Köylü Vlogger Xinbao’nun girişimcilik öyküsü

Günümüzde milyonlarca Çinlinin kısa video ve canlı akış uygulamalarıyla birbirine bağlanması, kent ve kırsal alanların kültürü ile ekonomisini de birbirine yakınlaştırıyor.

Pekin’de beyaz yakalı bir işçi olan Liu Jianguo, sabah işe giderken bazı kısa videolara göz attı. Liu, Çin’in Hunan Eyaleti’nin merkezinde 2.500 kilometre uzakta yaşayan köylü kızı Xinbao’nun vlogunu gördü.

China Today’dan Qian Yumeng hikayenin ayrıntılarını yazdı. Xinbao kendine yeni bir elbise alıp, sekiz ay önce vlogunu resmen başlatmıştı. Amacı kısa videolarla etrafındaki kırsal yaşamı kaydetmek ve kent sakinlerine dünyasına bir pencere vermekti.

Birçok köylü genç gibi, Xinbao, bir zamanlar şehirdeki okullardan birine gidip, Guangdong Eyaletinde de çalıştı. Ancak şimdi vlogger oldu ve bu durumdan da son derece memnun. “Huoshan platformundaki sanal dünya, sıradan insanların özgürce iletişim kurabildiği bir yer. Oldukça hoşgörülü ve nazik ve konuşacak çok fazla konu var” diyor.

Videoları çoğunlukla tarlaları yetiştiren, hayvan güden, mavi gökyüzü ile beyaz bulutların altında, yeşil dağlarla nehirler arasında odun kesen bu sevimli kızı tasvir ediyor. Bu videolar kısa süre sonra Huoshan’da viral olup birçok kullanıcının ilgisini çekti. Şimdi onun on binlerce takipçisi var ve bunlardan biri de Pekin’de yaşayan Liu Jianguo.

Liu, iki ay önce  Xinbao’ya, videolarında bahsettiği yerel lezzetleri satmak için bir çevrimiçi mağaza açmasını öneren bir mesaj bıraktı. İlk başta, Xinbao’nun bazı endişeleri vardı. Dağınık ve izleyicileri kaybedeceğinden endişeliydi.

Endişesi boşa çıktı

Xinbao’nun vloglarında paylaştığı fermente fasülye, pirinç keki gibi özenle seçilmiş ürünler, onun yemek takipçileriyle buluşmasına yol açtı. Bu durum, onun kısa sürede Huoshan’daki takipçisi sayısını 400 bine ulaşan ünlü biri haline getirdi. Canlı yayın çağında, bir vlogger’ın değeri takipçilerinin sayısıyla ölçülüyor. Bir vlogger’ın kaç hayranı etkilediği kadar, ticari değerini de belirliyor.

Xinbao, hayranlarıyla iyi bir ilişki ve güven kurarak, kısa bir videosunun binlerce beğeni alıp, 30 dakikalık canlı yayınları on binlerce hayranın ilgisini çekiyor. Bazı hayranları, çevrimiçi mağazasında sattığı fermente fasülyeleri sadece kendileri için değil, aynı zamanda meslektaşları ve komşuları için de satın alıyorlar.

Temmuz 2019’da Xinbao, çiftçilik hakkında iki saatlik bir canlı yayın yaptı ve konuyla ilgili birkaç kısa video izledi. Videoların hiçbirinde filtre kullanılmadan gerçek görüntülerden aldı. Sadece basit bir fon müziği ve bazı açıklamalar ekledi. Bir anda 200 binlik hayran kitlesine ulaşınca şaşırıp heyecanlandı.  Platformundaki insanların çiftlik çalışmasıyla ilgili videoları izlemeyi tercih edip etmediğini merak etmeye başladı.

Hayranları güzellikle ilgilenmiyor

Xinbao daha sonra, genellikle kameranın önünde iyi görünmekten hoşlanan diğer kızlar gibi,  kendisinin bazı görüntülerini de yayınladı. Ancak hayranlarının güzellik meseleleriyle hiç ilgilenmediğini çabuk fark etti.

Xinbao, hayranlarından gelen öneriler ışığında gerçek hayata odaklandı, dağların ve nehirlerin doğal yönlerini göstermeye başladı. Evinin önündeki araziyi, video üretimi için bir açık hava stüdyosu haline getirdi. Şimdi kameranın önünde gerçek bir köylü kızı tipi sergiliyor. Bu tutumu ona daha fazla hayran kazandırıp, onların sevgi ve güvenini kazanmasına yol açtı.

Çevrimiçi mağazasının kurduğu günden itibaren rafa sadece beş yerel ürünü koyup satışa sundu. Çektiği vidouları izleyen takipçileri, üretim tesisiyle iletişime geçmek yerine, verdiği bağlantıyı tıklayıp siparişlerini verdi. Xinbao “Ürünleri doğal haliyle satıyoruz bu yüzden insanlar bize güveniyor. Etrafımı her gün yaşlı insanlar çeviriyor. Onlar ilk başta ne yaptığımı tam olarak anlamadılar. Şimdi videolarımı yerel halk da izlenmeye başladı” diyor.

Xinbao fermente soya peyniri için marka tescil yaptırıp bir şirket kurdu. Bu kararı, aynı zamanda memleketindeki değişikliklerin bir sonucuydu. Kısa süre önce, yerel kadın federasyonu çiftçiler için bir eğitim programı düzenledi. Tarım, köyler ve kırsal bölge sakinleriyle ilgili konular yıllardır Çin hükümetin de gündeminde.

Xinbao, yerel kadın girişimcilerle yeni medyanın etkisi hakkında konuşmaya davet edildi. Huoshan gibi platformların sunduğu özellikleri, işleyişi ve e-ticaret fırsatlarını onlarla paylaştı. “Başarımız yerel halk arasında kabul gördü ve bundan gurur duyuyorum” diyor. Bilimsel ve teknolojik devrimler tarımı sürekli dönüştürüp iyileştiriyor. Yoksulluğu azaltma hedefi doğrultusunda da artık internetin gücünden daha fazla yararlanılıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.