Şanghay’da 3 binden fazla 100 yaş üstü insan yaşıyor

Pazar günü yayınlanan Şanghay şehrinin “uzun ömürlü yıldızlar” ve asırlık çiftler listesine göre, 113 yaşında bir kadın olan Xu Suzhen halihazırda şehrin en yaşlı sakini.

(Xinhua) –110 yaşındaki Tao Ruisheng ise Şanghay’ın en yaşlı erkeği. 24 milyonun üzerinde nüfusa sahip şehirde eldeki bilgilere göre 100 yaşın üzerinde dört çift daha yaşıyor.

30 Eylül’de Şanghay’ın nüfus bürosu tarafından açıklanan verilere göre, şehirde 100 yaşın üzerinde 3 bin 9 kişi yaşıyor ve bunların yaklaşık yüzde 74’ünü kadınlar oluşturuyor. Şehirde 99 yaşında bin 949 kişi var.

Çin ay takviminde dokuzuncu ayın dokuzuncu gününde kutlanan, Chongyang Festivali olarak da bilinen Çifte Dokuz Festivali, bu yıl Pazar gününe denk geldi. Bu festival, Çin’in her yerinde yaşlılarla ilgilenme ve onlar için dua etme fırsatı sunuyor.

1953 yılında Şanghay’da 100 yaşın üzerinde yalnızca bir kişi vardı. 100 yaşını görenlerin sayısı ilk kez 2011’de bini, 2017’de ise 2 bini aştı. Şanghay 2008 yılından bu yana Chongyang Festivali vesilesiyle “uzun ömürlü yıldızlar” listesini yayınlıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.