SARAY MÜZESİ SERAMİK GALERİSİ ZİYARETE AÇILDI

Çin’in başkenti Beijing’deki Saray Müzesi’nde bulunan seramik galerisi, iki yıllık hazırlığın ardından cumartesi günü ziyaretçilere açıldı.

(China Daily)—Resmi açılışı cumartesi günü yapılan Saray Müzesi’nin seramik bölümü, ziyaretçilerden tam not aldı. Müzenin batı tarafındaki Savaş Kahramanları Salonundaki (Wuying Dian) yeni galeride, 8 bin yıl öncesinden başlayıp 20. Yüzyılıa kadar değişen bini aşkın Çin seramiği sergileniyor.

Yasak Şehir olarak da bilinen Saray Müzesi, Ming ve Qing hanedanları döneminde 1420’den 1911’e kadar imparatorluk sarayıydı. Çoğunlukla kraliyet ailelerinin koleksiyonlarından olan yaklaşık 370 bin seramik olan 1.86 milyondan fazla kültürel kalıntıya ev sahipliği yapıyor.

Müze müdürü Wang Xudong, galerinin açılış töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Son yıllarda Saray Müzesi’ndeki seramik araştırmacıları, böylesine zengin bir koleksiyon üzerinde yapılan çalışmalarla birçok akademik keşif yaptılar. Bu keşifler, eski ve yeni teknolojik yöntemlerin karşılaştırmalı çalışmalar sayesinde çözüldü. Bu da bize, Çin seramik kültürünün mükemmelliğini onurlandırıp, bu eserler alanında yakalanan başarıları halka sergileme şansı sundu.”

İLK GALERİYE 1952’DE SAHİP OLDU

Galerideki serginin baş küratörü Lyu Chenglong, Qing Hanedanı’nın düşüşünden sonra ve Yasak Şehir’in dış bölümünün müze olarak açılmasının ardından, seramiklerin sergilendiği ilk sergi salonunun 1914’te Wuying Dian’da (Savaş Kahramanları Salonunu)  olduğunu hatırlattı.

Müzenin objeler ve dekoratif sanatlar bölümünün yönetiliğini de yapan Lyu, Saray Müzesi’nin 1952’de ilk seramik galerisine sahip olduğunu anımsattıktan sonra şu bilgileri verdi: “Ancak daha sonraki yıllarda saray kompleksi etrafına taşındı. Hall of Literary Brilliance (Wenhua Dian), 2008’den 2017’ye kadar son seramik galerisiydi ve burada yaklaşık 400 eser sergiledi.

Saray Müzesi’ndeki seramik koleksiyonları sadece çok büyük değil, aynı zamanda birçok çeşidi de içeriyor. Bunların çoğunun tarihi açıkça saptanabiliyor. Bu durum, eserlerin sürekli gelişimini ortaya çıkarmak için kronolojik sırayla bir sergi tasarlamamızı sağladı.”

Sergilenen hazine değerindeki eserler arasında, Song Hanedanı döneminin en iyi beş porselen fırını tarafından üretilen ve genellikle antik Çin estetiğinin zirvesi olarak anılan eserler bulunuyor.

Sergilenen eserlerin bir diğer dönüm noktasını da, Jiangxi eyaleti, Jingdezhen’de bulunan, sadece kraliyet ailesine hizmet edip Ming ve Qing hanedanlarının imparatorluk fırınlarının ürünleri oluşturuyor. Bu eserlerden bazıları, düğün seramikleri, yemek masaları, kurban törenleri ve dini törenler gibi işlevlerine göre sergileniyor.

“Çin seramikleri dünyanın geri kalanına yayılıp, yerel porselen tarzlarının gelişmesine yol açtı” diyen Lyu, “Ama aynı zamanda, kültürler arası iletişimin kilit tanıkları olarak denizaşırı ülkelerden kültürel unsurları da özümsediler” diye ekledi

Müzenin deposundaki eserlerin halkın görüşüne sunulup daha etkin sergilenebilmesi amacıyla galeri içinde bir minyatür sergi “salonu” tasarlandı. Önemli ve nadir bulanan eserlerden bazıları burada sergilenecek. Bu salon için seçilen ilk porselen grubu, koleksiyoncu ve sanat tutkusuyla bilinen imparatorlardan Qianlong döneminde yapılmış döner iç mekanlara sahip birkaç zarif vazolar oluşturuyor.

Sergilenen her esere bir karekod (QR) konduğunu, cep telefonuyla bu kodu tarayan ziyaretçinin eser hakkında ayrıntılı bilgilere ulaştığını belirten Lyu, açıklamalarını şöyle noktaladı: “COVID-19 önlemleri kapsamında, Wuying Dian’a sabah 2 bin, öğleden sonra bin kişi olmak üzere günde 3 bin ziyaretçiden fazlasına izin vermiyoruz.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.