Murat Kolbaşı: KYG için iş birliği raporu hazırladık

CIPG ve Turkuvaz Medya’nın ortaklaşa düzenlediği “Covid Sonrası Çin ve Türkiye’nin Ortak Geleceği” başlıklı online konferansta konuşan DEİK Asya-Pasifik İş Konseyleri Koordinatör Başkanı Murat Kolbaşı “Made in China 2025 vizyonunun farkındayız. Türk firmaları ile Çin firmalarının iş birliği zemini hazırlamak istiyoruz” dedi.

Tarihi İpek Yolu, günümüzün Kuşak ve Yol Girişimi’nin (KYG) Anadolu toprakları için önemli bir geçiş noktası olduğunun altını çizen Kolbaşı konuyla ilgili bir ayrıntılı rapor hazırladıklarını söyledi. Raporda Kuşak ve Yol ’un Türkiye’ye etkileri, gelişen Asya’nın, büyüyen Çin ekonomisinin Batı’ya doğru gelirken neleri etki edebileceğini araştırdıklarını kaydeden Kolbaşı şu bilgileri verdi: “Türkiye ve Çin’in 5 stratejik konuda iş birliği yapabileceğini gördük. Türkiye’de bin 200 Çinli firmanın yatırımları var, yatırımları birlikte arttırmak istiyoruz. Made in China 2025 vizyonunun farkındayız. Çin’in bu strateji çerçevesinde belirlediği 10 farklı sektörde Türk firmaları ile Çin firmalarının iş birliği yapmaları için gerekli zemini hazırlamak istiyoruz.”

“Iş birliklerimizi başta Afrika olmak üzere başka bölgelerde de genişletip birlikte hareket etmek istiyoruz” diyen Kolbaşı “Türkiye bölgesinde kuvvetli bir ekonomi. Almanya’nın doğusundan Çin’in batısına kadar, özellikle sanayi anlamında çok önemli bir üretim üssü. Her sene 15-20 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz. Lojistik anlamında önemli bir yere sahibiz. Türkiye’nin gelişmiş, havayolu ve karayolu altyapısı ile Türkiye ile Çin firmalarını birlikte iş yapmaya davet ediyoruz. Çinli ve Türk firmaların her iki ülke liderinin vizyonuyla dünyada iyi işlere imza atacağına inanıyorum: Bundan sonraki toplantıyı Çinlilerin çok sevdiği Kapadokya’da yapalım. Siz de bizi Guilin’de ağırlayın. Birlikte stratejimizi konuşalım” şeklinde devam etti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.