Şanghay’ın 2020’deki Yabancı Yatırımcısı Arttı

Kovid-19 pandemisinin küresel ekonomide yarattığı olumsuz etkiye rağmen, Şanghay 2020 yılında hem dış ticarette hem de yabancı sermaye kullanımında büyüme yakaladı.

(Xinhua) — Daha fazla çok uluslu şirket bölgedeki merkezlerini Şanghay’a taşırken, kentte birçok yabancı Ar-Ge merkezi de açıldı. Şanghay Belediye Başkanı Gong Zhen, Belediyesinin Halk Meclisi’nin beşinci toplantısında konuştu.

Belediye Başkanı Gong Zheng, kentteki dış ticaretin 2020’de bir önceki seneye göre yüzde 2,3 arttığının ve ithalat ile ihracat hacminin toplamda 3,5 trilyon yuana (yaklaşık 540 milyar ABD doları) ulaştığının altını çizdi. Yabancı yatırımların fiili kullanımı da yıllık yüzde 6,2 artışla 20,23 milyar yuana çıktı.

Toplantıda yayınlanan hükümetin çalışma raporuna göre, 2020 yılında Shanghai’da çok uluslu şirketlere ait 51 bölgesel genel merkez ve 20 yabancı Ar-Ge merkezi kuruldu.

Toplamda bölgesel genel merkez sayısı 771’e, yabancı Ar-Ge merkezi sayısıysa 481’e yükseldi. Yeni gelişmeler, kenti küresel merkezi ekonomi için en önemli merkezlerden biri haline getirdi.

Üçüncü Çin Uluslararası İthalat Fuarı (CIIE), pandemiye rağmen planlandığı gibi geçen Kasım ayında Shanghai’da gerçekleştirildi. Fuarda, bir yıllık mal ve hizmet alımları için varılan anlaşmaların tutarı bir önceki yıla kıyasla yüzde 2,1 artarak 72,6 milyar ABD dolarına ulaştı.

Gong, Shanghai’ın kentin yabancı yatırımlara yönelik düzenlemelerinin uygulanmasında ilerleyeceğini ve hizmet sektörünün dışa açılmasını genişletmek için kapsamlı pilot projeler gerçekleştireceğini söyledi.

Belediye Başkanı, kentin Çin’in Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık serbest ticaret anlaşmasını imzalamasının getirdiği fırsatlardan yararlanmak için yeni bir küresel yatırım cazibe ağı kurmaya çalışacağını da sözlerine ekledi.

Xinhua’dan Fang Zhe, Çin’in doğusunda bulunan Shanghai’daki Pudong’a bağlı Lujiazui bölgesinden bir gece manzarasını görüntüledi.

Çin, yabancı yatırım girişinde ABD’yi geçti
Öte yandan, Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) tarafından yayınlanan rapora göre, 2020’de Çin’e yabancı doğrudan yatırım girişi yıllık yüzde 4 artışla 163 milyar dolara yükselirken, ABD için bu rakam yüzde 49 azalarak 134 milyar dolara geriledi. ABD’ye doğrudan yabancı sermaye girişi, pandemi yılında son 15 yılın en düşük seviyesine geriledi. Gelişen ülkeler arasında Hindistan 57 milyar dolarlık doğrudan yatırım çekti.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.