Otel zincirlerinin Türkiye’ye ilgileri artıyor

Geçen hafta, Türkiye’de ilki gerçekleştirilen ““Turkiye Otel Gelişim Zirvesi”ni izledim. Zirveyi konferans ve eğitim toplantıları organize eden Çin-Belçika ortaklı Noppen firması düzenlemişti. Zirvede iki konu dikkatimizi çekti. Biri, konuşan uzmanların çoğunun konaklama sektöründe çevre dostu “yeşil” ve sürdürülebilir uygulamalara yaptığı vurgular. Diğeri ise uluslararası otel zincirlerinin Türkiye’ye olan ilgilerinin artması oldu…

Zirvede konuşan uzmanlar, tüketicilerde çevre duyarlılığının hızla arttığına dikkat çekerek, konaklama sektörüne gireceklere bu durumu dikkate almalarını önerdiler. Çevreci yatırımların kısa vadede maliyetleri arttırdığına dikkat çeken uzmanlar, sürdürülebilirlik bakış açıcıyla bakıldığında ise uzun vadede yatırımcının kazançlı çıkacağını belirttiler.

Zirveyi organize eden Noppen Global Konferanlar Müdürü Chris Sevcik, konaklama sektörüne ilişkin zirvenin benzerini Hindistan ve Çin’de de gerçekleştirdiklerini belirterek, birlikte çalışabilecekleri uygun bir partner bulmaları halinde aynı zirveyi önümüzdeki yıl Türkiye’de yine yapacaklarını söyledi.

Bu arada zirvede “Otel Markaları Türkiye’de Pazar Paylarını Nasıl Arttırabilir?” başlıklı bir sunum yapan Jones Lang LaSalle Hotels Türkiye İş Geliştirme Başkan Yardımcısı Elif Egeli Nişancı’nın verdiği bilgiler dikkatimizi çekince sizler için özetleme ihtiyacı duyduk.

Öncelikle zincir otellerin Türkiye’deki mevcut işletmelerine yenilerini eklemek için birbiriyle yarıştığını söylemek isteriz. İşte sizin için derlediğimiz ayrıntılar:

ACCOR: Mevcut 4 Novotel, 4 Ibis’e önümüzdeki günlerde devreye girecek Beylikdüzü’ndeki Ibis Otel projesi var.

HILTON: Mevcut 10 tesise önümüzdeki dönemde İstanbul’da iki, Kapadokya, Bodrum, Bursa’da bir Hampton Inn, Bursa, İstanbul, İzmir, Ankara, Kayseri, Diyarbakır, Erzurum, İzmit, Adana, Gaziantep, Samsun, Trabzon, Şanlıurfa, Manisa ve henüz açıklanmanan bir otelle birlikte toplam 15 Garden Inn projesi bulunuyor.

IHG: Türkiye’de mevcut 10 tesisine ek olarak yatırım halinde de İstanbul Bayrampaşa Crown Plaza, Holiday Inn Express Bayrampaşa ve henüz adı açıklanmayan üç projesi daha bulunuyor..

MARRIOTT: Türkiye’deki mevcut sekiz tesisine önümüzdeki dönemde Şişli’de ve Bayrampaşa’da Marriott, Barbaros Bulvarında Marriott ve adı henüz açıklanmayan yeni projeleri de var.

MÖVENPICK:  İstanbul ve İzmir’deki iki tesisine önümüzdeki dönemde Ankara’da bir yenisini ekleyecek.

THE REZIDOR: Türkiye’deki mevcut 4 tesisine ek olarak, yatırım halinde de Radison Asia, Radison Şişli ve Missoni Antalya projeleri devam ediyor.

STARWOOD: Türkiye’de farklı markalarıyla altı tesisle hizmet veren grup yöneticilerinin, yatırım halindeki Le Meridien Etiler, Sheraton Bursa, Aloft Bursa ve henüz adı açıklanmayan bir başka projeleri daha bulunuyor.

SWISSOTEL: Türkiye’deki 4 tesislerine ek olarak, İstanbul’da Raffles markasıyla devam eden bir başka yatırımı var.

WYNDHAM HOTELS: Türkiye’de Ramada ve Wydham markasıyla toplam dokuz otelle hizmet veriyor. Yatırım halinde ise İstanbul’da yedi, İzmir ve Adana’da ise birer projesi bulunuyor.

ANEMON: Türkiye’de 15 tesisle hizmet veriyor, Anemon Nemrut adıyla devam eden bir projesi var.

DEDEMAN:  Türkiye’nin yanı sıra üç ülkede daha toplam 19 tesisle hizmet veriyor. Yatırım halindeki Edirne, Zonguldak, Şiraz, İstanbul ve Latakia projeleri de devam ediyor

DİVAN: Türkiye’de 7 tesisleri var. İstanbul Divan’ın yenileme çalışmalarının yanı sıra, Bursa ve Erbil’de devam eden projeleri var.

RIXOS: Türkiye ve yurtdışında toplam 15 otelle hizmet veriyor. Yatırım halinde de henüz açıklanmayan bir projesi bulunuyor..

Yayın Yeri ve Tarihi: Turizm Life, 2011Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın