Kuşak ve Yol İnisiyatifi ülkelerin GSYİH’na katkı yapıyor

2020 yılı, küresel ekonomi tarihinin en kasvetli yıllarından biri oldu. Dünya çapında karantinalar yaşanması, rekreasyon ile turizm endüstrilerinin yok olması, işsizlikte büyük artışlar yaşayan ve Gayri Safi Yurt İçi Hasıla’da (GSYİH) düşüş yaşayan ülkelerle birlikte küresel refah için derin zorluklar yarattı.

Yine de kaosun ve belirsizliğin ortasında, nihayetinde beklentilere meydan okuyan bir program var. Çin’in Kuşak ve Yol İnisiyatifi. Kuşak ve Yol tarafından yaratılan projeler de meyvelerini verdi. Çin-Avrupa demir yolu trenleri 2019’da yüzde 68, kargo ise yüzde 73. Bin 232 tren Çin şehirlerinden Avrupa destinasyonlarına sefer yaptı.

Batılı yorumcular, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin başarısız olduğuna veya başarısızlığa mahkum olduğuna inandıklarına dair söylemler geliştirdiler. Bir “borç tuzağı” olarak tanımlayarak projeyi karalamak istediler. Ancak gerçekler bu söylemlerin önüne geçerek her şeyi ortaya serdi.

Pek çok ülkede Çin karşıtı duyarlılığın artmasına rağmen, aylar sonra Beijing hızlı bir toparlanma ile kendini kanıtlayacak veriler elde etti. Elbette inşaat ve işgücü arzı dünya çapında çeşitli karantinalar nedeniyle kesintiye uğrayacak olsa da, Kuşak ve Yol’u güvenilmez olarak vurgulamaya çalışan bu anlatılar artık uygulanabilir değildi.

ÇİN-PAKİSTAN EKONOMİK KORİDORU

Bunun yerine, Kuşak ve Yol kendini iyileşmenin bir parçası olarak konumlandırmaya başladı. Çin’den gelen yeni özel yatırımlar, zor durumdaki ekonomilere yardım etmeye odaklandı. Örneğin Çin-Pakistan Ekonomik Koridoru yeni bir 6,8 milyar doları demir yolu anlaşmasıyla yeniden canlandırıldı.

Bu arada ülkeler malzeme ve ekipman satın almaya çalıştıkça, pandemi Çin-Avrupa demir yolunu yeni zirveye taşıdı. Kıtalararası tedarik zincirleri ile yatırımları daha verimli ve uygun yollarla yeniden taşındı. Bu, siyasi belirsizliklerin ortasında, Çin ve Avrupa arasında konsolide entegrasyona neden oldu. Lojistik güçlüklerin yaşandığı bir dönemde Avrasya kıtasında birçok ticari işlemi sorunsuz gerçekleşti.

Bu nedenle, bir bütün olarak, 2020 küresel ekonomi için son derece yıkıcı bir yıl iken, Kuşak ve Yol İnisiyatifi beklentilere meydan okudu. Söz konusu durum Çin-Avrupa demir yolunun artan başarısı ile birleştiğinde, uluslar arasındaki altyapı ve bağlantı yatırımlarına odaklanmanın özel sektör büyüme potansiyelini nasıl kolaylaştırdığını da göstermiş oldu. (Kaynak: CGTN )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.