Şimdi tatil zamanı!

Ramazan bitiyor artık tatil planı yapmanın zamanı geldi. Öncelikle tatile ayırabileceğiniz bütçenizi belirlemenizde yarar var. Gideceğiniz yeri belirlediyseniz, internette o yerle ilgili bir araştırma yapın. Aklınızda bir yer yok mu? O zaman bir  seyahat acentasına  danışın.

Fiyatlarla ilgili araştırma yapın. Tur satın alırken kararınızı daima en ‘ucuz’ olandan yana vermeyin. Bayram gibi yoğun talep gören dönemlerinde bazen gazetelere gerçek olmayacak kadar ucuz tur ilanları verilebiliyor. Tatil hayalinizin suya düşmesini istemiyorsanız, bu tür ilanlara şüpheyle yaklaşıp, iyice araştırın.

Muslukları kapatın

Kararınız verdiniz, tatile çıkmaya hazırsınız. Çıkmadan, evinizin musluklarını, doğalgaz vanası ve elektrik akımını kapatın. Kamera ve fotoğraf makinenizin yanı sıra, seyahatte size gereken tüm evrakları yanınıza alın. Para ve önemli evraklarınızı güvenli bir yerde saklayın. Yanınızda taşımanız gerekiyorsa, güvenli bir şekilde taşıyın.

Bavulunuzu ağzına kadar doldurmayın. Gittiğiniz yerlerden alacağınız eşyalara da yer ayırsanız hiç fena olmaz. Uçakla seyahat edecekseniz, bu dönemde havalimanlarının yoğun olacağını aklınızdan çıkarmayın. Havalimanlarına uçağın kalkış saatinden iki saat önce gidin. Havayolu şirketlerinin önemli bir kısmı uçuşa yarım saat kala kapılarını kapatıp, uçağa yolcu almadığını unutmayın.

Adınızı, adresinizi ve telefon numaranızı hem bavulun üstündeki etikete hem de içine bir yere yazın. Bavulunuzu sahipsiz yere bırakmayın, güvenlik görevlileri alıp götürebilir. Birlikte gittiğiniz gruptan ayrılmak zorunda kalırsanız, buluşmak için belirli zaman ve kolay bulunacak bir yer belirleyin. Otele giriş yaparken verdiğiniz kimliklerinizi, otelden ayrılırken almayı unutmayın. Yolculuk sırasında yanınızda atıştırabileceğiniz bir şeyler olsun. Tur rehberiniz işini iyi yapmışsa ona bahşiş vermeyi de ihmal etmeyin.

Sormayın!

Konakladığınız otelin personeliyle iyi geçinmek istiyorsanız onlara; özellikle de resepsiyonda çalışanlara bu soruları sormayın: Aile veya arkadaş indirimi var mı? Daha iyi bir odaya geçebilir miyim? Odama daha büyük bir yatak koyar mısınız? Odamda sigara içebilir miyim? Bana ayrıcalık tanıyamaz mısınız? Kahvaltıda neler var? Kahvaltı neden bu kadar erken saatte bitiyor? Otopark neden bedava değil? Haritanız var mı? Otelden daha geç ayrılabilir miyim? Wi-fi bağlantınız neden yavaş?

Bu çevre güvenli mi? Odamdaki bu cihaz nasıl çalışıyor? Yağmur ne zaman duracak? Odamda daha önce ölen oldu mu?

Paylaşın

Özlemini çektiğiniz deniz ve güneşe nihayet kavuşuyorsunuz. İkisinin de keyfini çıkarmaya bakın. Ama tatilinizi otelin içinde kalarak tesisle sınırlarsanız yazık olur. Lütfen otelin dışına da çıkın. İster bireysel olarak gezin, isterseniz organize turlara katılıp yöreyi keşfedin. Böylece tatilden sadece bronz bir tenle değil, aynı zamanda bilgilerinizi de tazelemiş olarak dönersiniz. Gittiğiniz yörenin yerel lezzetlerini tadın, o yöreye özgü hediyelik eşya varsa satın alın. Tatilde hoşunuza giden, sizi mutlu eden durumları  sosyal medyada paylaşın ki, dostlarınızın da bundan haberdar olsun.

Havuzlara dikkat!

Uzmanlar, bayramda havuz keyfi yapacakları hijyen koşulları konusunda uyarıyor. Su dolaşımı fazla olan, hijyen için periyodik kimyasal ve fiziksel temizlik işlemlerinin ihmal edilmediği havuzları tercih edin. Havuzlar; özellikle cilt hastalıkları bakımından oldukça riskli alanlar. Mantar ve bakteri iltihaplarına yol açabiliyor. Havuza girmeden önce ve sonra mutlaka duş alın. Havuzdan sonra vücudunuzu nemli bırakmayın, kurulanın ve mayonuzu değiştirin. Ayaklarınızı dezenfekte edin, kulak tıkacı kullanın.

Talepler yoğun

Bayramda tatil süresinin kısa olmasından dolayı başta Antalya olmak üzere, sahil kentleri yoğun talep görüyor. Turizmciler bayramda doluluğun yüzde 100’e ulaşmasını beklediklerini belirterek, tatil planı yapanların son dakikaya kalmamasını öneriyor. Bayram dönemi için yoğun talep beklediklerini belirten Akdeniz Turistik Otel İşletmecileri Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı “Bayramı yüksek dolulukla geçireceğimizi şimdiden söyleyebiliriz” dedikten sonra şunları kaydetti: “Bayram dönemi hem haziran ayının sonuna, hem de okulların tatile girdiği döneme denk geliyor. Dolayısıyla bu yurtiçi misafirimiz için bir fırsat yaratıyor. Bayram döneminde her sene yaşadığımız gibi yüzde 100 doluluk tahmin ediyoruz.”

Yüzde 15’lik artış

İç pazar açısından bayram tatili için oldukça hareketli bir süreç yaşandığını belirten Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Hakan Duran ise diğer pazarlarda da okullar kapanacağı için Antalya’da ciddi bir hareketlenme olacağını söylüyor. Bayramda bütün oteller herhalde yüzde 90 ve üzerinde doluluğa ulaşacağını belirten Duran, “Bu dolulukta iç pazarın ciddi bir payı olacak. Tam okulların kapandığı dönem. Zaten Ramazanda kimse bir yere tatile gidemiyor ve yaz tatilinin başlangıcı gibi çok güzel bir döneme denk geliyor. Sektör temsilcileri bayram nedeniyle fiyat artışlarını öne aldı. Fiyatlar yüzde 15- 20 arasında yükselebilir” diyor.

Yayınlandığı tarih ve yer: 20 Haziran 2017, Posta, Tatil PostasıYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.