Rus turistin ibresi Türkiye’ye doğru

Mısır’da Rus uçağının düşmesi, Rus turistlerin yılın son ayları için Türkiye’yi tercih etmesine yol açtı. Turizmciler bu gelişmenin ve G20’de yapılacak pozitif algı yönetiminin 2016’da turizm sektörüne olumlu yansımasını bekliyor…

İçinde 220 yolcu bulunan  Rus Kogalymavia Havayolları’na ait uçağın Mısır’ın Sina Yarımadası üzerinde düşmesiyle birlikte Rusya yönetimi Mısır’a yapılan turistik seferleri durdurdu. Uluslararası camiada büyük üzüntüye sebep olan olay Mısır’a yönelik turizm faaaliyetlerinin çok büyük ölçüde durmasına yol açtı. Öte yandan, alternatif  destinasyonlara  yönelik ilginin artacağı  beklentisi oluştu.

Türkiye bu alternatifler arasında ilk sırada yer alıyor. Rusya yönetiminin aldığı kararlar  Türkiye’deki turizmciler arasında  umutların yeşermesine yol açtı. 2016 için ayrıca G20’nin pozitif yönetilmesi ile genel toplamda turizmin iyi olacağı belirtiliyor. Bu gelişmelerle  birlikte  sadece  Rusya  değil  Bağımsız DevletleraTopluluğu’na (BDT) dahil olan ülkelerden Türkiye’ye gelecek turist sayısının artması olasılığı da yükseldi.

Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev, Mısır uçuşlarının durdurulması  nedeniyle kayıp ya şayan tur operatörlerinin desteklenmesi amacıyla bir program  oluşturulması  yönünde tali mat verdi. Başbakan Yardımcısı Arkady Dvor kovich ise, tur operatörlerine yapılacak yardımın zararın maliyetine göre belirleneceğini açıkladı.

Mevcut durumda, tur operatörlerinin kayıp yaşadığına dair yük sek bir kanaatin oluşmasının önemli olduğunu vurgulayan Rus Tur Operatörleri Birliği (ATOR)  İcra Kurulu Başkanı Maya Lomidze, “Tur operatörlerinin beklentilerine  dair mektupları topluyoruz ve bu mektupları hükümete ileteceğiz” dedi.

“RUS TURİSTLERE HAZIRIZ”

Türkiye  Otelciler  Federasyonu   (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise, bu gelişmeler üzerine Türkiye turizm sektörünün Mısır tatili iptal olan bütün Rus turistleri kabul etmeye hazır olduğunu açıkladı. Mısır’da düşürülen  Rus uçağının Türkiye turizmine uzun vadede fırsat yaratmayacağını  vurgulayan  Ayık konuyla ilgili şunları söyledi: “Bu durumu  bir avantaj gibi düşünmemek  lazım. Aslında geçici bir durumla karşı karşıyayız. 20 bin İngiliz e şu an orada mahsur. 45 bin de Rus turist var. Bunların hepsini tahliye ediyorlar.  Satılan  paketler  bir yerlere yönlendiriliyor. Bunlar içerisinde Türkiye ön plana çıkıyor ama bunun ne kadar süreceği ile ilgili kesin bir şey yok.”

Mısır’a giden turist profilinin farklı olduğunu da hatırlatan Ayık, “Önümüzdeki bir- kaç hafta için biz kısmen cevap verebiliriz. Kısa vadede  bir getirisi olacaktır.  Sonrası için kesin bir şey söylemek için elimizde yeterli bir bilgi yok. Biz turizmdeki mevcut seviyemize rakiplerin başına gelen acı olayları fırsat olarak kullanarak değil, ürünümüzün kalitesi, standardı, rekabetçi olmamız ve verdiğimiz hizmetle geldik” diyor.

“2016’DA ARTIŞ OLUR”

Limak Otelleri Genel Koordinatörü  Kaan Kavaloğlu ise, “Mısır kış aylarında yük- sek sezonunu  yaşıyor. Aslında bizim gerçek rakibimiz değil. Sadece geçiş dönemlerinde   rakip  olabiliyor. Antalya  kısa  vadede  Mısır’a gidemeyen yolcuları alır. Kasım-Aralık aylarında Antalya otelleri ilave doluluk yaşar. Ama Rus operatörleri  ve turistleri iklim şartları sebebiyle tatmin edemez” diye ekliyor.

