Şanghay ekonomisi gece festivaliyle canlandırılacak

Şanghay’ın yerel yöneticileri, ekonomiyi canlandırmak amacıyla 6 Haziran’da Gece Festivali başlatmaya karar verdi. Tüketicilere 1 milyar yuanlık kuponlar dağıtılacak.

Aralarında TikTok, Meituan-Dianping, Didi Chuxing, Red ve Alibaba’nın Hema Fresh gibi çevrimiçi (online) platformlarlar da, festivale uygulayacakları özel indirimlerleriyle katılacaklarını açıkladı. Gece Festivali’nde, alışveriş merkezleri geç saatlere kadar açık tutulacak. Gece turları, yemek, okuma ve canlı gösterilerden oluşan bir dizi etkinlik yapılacak. Birçok bar, müze, kitapçı ve önemli ticari kompleksler de festivale katılıp destek verecek.

Şanghay’daki Hema Fresh  Mağaza Müdürü Chang Yubing, gece boyunca müşterilere soğuk bira, alkolsüz içecekler, karpuz gibi buzlu ürünlerin sunulacağını söylüyor. Şehrin Ticaret Komisyonu Müdür Yardımcısı Liu Min, düzenlediği basın toplantısında, genç kuşakları Şanghay’a çekmek için sokak moda markalarını hedefleyen bir festivale imza atacaklarını söyledi. Kentin, markaların yeni ürün tanıtımları ile genç moda kültürünün sergilenmesine ışık tutacağı ileri sürülüyor.

Bu festivallerin kentte yaşayanların COVID-19 salgınıyla düşen tüketimlerini artırmayı hedefleyen 5 Mayıs Festivali’nin bir parçası olduğunu hatırlatan Liu, “Şehrin online satışları 5 Mayıs Alışveriş Festivali ile Mayıs ayında 100 milyar yuan’a (14 milyar dolar) ulaştı. Fiziksel malların çevrimdışı tüketimi de 2019’un aynı seviyesi olan 144.36 milyar yuan’a yaklaştı” diyor.

Kuponlar dağıtılacak

Şanghay merkezli modaya uygun yaşam tarzı platformu DEWU App, Kıdemli Başkan Yardımcısı Ding Zhixiong, Global Times’a verdiği demeçte, “200’ü aşkın modaya uygun yurtiçi ve yurtdışı markayı kapsayan tüketicilerini sübvanse etmek 1 milyar yuanlık (140.7 milyon dolar) kupon dağıtacak” dedi.

Global Times’e bilgi veren kaynaklar, ülkede tüketimin yeniden toparlanmaya başladığına dikkat çekti.  DEWU’dan Ding, korona sonrası, ülkenin ana tüketicilerini oluşturan genç tüketicilerinden güçlü talep aldıklarını vurguladıktan sonra şunu ekledi: “Mayıs ayında satışlarımız tarihi zirveye ulaştı. Yeni tanıtım, etkinlik ve platformlardaki satışlarla birlikte Haziran’da satışlarımız patlayacak.”

Hema’dan Chang Global Times’a verdiği demeçte, Çin’deki mağaza sayılarını artıracaklarını belirtip “Daha önce, mağazamıza sebze almak için gelen sadece belli sayıda aileden üyemiz vardı. Yeni eğilim sonrası,  bu yıl Çin’de sayı 220’den 300’e yükselince ümitlerimiz arttı” diye ekledi. (Kaynak: Global Times-Foto Xinhua / Chen Fei)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.