Salgınla mücadele için Wuhan’a 32 bin sağlık personeli gönderildi

Çin’in ana kesiminden, coronavirüs salgınından ağır şekilde etkilenen Wuhan’a başta solunum, bulaşıcı hastalıklar, ağır hasta ve hemşire olmak üzere farklı bölümlerden gönderilen sağlık personeli sayısı 32 bine ulaştı.

CRI’nin konuyla ilgili haberine göre, Çin Ulusal Sağlık Komisyonu düzenlenen basın toplantısında, çok sayıda ağır hastanın Wuhan kentinde bulunması nedeniyle ağır hasta bölümünden gelen 11 bin sağlık personeli Wuhan’a gönderildi.

Bu sayı, ülkenin ağır hasta alanında çalışan tıbbi personelin yüzde 10’unu oluşturuyor. Mevcut durumda, yeni coronavirüs salgını zatürresiyle ilgili 6. versiyon tedavi planı çıkarılacak. Bunun dışında, Çin’in 22 ulusal acil tıbbı kurtarma ekibi, 3 P3 mobil laboratuvarı ve birçok test personeli de Hubei ve Wuhan’da salgınla mücadele çalışmalarına destek sağlıyor.

Bu arada China Daily ise Hubei eyaletinin Wuhan kentinde müfettişler oluşturulduğu bilgisine yer veriliyor. Söz konusu müfettişlerin Wuhan sakinlerinin sağlık kontrolleri yaptığı belirtiliyor. Müfettişler, ev ziyaretleri yapıp, Wuhan sakinleriyle hane halkı araştırması yaptığı kaydediliyor. Gönüllülerden oluşan müfettiş grubuna dahil olmak isteyenlerin önce ateşi ölçülüp, sağlık kontrolleri yapılıyor. Gerekli testlerden sonra gönüllü müfettiş olmak isteyenlerin bir form doldurup çalışmaya başladığı belirtiliyor. Gönüllü müfettişler, evden eve dolaşıp hane halkı araştırması yapıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.