Antalya’da  kışın  açık  otellerdeki  servis ve hizmet kalitesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Kavaloğlu, “Maalesef kış ayları hizmet kalitesinin maliyetler sebebiyle düşebildiği bir dö- nem. Dolayısıyla bu dönemde Mısır’dan mağdur olup bize gelecek Rus turist, Antalya’da kaldığı otelde iyi hizmet alamazsa bu durum  2016 yaz sezonundaki  tercihleri  de olumsuz etkiler.”

“GÖZDE ÜLKE OLDUK”

Mısır’da yaşanan acı durumdan sonra Türkiye’nin gözde destinasyon haline geldiğini belirten  Kapadokya Turistik Otelciler ve İşletmecileri Derneği (KAPTİD) Başkanı Yakup Dinler ise konuyla ilgili şunları söylüyor: ““ Bizim irademiz  dışı ortaya çıkan bu   durumla birlikte  Türkiye en  gözde ülke haline geldi. Şansımıza  bu  aralar Antalya bölgesinde havalar ılıman seyrediyor. Arada 3-4 derece  fark  olmasına  rağmen, Şharm el Şeyh ile aynı seviyelerde. Fakat bu  hava durumu  ilerleyen günlerde  açılacak. O  dönemde  Rus  turistler  Türkiye’ye çok sıcak bakmayacaktır.”

Bu durumun kısa vadede Türk turizmine olumlu yansıyacağını belirten Dinler, kapanan bazı tesislerin kısa süreliğine tekrar açılıp, bazı tesislerin kapanış tarihini erteleyeceğini söylüyor. Bu gelişmenin otelcilerin 2-3 haftalığına rahat nefes almasını sağlayacağını belirten Dinler sözlerini şöyle noktalıyor: “Bazı Rus misafirlerimiz, Tunus’ta yaşanan saldırının ardından  Mısır’daki facianın aynısı Türkiye’de de yaşanır mı sorusunu sormaya başladı. Krizi iyi yönetirsek orta vadede Rusya’nın ekonomik  olarak  sıkıntı yaşadığı bu dönemde kaybettiğimiz Rus turist sayısını fazlasıyla geri kazanırız. Bir tanıtım atağıyla 2016’da 2014 yılının rakamlarını geçebileceğimize inanıyorum.”

100 BİN TURİST BEKLENİYOR

Sabtour Genel Müdürü Mehmet Nezih Hacıoğlu, yılbaşına kadar Mısır’a uçuş yasağının devam  etmesi  durumunda Türkiye’ye  ilave  100  bin Rus  turistin  gelebileceğini söylüyor. Şimdiye kadar Mısır tatili iptal edilen Rus turist- lerden yüzde 25’inin Türkiye’de tatil yapmayı kabul ettiğini açıklayan  Hacıoğlu,  “15-16 Kasım’da G20 zirvesi yapılacağı için Kemer otelleri ve Belek’teki bazı oteller kapalı olacak. Ancak Side ve Alanya’daki oteller Rus turistlerin hizmetinde olacak” diyor.

MISIR YERİNE TÜRKİYE VE KKTC

Öte  yandan,  Rusya  Tur  Operatörleri Derneği (ATOR) Başkan  Yardımcısı Dimitri  Gorin Mısır’a uçuşların iptal edilmesi sebebiyle Türkiye   ve Kıbrıs tur  fiyatlarının  arttığını  söyledi.  Gorin, Mısır’a uçuşların  iptal edilmesinin ardın- dan piyasada değişiklikler olduğunu belir- terek  “Çünkü turların  yüzde 30’u Mısır’a aitti. Çoğunlukla bu değişiklikler Türkiye ve Kıbrıs’ı kapsıyor. Mısır’ı ‘her şey dahil’ sistemiyle değiştirebileceğimiz başka yerler yok” diyor.

Yayınlandığı yer ve tarih: Para Dergisi, 15 Kasım 2015Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.