Maliyetler düştü, Haziran’da Çin’in kârı % 11 arttı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) verilerine göre, Çin’de düşen maliyetler haziran ayında sanayinde endüstriyel kârların geçen yıldan yüzde 11.5’lik  artışla 666.6 milyar yuan’a (yaklaşık 95,2 milyar dolar) ulaşmasına yol açtı.

NBS’nin bugün açıkladığı verilere göre, endüstriyel kârda yılın birinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 36,7’lik düşüş kaydedildi, ikinci çeyrekte ise yüzde 4,8 artış görüldü. İlk altı ayda büyük sanayi işletmelerinin elde ettiği kâr yüzde 12,8 düşüş göstererek 2,51 trilyon yuana indi.

Açıklamasında sanayi alanında kâr artış hızının ikinci çeyrekte yükseldiğini vurgulayan NBS, mayıs ve haziran aylarında endüstriyel kârın sırasıyla yüzde 6 ve yüzde 11,5 arttığını ifade etti. Madencilik sektöründeki şirketlerin karları yılın ilk yarısında yüzde 41,7 düştü. İmalat sektöründe ise karlar yüzde 9,8 düştü. NBS verilerine göre, kamu sektöründeki şirketlerin kârları, Ocak-Haziran ayları arasında yüzde 8,7’lik bir düşüş kaydetti.

NBS uzmanlarının incelediği 41 sanayi sektöründen arasında, ilk yarına karını artıran sektör sayısı dokuz olarak belirlendi. Bir sektörde değişim olmadı, 31 sektörde ise karlar düşerken, bilgi teknolojileri sektöründeki şirketlerin ilk altı aydaki yıllık kâr artışı yüzde 27.2 olarak kaydedildi.

NBS üst düzey istatistikçisi Zhu Hong, Haziran ayında endüstriyel kar sıçramasının arkasındaki önemli nedenlerden birinin Çin’in büyük işletmelerin endüstriyel katma değerindeki artış olduğunu söylüyor. Çin’in büyük sanayi firmalarının bu yıl ilk kez maliyetlerde bir düşüş gördüğünü ve şirket operasyonları üzerindeki maliyet baskısının hafiflediğini belirten Zhu, “COVID-19 salgınının etkisiyle yılın ilk yarısında iç talep zayıfladı. İşletmeler de çeşitli zorluklarla karşı karşıya kaldı. Haziran ayındaki kâr artışını, sanayi üretiminde ve satışlardaki büyüme ile sanayi ürünlerinin fabrika çıkış fiyatlarındaki ılımlı düşüş tetikledi” diyor. (Kaynak: CGTN)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.