Marriott, Çin’deki 350 otelini yeniden hizmete açtı

Marriott International CEO’su Arne Sorenson, grubun Çin’deki 350 otelin tamamının yeniden açıldığını söyledi. Bunun üzerine şirketin hisse senetlerinin fiyatında yüzde 8 artış kaydedildi.

Goldman Sachs’ın düzenlidiği bir etkinlikte konuşan Sorenson, Çinlilerin yeniden uçmaya başladığıın belirterek,  “Sadece tatil amaçlı seyahatler değil, aynı zamanda iş seyahatleri de büyüyor” dedi.

Çin’deki otellerinde doluluğun yüzde 40’ı aştığına dikkat çeken Sorenson, uzun süreli konaklamalara odaklandıkları ABD’de ise dolulukların yüzde 20’yi geçtiğini belirtti. Salgının operasyonlar üzerindeki etkisi hakkında yorum yapan Sorenson, grubun temizlik için daha fazla harcama yaptığını söyledi.

“Bu durum bizim için ekipman maliyeti, malzemelerin maliyetinin yanı sıra bazı işçilik maliyetleri getirecektir” diyen Sorenson açıklamalarını şöyle noktaladı: “Ancak misafirlere güvenli bir oda verebilmek için bunu yapmak zorundayız. Günümüzün en geçerli akçesi ‘güven’dir. Misafirleri geri getirmek için onlara güven vermeniz gerekir. Bu yüzden onlara güvenli bir ortam sunmak için temizlik konusunda bir tasarruf yapmamız mümkün değil.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.