Salgını önlemek için 5G ile ‘Çin Seddi’ inşa edildi

Yeni koronavirüsün uzun inkübasyon süresi ve güçlü enfekte etme yeteneği nedeniyle Çin, özellikle salgının erken evresinde Covid-19’un yayılma sürecinde büyük zorluklarla karşılaşmıştır. Çin, yayılmaya engel oluşturmak için bir 5G ile bir “Çin Seddi” inşa etti.

5G teknolojisi, acil durum karargâhı, nakliye ve hastane yönetimi alanlarında önemli iletişim desteği sağladı. Ayrıca uzaktan kontrol ve danışma, büyük veri hizmetleri, tıbbi robotların uygulanması ve kızılötesi termometreler gibi halk sağlığı görevlerinde büyük rol üstlendi.

Uzaktan danışmanlık

Büyük şehirlerden ve hastanelerden uzman kaynaklardan tam olarak yararlanmak için, pandemi sırasında ülke genelindeki birçok hastanede 5G + uzaktan danışma sistemi hızla uygulandı. 5G şebekesinin kapsadığı uzaktan tıbbi ekipmanla, uzmanlar hastalarla gerçek zamanlı olarak etkileşime girebilir ve izolasyon servislerine girmeden çevrimiçi istişareler yapabilir. Bu danışma kameraları, 5G baz istasyonundan video sinyallerini iletmek için 5G CPE ekipmanına iyi bir şekilde bağlanmıştır.

Ayrıca, uzak bölgelerdeki ciddi ve kritik hastalar için de araştırma ve teşhis gerçekleştirmiştir. Çift akışlı iletim şeması, tedavi rehberliği sağlamak için son derece değerli olan hem kamera video sinyallerini hem de tıbbi teşhis verilerini aktarmak için benimsenmiştir.

İnsansız araçlar

5G ve insansız sürüş teknolojisinin kombinasyonuna dayanan 5G+ insansız araçlar, akıllı dezenfeksiyon, kargo taşımacılığı ve ön hat operatörleri için enfeksiyon riskini büyük ölçüde azaltan ve iş verimliliğini artıran kolaylıkları sağladı. Şu anda, Wuhan, Xi’an, Shenzhen ve diğer şehirlerde bu teknoloji aktif olarak kullanılıyor.

Akıllı tıbbi robot

Hubei, Zhejiang, Shanghai, Jiangsu, Shandong ve ülkenin diğer bölgelerindeki hastanelerde ve sağlık hizmet merkezlerinde, bir süredir robotlar tıbbi hizmetler yapıyor. 5G ve yapay zekâyı birleştiren robotlar, sağlık personelinin konsültasyon, dezenfeksiyon, temizlik ve teslimat görevlerine yardımcı oluyor

Bu görevler büyük ve sıkıcı olduğundan, akıllı robotun geniş kullanımı, personel kıtlıklarını etkili bir şekilde hafifletti. Çapraz enfeksiyon riskini azaltan ve servislerdeki karantina kontrolü seviyesini artıran iş yükünü hafifletti.

Canlı yayın

Hastanelerdeki anlık gerçek durumu göstermek için, 5G+ canlı yayın teknolojileri, gerçek zamanlı iletişim deneyimi sağladı. Wuhan’daki Huoshenshan Hastanesi ve Leishenshan Hastanesi’nin yapımı, Halkın Günlüğü, Xinhua Haber Ajansı, China Daily ve bir dizi ana akım medya kuruluşu aracılığıyla 7/24 kesintisiz yayımlanmıştı.

Termal görüntüleme

Mevcut termal görüntüleme ile ateş ölçümü, 5G ve diğer teknik araçları birleştirerek kalabalık alanlarda çok sayıda insanın vücut ısısını etkili bir şekilde taramak, anormallikleri tanımlamak ve verileri bildirmek kullanıldı.

Yüz tanıma, otomatik alarm ve temassız ateş algılama özelliğini kullanan 5G+ termal görüntüleme sıcaklık algılama teknolojisi, yüksek hassasiyet, verimlilik, güvenlik, güvenilirlik ve düşük maliyet özelliklerine sahip olağanüstü bir “keşif kolu” olarak işlev görmüştür. Etkili önleme ve zamanında kontrol ile COVID-19’a karşı savunma hattı. Hastanelerde, okullarda, alışveriş merkezlerinde, sanayi parklarında ve havaalanları ve tren istasyonları gibi toplu taşıma sitelerinde kullanılmıştır.

Dijital ve akıllı bir topluma dönüşümü desteklemede önemli bir altyapı olan 5G teknolojileri, salgının önlenmesi ve üretimin yeniden başlamasında önemli bir rol oynamakla kalmadı, aynı zamanda yatırımı istikrarlı hale getirme ve tüketimi teşvik etme konusunda olağanüstü bir itici güç oldu. (Kaynak: CGTN )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.