Korhan Kurdoğlu : Çin’de yatırımlara devam ediyoruz

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan TÜSİAD Çin Network Çalışma Grubu Başkanı ve DEİK Türkiye-Çin İş Konseyi Başkanı Korhan Kurdoğlu, küresel ekonomik düzenin yeniden belirlendiği, tedarik zincirlerinin yeni baştan şekilleneceği bir döneme girildiğini söyledi.

“Çin’le siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerimizi daha da güçlendirmeyi arzu ediyoruz” diyen Kurdoğlu şunları söyledi: “TFI TAB Gıda olarak Burger King ve Popeyes markalarının Çin operasyonunu yönetiyoruz. Çin’deki yatırımlarımız bununla da sınırlı değil. Türkiye’den Çin’e çok ciddi miktarlarda patates ihracatımız da mevcut. Aynı zamanda restoran yönetimi çözümlerine yönelik olarak Çin’de bir teknoloji şirketinin de sahibiyiz. Çin’de 200’e yakın şehirde, 1300’ü aşkın restoranımız ve 30 binin üzerinde çalışanımızla faaliyet gösteriyoruz.”

Çin’de yabancı yatırımcılara destek sağlamada ciddi adımlar atıldığını belirten Kurdoğlu. “Çin hükümeti ve merkezi yönetimlerin aldığı önlemler, ekonomik sıkıntıların kolay atlatılmasını sağladı. Salgınla mücadelede Çin’in drone, robot, büyük veri ve bilgi teknolojilerini çok etkin kullandıklarını gözlemledik. Biz de ülke olarak bu konuda adımlar atabiliriz” dedi.

“Öncü göstergeler başta üretim olmak üzere lojistik aktivitelerinde bir canlanmaya işaret ediyor” diyen Kurdoğlu açıklamalarını şöyle noktaladı: “Tüm restoranlarımız hizmete açık durumda. TFI TAB Gıda Yatırımları olarak, Afyon’daki fabrikalarımızdan Çin’e her ay ortalama 60 konteyner patates ihracatı yapıyoruz. TFI TAB Gıda Yatırımları olarak ülkeye yatırımlarımıza devam edeceğiz. Mayıs ayında Popeyes markamızla ülkedeki ilk restoranımızı Şanghay’da açtık. 10 yıla kadar sisteme 1.500 yeni Popeyes restoranı eklemeyi hedefliyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.