Şaban Hoca’yı sonsuzluğa uğurluyoruz

Turizm Yazarları Derneği (TUYED) üyesi, büyüğümüz, İTÜ Vakfı bünyesindeki Turizm ve Otelcilik Okulu’nda 20 yılda yüzlerce genci yetiştirip sektöre kazandıran Şaban Ali Yaşaroğlu’nu (Şaban Hoca) bugün (19 Temmuz 2019) Şişli Camii’sinden kılınacak ikindi namazı sonrası sonsuzluğa uğurluyoruz.

Şaban Hoca, yaşamı boyunca her biri son derece ilginç sayısız başarı öykülerine imza attı. Ancak bunlardan biri var ki O’nun gönlünde çok farklı bir yeri vardı: İTÜ Vakfı bünyesindeki Turizm ve Otelcilik Okulu! Şaban Hoca, 900’ü aşan gencin yetişip turizm sektörüne katılmasına öncülük ettiği bu eğitim kurumunda geçen 20 yılda deneyimlerinden süzdüklerini “İTÜ Vakfı’nda 20 Yılım” adlı kitapta toplamıştı.

Kitabını 2012’de EMİTT’te imzaladı

Şaban Ali Yaşaroğlu, söz konusu kitabını 9 Şubat 2012’de EMITT Fuarı’ndaki TUYED Standı’nda gerçekleştirilen törenle imzaladı. Şaban Hoca’nın yaşamında ayrı bir yeri olan, 1991 yılında kuruluşunda aktif rol aldığı İTÜ Vakfı bünyesindeki Turizm ve Otelcilik Okulu’nu 2011 yılına kadar aralıksız yönetti.

Bu eğitim kurumunda deneyimlerinden süzülenleri “İTÜ Vakfı’nda 20 Yılım” adlı kitapta toplayan Şaban Hoca, kitap için şunu söylemişti: “Kitabın, ailem, çalışmam, siyasal sendikal yöneticilik eğitimciliğim ve toplumsal hizmetlerde bulunmanın bana sağlamış olduğu deneylerin bilgi damlacıklarından oluştuğunu itiraf etmeliyim.”

Editörlüğünü Aynur Gürsoy ve Kerem Köfteoğlu’nun yaptığı 68 sayfalık kitap, Ekin Yazım’dan piyasaya çıkmıştı. Hoca kitabını, “Öğrencilerimle konuşmalar ” , Başarıya giden yolun yapıtaşları ” , “Mektuplar ” ve “Fotoğraflarla İTÜ Vakfı Turizm Otelcilik Okulu ” başlıklarıyla 4 bölümde toplamıştı. Şaban Hoca, 9 Şubat 2012’de EMITT Fuarı’ndaki TUYED Standı’nda gerçekleştirilen törende kitabını imzaladı.

“Onurumuz”a ödül!

Bilgisi, enerjisi ve deneyimleriyle her zaman yanımızda olan abimiz, değerli hocamız, 2011 yılında Taksim Eresin Hotel’de gerçekleştirdiğimiz 8. Olağan Genel Kurulu’muzda Divan Başkanlığı yaptı. O dönemdeki TUYED yönetimi, genel kurulda Şaban Hoca’ya “Turizm Onur Ödülü” verdi.

2011 yılında ödülünü TUYED Genel Sekreteri Osman Nihat Aydoğan’dan alan Hoca, yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Turizm sektörünün aydın yazarları, değerli arkadaşlarım, 65 yıllık çalışma hayatımda daima doğrudan ve sevgiden yana yaşadım. Hizmetlerinde bulunduğum öğrencilerime hep gelmekte olanı önceden aktartmaya çalıştım. Bu değerli onur ödülünüzle yorgunluğumu sıfırladınız. Ancak, bana yeni bir sorumluluk yükleyip yeni çalışmalar için motive ettiniz. Size turizmde aydınlanmacı gençlerin hizmetinde bulunacağıma söz veriyor, hepinize teşekkür ediyorum.”

Şaban Hoca’nın anısı önünde saygıyla eğilip onu sonsuzluğa uğurlarken bizi bir şekilde duyacağını bildiğimizden diyoruz ki “Hocam, siz yıllarca turizmde aydınlanmacı gençlerin yetişmesine katkı sundunuz. Bize de hep ‘Örgütlü olun, turizm yazarlığını geliştirin’ önerisini yaptığınız. Bunu yaptık, yapmaya da devam edeceğimize söz veriyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.