Otelciliğin Nirvana’sına ulaşan aile

Crystal Otelleri zincirinin sahibi Antalyalı Kilit Ailesi, 19 bin 200 yatak kapasitesi ile turizm sektöründe liderlik koltuğuna oturdu. Aile, nisan ayında açılacak 14’üncü tesisi Nirvana ve yeni iş alanı tur operatörlüğünde büyümeye devam edecek.  Ailenin ayrıca gıdadan sağlığa çeşitli alanlarda yatırımları var…

Kilit Ailesi’nin hikayesi, Türkiye turizm sektörünün kısa tarihi gibi okunabilir. Antalyalı aile ticarete küçük bir zücaciye dükkânında başladı. Otellerin tedarikçisi olarak başlayan serüven otelciliğe doğru atılan adımlarla devam etti. Aile günümüzde sahip oldukları yatak kapasitesiyle Türkiye’de zirvede bulunuyor. Ailenin 11 tanesi kendilerine ait olmak üzere 14 tesisi var. Önümüzdeki nisan ayında açılacak son tesisleri Crystal Hotels Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa ile toplam yatak kapasitesi 19 bin 200’e ulaşacak.

Kilit Şirketler Grubu’nun temeli baba Turan Kilit tarafından 1955’te Antalya’da açılan bir zücaciye dükkânıyla atıldı. Bugün şirketler grubunun dümeninde oğulları Süleyman, Tuncay ve Taner var. Günümüzde bünyesinde, Kristal Kimya, Orion Turizm ve Dış Ticaret, Kristal Endüstriyel Mutfak. Galeri Kristal, Üntar Tarım Gıda, Ar-Yıldız, Renka, MaxStyle, Kilit Et vc Crystal Hotels gibi firmalar bulunan Kilit Şirketler Grubu’nda bugün 6 bin 250 kişi istihdam ediliyor. Geçen yıl toplamda 500 milyon dolarlık ciroya ulaştı.

OTEL TEDARİKÇİSİYDİLER

Otelcilikte ilk ciddi yatırımlarını 2005 yılında yaptılarsa da, Kilit Ailesi’nin otelciliğe adım atması 1980’li yıllara rastlıyor. Antalya’da otelciliğin gelişmeye başladığını gören aile, ilk olarak Kilit Otel ve Can Pansiyon adı altında iki tesisi hizmete açmış. Turizm sektöründeki büyümeye eşlik ederek hızla büyüyen Grup, daha sonra 2005 yılında Crystal Palace’ı hizmete açmış ve bir süre sonra satmış. 2007 yılında ise Crystal Admiral Resort ve hemen ardından Crystal Family Resort’u açarak otelcilikte hızla büyümeye devam etmiş. Crystal Otelleri  Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Kilit, uzun yıllar otellere ürün sağladıkları için otelciliği ve konaklama sektörünü çok iyi analiz ettiklerini belirterek, “Otelcilik konusunda önümüze koyduğumuz hedefe ulaşmada hiç zorlanmadık. Çünkü işimiz gereği yıllardır birçok otele girip çıktık. Bu işi çok iyi öğrendik. Halen Ar-Yıldız markamızla çatal, kaşık, bıçak, MaxStyle firmamızla otel tekstili ve Kristal Endüstriyel firmamızla da mutfak gereçleri sağlıyoruz” diyor.

ET SEKTÖRÜNDE DE VARLAR

1Tuncay KILIT (3)Kilit Ailesi, Çorlu’da fabrikası bulunan Ar-Yıldız’ın önce hissedarı olmuş, 1990’da ise şirketin tamamını satın almış. Tuncay Kilit, Ar-Yıldız’ın 3 bine yakın mutfak ürünü geliştirdiğini söylüyor. Otellerinde ağırladıkları misafirlerinin memnuniyetinin kendileri için önemli olduğunu ifade eden Kilit, et işine girmelerini ise şöyle anlatıyor: “”Otellerimize aldığımız etlerde çeşitli hilelerle karşılaştık. Bunun üzerine şu anda çiftliğinde 2 bin 500 büyükbaş hayvan barındıran Kilit Et’i kurduk. Artık misafirlerimize kendi çiftliğimizin etlerini gönül rahatlığıyla sunabiliyoruz.”

