TUYED heyetine bir info turu gerçekleştirdi. Davete katılan TUYED heyetine bilgi veren Kuzey Kıbrıs Ekonomi ve Turizm Bakanı Erdoğan Şanlıdağ, bu yıl tanıtıma 5 milyon dolar ayırdıklarını söyledi. Şanlıdağ, hedef Pazar olarak belirledikleri Türkiye, İngiltere ve Almanya’dan bu yıl 1 milyon turist çekmeyi hedeflediklerini söyledi. KITSAB Başkanı Özbek Dedekorkut ise, geçen yıl Adayı 100 bin Türk turistin ziyaret ettiğini bu rakamı 2009’da 600 bine çıkarmak için çeşitli girişimlerde bulunacaklarını belirtti.

Önümüzdeki yıl Türkiye’de “KKTC Turizm Yılı” ilan edilecek olması, ünlü “Geç olsun güç olmasın” halk deyişimizi anımsatıyor. Çünkü, AB’ye üyelik sevdası, yanıbaşlarındaki 70 milyon nüfuslu Türkiye’nin ıskalanmasına neden oluyordu. Şimdi turizm alanında gerçekçi kısa ve orta vadeli planlar yapılıyor. İşbirliği yapılacak kurumların da bu planları sekteye uğratmaması halinde, bize göre belirlenen hedefler yakalanabilir.

TUYED Ar-Ge’nin gerçekleştirdiği “Turizmin 200 Ürünü” çalışmasında anlatılan Botanik, Kuş Gözetleme, 50 Yaş Üzeri, Alışveriş, Dil Eğitimi, Festival, Ekoloji, El Sanatları, Kale-Saray, Masa Tenisi, Satranç, Mitoloji, Foto Safari, Futbol, Gençlik, Golf, İnanç, Insentive/Teşvik, Üniversite ve Portakal Çiçeği gibi özgün turların Adada rahatlıkla yapılabileceğine inanıyoruz. Bakanlığın da “Özel İlgi Turizmi” konusunda bir kitapçık hazırlamakta olduğunu anımsatmak isteriz.

Ayrıca, Lefkoşa’daki Yakın Doğu Üniversitesi’nde (YDÜ) devam eden yatırımların bitmesiyle Adanın özellikle diş sağlığı turizminden pay alacağını söyleyebiliriz. YDÜ Üniversitesi Diş Fakültesi Dekanı Prof. Dr. A. Ersan Ersoy, yatırımlar hakkında bilgi verirken, diş hekimliğinde en son teknolojileri kullandıklarının altını çizdi. YDÜ’de klasik araçlardan oluşan bir Otomobil Müzesi’nin de hazırlanmakta olduğu müjdesini aldık.

Gezi sonunda kulağımızda Mevlânâ’nın ünlü “Dünle beraber gitti cancağızım, ne kadar söz varsa düne ait, şimdi yeni şeyler söylemek lazım” deyişi ile Lefkoşa’daki Mevlevihaneyi ziyaret ettik. Üç günlük gezide tanık olduklarımız bu deyişin Kıbrıslı turizmciler cephesinde yankı bulduğu hissine kapılmamıza neden oldu. Evet, şimdi turizmde guduru bozup, yeni şeyler söylemenin tam zamanı…
09-02-2008Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.