Sinopec, Fortune 500’ün ikincisi!

Fortune dergisinin hazırladığı 2019 Fortune 500 listesi açıklandı. Ciro itibarıyla dünyanın en büyük 500 firmasını içeren sıralamaya 129 Çinli şirket girmeyi başardı. Geçen yıl listede üçüncü sırada olan Sinopec, bu yıl bir basamak yükselerek ikinci oldu.

Fortune 500, dünyanın önde gelen şirketlerinin büyüklük ve gücünü ortaya koyan önemli bir liste. 2019 sıralaması, Çinli şirketlerin büyüklük ve gücündeki artışı yansıtıyor. Örneğin, geçen yıl söz konusu listeye üçüncü sıradan giren Çin’in kamu kuruluşu petrokimya devi Sinopec Group China Petrochemical Corporation), bu yıl bir basamak yükselerek ikinci sıraya oturdu.

Fortune 500 Listesi’nin ilk 10 şirketini görmek için lütfen tıklayınız

Sinopec, 1988’de Çin devleti tarafından kuruldu. Petrol ve petrokimyasal girişim grubu olan özetle şu faaliyetleri yürütüyor: Kamu varlıklarının değerini koruyup arttırır. Endüstriyel yatırım yapıp bunları yönetir. Petrol ve doğal gaz arama, üretim, depolama ile nakliye işlerini organize eder. Ayrıca kömür üretimi, satışı, depolanması ve nakliyesi alanlarında da hizmet veriyor.

Çin’in diğer şirketleri

Bu yıl Fortune 500 listesine giren Çinli şirket sayısı 129 olunca, sayı bakımından ilk kez listeye giren ABD’li şirketleri geçmiş oldular. Ayrıca ilk beşteki şirketlerin üçü Çinli firmalardan oluştu. Bunlar karşımıza ikinci sırada Sinopec, dördüncü sırada PetroChina ve beşinci sırada State Grid Corporation of China olarak çıkıyor.

Listedeki Çinli şirketlerin sayısı arttığı gibi Çinli şirketlerin büyüklük ve cirolarındaki artış da devam etti ve 77 Çinli şirket listenin daha üst basamaklarına tırmandı. Bu yılki 500 büyük şirket sıralamasına yeni ya da yeniden giren 25 şirketin 13’ü, yani yarıdan fazlası Çinli firmalardan oluştu. Ayrıca, 2019 Fortune 500’ün en genç şirketi dokuz yaşındaki Xiaomi oldu.

 

 Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.