Kurtarma Ekipleri, Mahsur Kalan Çinli Madenciler İçin Kuyuya İndi

Mahsur kalan 13 madenciye ulaşmak için Perşembe günü düzinelerce kurtarma görevlisi, Çin’in orta bölgesindeki Hunan eyaletinde, su basan bir kömür madeni kuyusuna girdi.

(Xinhua) — Yerel kurtarma merkezinin verdiği bilgilere göre, Leiyang kentinde, su basan Yuanjiangshan kömür madeninde dört gün boyunca pompalarla su boşaltılarak yeraltı kurtarma operasyonunu başlatacak ekiplere yer açıldı.

Pazar günü sabah yaklaşık saat 11:30’da meydana gelen sel 13 madencinin mahsur kalmasına yol açmıştı.
Perşembe sabahı saat 10:00 civarında baş lambası takan, solunum aygıtı ve kurtarma ekipmanlarıyla donatılmış 40’ın üzerinde kurtarma görevlisi maden kuyusuna girerek çamur temizleme ve mahsur kalan madencileri arama çalışmalarına başladı.

Bir kurtarma görevlisi, “Pompalarla maden kuyusundaki tüm su neredeyse boşaltıldı. Şimdi arama kapsamımızı genişletiyoruz” diye konuştu.

Yetkililerin verdiği bilgilere göre karmaşık zemin şartlarının aksattığı kurtarma çalışmaları için eyalet 920’den fazla kişiden oluşan 14 kurtarma ekibi seferber etti.

Olay bölgesinde çok sayıda sağlık çalışanıyla 20’den fazla ambülans, çıkarılacak maden işçilerine acil tedavi hizmeti sunmak için hazır bekletiliyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.