LİDER OLDU, AKADEMİ KURDU

Otellerinde çevre ve eğitime çok önem verdiklerini belirten Kilit, mevcut otellerinden yedisinin Turizm Bakanlığının çevreci otellere verdiği “Yeşil Yıldız” sertifikasına sahip olduğunu, diğer tesislerin ise bu yıldızı almak için sırada olduğunu söylüyor. Çalışanları bizzat yetiştirmek istediklerini belirten Kilit, bu konudaki girişimlerini şöyle özetliyor: “Personelimizin büyük bir kısmı uzun süredir bizimle birlikte. Dışarıdan personel alımına karşıyız. Bunun için Akdeniz Üniversitesi ile birlikte çalışarak ‘Crystal Akademi’yi kurduk. Akademide insanlara iş garantili eğitimler veriyoruz. Şimdiye kadar eğitimini tamamlayan bin kişiye iş imkânı sağladık.” Bünyelerindeki Renka adlı şirkete bağlı Orneo ve IDC (International Dialisis Genler) birimleriyle sağlık alanında da faaliyet gösterdiklerini belirten Kilit. “Bu şirketi kurduktan sonra, şartlar bizi sağlık turizmi yapmaya zorladı. Şimdi yurtiçi ve yurtdışından gelen diyaliz hastalarına hizmet veriyoruz” diyor.

SIRADA TUR OPERATÖRLÜĞÜ VAR

Otelcilikte Türkiye’nin en büyüğü haline gelen Kilit Ailesi, kısa süre önce Rusya merkezli Detur’un eski şirketi Time Scrvices’i satın alarak Rus tur operatörü Biblio Globus’a ortak oldu. Yeni ortaklık sayesinde bu yıl  Türkiye’ye turist getirme şansını yakaladıklarını dilegetiren Kilit, “Ortağımız Rusya, Gürcistan, İran, Tayland, Mısır, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerin yanı sıra, Dubai’de de faaliyet gösteriyor. Onlarla birlikte bu yıl Türkiye’ye 500 bin kişi getirmeyi planlıyoruz” diyor. Geçen yıl yetişkin ve çocuk misafir olmak üzere, Kemer, Side, Bodrum ve Kapadokya’daki 13 otellerinde 300 bini aşkın misafir ağırladıklarını belirten Kilit, şirketlerinin toplam cirosunun da 500 milyon dolara ulaştığını söylüyor. Aile, nisan ayında hizmete girecek yeni otellerinin yanı sıra, Crystal zincirine İstanbul’da da bir halka eklemek istiyor. Kilit bu konuda şu bilgileri veriyor:

100 MİLYON EURO’LUK OTEL

“Nisan ayında hizmete açacağımız Crystal Hotels Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa 100 milyon euro’ya mal oldu. öncelikle bunu hazmedip sonra yeni yatırımlara yöneleceğiz. Gözümüzü karartıp yatak ve tesis sayımızı büyütmek gibi bir planımız yok. Ancak. Mısır, Dubai ve İstanbul’da görüştüğümüz tesisler var. Bu görüşmeleri yakın zamanda bitirip zincirimize yeni halkalar ekleyeceğiz. öz sermaye ile ölçüp biçerek, ihtiyaç ve talepleri dikkate alarak yatırım yapıyoruz. Bizi başarıya bu yaklaşımın taşıdığına inanıyoruz.”

“NİRVANA’DA ÖZEL BİR KONSEPT GELİŞTİRDİK”

3NirvanaNisan ayında zincire yeni bir halka olarak eklenecek Crystal Hotels Nirvana Lagoon Villas Suites & Spa’nın son derece farklı bir konsepte sahip olacağı belirtiliyor. Kemer Beidibi’ndeki tesisin 160 dönümlük bir arazisi olduğunu belirten Kilit, şunları söylüyor: “Burayı Club Med’ten satın alarak tamamen bize özgü bir konsept yarattık. Toplamda 100 milyon euro’ya mal olan tesiste 15 ayrı tipte 115 villa bulunuyor. Burası 3 bin 200 adet çam ağacı, 300’ün üzerinde bitki çeşidi, 300-400 yıllık zeytin ağaçlarıyla farklı peyzaj özelliklerine sahip. Beyaz ahşap Maldivler tarzı 45 metrekarelik villalar doğanın içinde yer alırken, önlerinde özel havuzları olacak. İki bölüm ve üç katlı ana binamızdaki odalarla birlikte toplamda 524 odalı otelin 115 odası tamamen ahşaptan yapılacak. Tesiste 24 saat açık, farklı lezzetlerin sunulacağı restoranlar bulunacak. Yeni tesisimizi Cannes ve Moskova’deki ‘luxury fuarlarına katılıp tanıtacağız.”

Yayın Yeri ve Tarihi: Para Dergisi, 16 Şubat 2014.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.