Medya Faaliyetlerin Siyasallaştırılması Tehlikeli

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) cuma günü Çinli gazeteciler için vize kurallarını sıkılaştırdığı duyurdu. Yeni düzenleme Çinli gazetecilerin vizelerini 90 günlük bir dönemle sınırlayacak.

Demokrasi ve özgürlükte kendi kriterlerini ortaya koyan ABD, kendine güven eksikliğini yansıtan aşırı önlemlerle böyle bir kısıtlama kararı aldı.  Global Times’ta yer alan habere göre, ABD’nin gurur duyduğu çok kültürlü ve kapsayıcı politik geleneği çelişkiler ile dolu. Çünkü ABD, sorunlarla karşılaştığında Çin’e suç atma kısır döngüsüne girmiş durumda.

ABD, bu hamlenin Çin’deki ABD’li gazetecilerine uygulanan yaptırımlara misilleme olduğunu söyledi. Ancak iki ülke arasındaki diğer birçok sürtünme noktası gibi, mevcut “medya savaşı” ABD tarafından tek taraflı olarak başlatıldı. ABD, Çin’le ilgili her konuyu siyasallaştırdı, bu yüzden problemleri gerçekçi ve rasyonel bir şekilde çözmeyi düşünmekten vazgeçti. Görünüşe göre ABD hükümeti, medyayı yeni bir rekabet alanı olarak gördüğü için Çin medya kuruluşlarını siyasallaştırıyor. ABD’nin iç politik, kültürel ve sosyal atmosferini açıklık ve ilerleme yerine gerilemeye doğru itmesi muhtemeldir.

Anahtar iletişim kanalı açık kalmalı

ABD’nin medya sorunlarının siyasileştirmesi gazetecilik alanındaki faaliyetleri zorlaştırıyor. ABD medya kuruluşları Çin hakkında objektif yorum yapamıyor ve Çin haber ajansları ABD’de röportaj ile haber faaliyetleri özgürce gerçekleştiremiyor. Her iki tarafın da birbirlerinin toplumları hakkında derin ve tarafsız bir anlayış kazanmaları zor olacaktır.

Medya, iki ülke ve halkı arasındaki alışverişlerde hayati bir rol oynamaktadır. Ancak ABD’nin yaklaşımı, medyayı politik bir araca dönüştürerek gerçek işlevinden uzak göstermeye çalışıyor. Her iki taraf için anahtar iletişim kanalının aşındığını görmek üzücü. Tüm bunları başlatan ABD oldu.

Bu sorunu kim başlattıysa o bitirmeli. Eylemleri mevcut çelişkilere yol açan ABD hükümeti, çatışmaları çözmekten sorumlu olmalıdır. Durumun nasıl gelişeceği belirsizliğini koruyor, ancak Washington Çin medyasına karşı daha fazla eylemde bulunursa, Beijing şüphesiz mücadele edecek.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.