Tatilciler sahilleri dolduracak

Kurban Bayramı tatilinin 10 güne çıkması kararından sonra sahillerde ciddi bir insan trafiği olması bekleniyor. Turizmcilere göre sahillerdeki otelleri tercih edecek kişi sayısı 500 bine ulaşacak. Bu uzun tatil için yurtiçi ve yurtdışında kültür turundan, deniz, kum, güneş turuna kadar geniş yelpazede seçenekler bulunuyor.

Bu yılın son bayramı hem turizmcileri hem de tatilcileri sevindirecek. Hükümetin Kurban Bayramı tatilini 10 güne çıkarması, uzun tatil planı yapılmasını kolaylaştırdı. Seyahat acentelerinin tatilciler için hazırladığı yurtiçi ve yurtdışı paket turlara baktığımızda sürenin 4 günden başlayıp 10 güne çıktığını görüyoruz.
Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Kurban Bayramında sahillerdeki işletmelerde 500 bin civarı insan trafiği olacağını tahmin ettiklerini söyledi. Kurban Bayramı tatili kararını bekleyip henüz rezervasyon yaptırmamış olanlar olduğunu belirten Ayık’a göre, iç pazarda seyahat eden misafirlerin bir kısmı ‘son dakikacı’. Ayık, bu kitlenin tatil gününe ilişkin kararın ardından tatil planını yapacağına işaret ederek, “Çünkü hala önümüzde 10-12 günlük bir süre var. Dolayısıyla insanlar bugünden itibaren planlarını yapmaya başlayacaklar” dedi.

Oteller dolacak
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, “Kurban Bayramı 6 gün olarak planlandığında bile turlar ve otel satışları yüzde 80 civarında seyrediyordu” dedikten sonra şu bilgileri verdi: “Şimdi tatilin 10 güne çıkması ile birlikte ilave talepler oluşacak. Acentelerden öğrendiğim kadarıyla hepsi ilave turlar koymaya başladılar, otellerde ilave kontenjanlar alıyorlar. Tatilin 10 güne çıkması ile birlikte 1 milyon civarında vatandaşın bu bayram hareketliliğine katılacağını, bunun da turizm sektörüne 1 milyar liralık ekonomik canlılık getireceğini öngörüyoruz. 6 gün tatille yüzde 80’e ulaşan doluluk oranlarının 10 günlük tatille birlikte yüzde yüze tam kapasiteye ulaşacaktır.”

Reklamasyona dikkat
Uzun tatil dönemlerinde bazen tüketicileri üzen sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunlardan birini ‘reklamasyon’ oluşturuyor. Bazı turizmciler gibi siz de reklamasyonun reklamla ilgili olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Tatil tüketicisine sunulan hizmetler, vaat edilenlerden farklı ise eksik hizmet için talep edeceğiniz tazminata reklamasyon denir. Bir memnuniyetsizlikle karşılaşırsanız sorunu doğru belirleyin. Sonra şu soruların yanıtını arayın: Seyahat acentesinin bana verdiği bilgiler doğru mu? Tesis olması gereken nitelikte mi?, Seyahat acentesi tarafından taahhüt edilen hizmetleri alıyor muyum?, Eksik olan ne? Eksikliği, açık ve somut olarak derhal seyahat acentenize bildirin. Seyahat acentenizle görüşmeden tesisi terk etmeyin.

Hasarlı valiz
Uçağa verdiğiniz valiziniz uçaktan hasarlı çıkarsa ya da hiç çıkmazsa, havaalanından ayrılmadan önce havayolu firmasında kayıp bagaj formu (lost baggage report) doldurun. Hasarlı valiziniz için size bir ödeme veya yenisinin verilebilmesi için bu işlemleri havalimanından ayrılmadan önce yapmanızda yarar var. Kayıp bürosuna gidin zabıt tutturun. Bagajın çıkmaması durumunda, havayolu firmasına tur güzergâhınızı bildirdiğiniz takdirde kayıp bagajınız bulunur bulunmaz size, bulunduğunuz yerde teslim edilecektir. Bagajınız kayıpken yapmak durumunda kaldığınız alışverişlerin fişlerini saklarsanız, bunları havayolu firmasının tazmin etmesi kolaylaşır.

Ayrıcalıklı seyahat
Prontotour’un ayrıcalıklı seyahat deneyimleri sunan markası ProntoPlus, dünyanın en güzel seyahat noktalarını gezginlerle buluşturuyor. Klasik bir yurtdışı seyahatine alternatif arayanlar, ProntoPlus’ın özel hazırlanmış tur paketleriyle kendi zevkine göre istediği turu seçiyor. Prontoplus, büyük göç zamanı çıkılan safaride çok sayıda hayvan türünü doğasında görüp unutulmaz fotoğraf karelerine imza atma fırsatını sunuyor. Dünyada insanların ve vahşi hayvanların bir arada yaşadığı tek yer olan Ngorongoro Koruma Parkı ve UNESCO Dünya Mirasları Listesinde yer alan Serengeti Milli Parkı bu muhteşem turda yaşanacak unutulmaz deneyimlerin başında geliyor.

Yıldızlarla buluşturuyor
Turizmde 20.yılını kutlayan Gloria Hotels &Resorts bayram boyunca misafirlerini yıldızlarla buluşturacak. Antalya Belek’te bulunan Gloria Otellerinde konaklayacak tüm misafirler yeni konsept All In One Gloria ile tüm event programına eşlik edecekler. “English Man In New York” Şarkısı ile dünya müzik listelerinde yerini alan Amerikalı Şarkıcı ve söz yazarı CRIS CAB 02 Ağustos’ta, Oriental Poison ile ünlenen Baby Brown 01 Ağustosta, “Filatov & Karas” konseri 03 Ağustos’ta ve “World ıs Mine” şarkısı ile hafızalara kazınan “JD Davis” bayramın son günü Gloria misafirlerine eşsiz bir müzik ziyafeti sunacak.

Yeşil-mavi tur
Coral Travel, doğasever gezginler için yeşil ve maviyi buluşturan Karadeniz kültür turunu hazırladı. Bu tura katılanlar Kastamonu’dan Taşköprü – Boyabat üzerinden Türkiye’nin kuzeydeki en uç noktası olan Sinop’a ulaşıyor. Sinop Kalesi, Aldırma Gönül’ün yazıldığı ve Parmaklıklardan Ardında, Tatar Ramazan gibi dizilerin çekimlerinin gerçekleştirildiği Tarihi Sinop Cezaevi Müzesi’ni görüyor. Gezide gezip görülen diğer yerlerden bazıları ise şöyle sıralanıyor: Ordu Boztepe, Giresun, Kümbet Yaylası, Tirebolu Çay Fabrikası, Batum, Gonio Kalesi, Fırtına Deresi, Çamlıhemşin ve Ayder Yaylası.

Önce sağlık
Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Levent Doğancı; tatilcileri seyahat öncesi uyarıyor. Tatilcilerin ishal (diare),sıtma ve zehirlenme gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabileceğini belirten Prof. Dr. Doğancı şu bilgileri veriyor: “Tatile çıkmadan önce tüm aşıların yapılması gerekiyor. Enfeksiyonların yanı sıra, uzun uçak yolculularında da fazla oturmaktan dolayı damarlarda pıhtılaşma olabilir. Bunları önlemek içinse uçuş öncesi iyi dinlenmek, uçuş sırasında fazla alkol kullanmamak, sık olarak uçak içinde dolaşmak ve bol su tüketmek gerekiyor.”

Yayımlandığı yer ve tarih: 22 Ağustos 2017, Posta GazetesiYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.