Tatile çıkmanın 15 nedeni var

Türkiye’de tüketicileri tatile çıkarmak için erken rezervasyon kampanyaları hız kazanmışken, dünyada insanların hangi temel gerekçelerle tatili çıktığını araştırdık. Herkesin gerekçesi farklı olabilir, ancak, danışman Etienne A. Gibbs’e göre, kişilerin tatile çıkmasına yol açan nedenlerin başında 15 temel unsur bulunuyor

Eskiden Türkiye’de tatile “lüks” gözüyle bakılırdı. Bu aralar ise tatilin lüks değil, ihtiyaç olduğu gerçeği her geçen gün daha iyi kavranıyor. Herkesin tatile çıkma nedeni farklı olsa da, aslında temelde aynı beklenti veya ihtiyaçlar yatıyor.

Turizmhaber.eu’nun danışman Etienne A. Gibbs’in çalışmasından derlediği bilgilere göre, insanların sağlıklı bir tatil yapmalarını gerektirecek 15 neden bulunuyor. Gibbs tatile çıkmayı gerektiren 15 nedeni şöyle sayıyor:

1. Rahatlama (Relaxation): Tatil, günlük rutin işlere bir ara verme ihtiyacından tatile çıkarız.

2. Dürtü: Yeni manzaraları, yerleri keşfetme dürtüsü doğurur.

3. Yeni insanlarla tanışma: Kendi dışımızdaki insanların nasıl yaşadığını, yaşamımıza geniş açıdan bakıp gelişmeleri değerlendirme ihtiyacından çıkarız.

4. Duygudaşlık: Sıkıntıları, iyi anları ve uzun zamana yayılacak dostluk veya sevgileri paylaşma isteğinden,

5. Eğitim: Tatil, beni beceri kazandırır, bir şeyler öğretir. Bir düşünsenize, dalından yeni koparılmış meyveyi yerken veya dağa tırmanırken aslında yeni bir dil öğrenmiş olmuyor muyuz?

6. Macera: Her tatil aslında yaşamımıza bir macera duygusu katar. Keşfetmeler, rutin günlerde yakalayamayacağımız değişimleri yakalama fırsatı verir

7. Sürprizler: Karşımıza çıkan ummadık sürprizler, hafızalarımızdan kolay kolay silinmeyecek izler bırakıyor.

8. Güzellik: Gözümüzü açıp yeni manzaralara baktığımızda, doğanın bizlere sunduğu güzellikleri görmeye başlarız.

9. Beklenti: Tatili planlama ve hazırlıkları bizlerde süreç içinde yaşanan en mutlu deneyimleri hatırlama beklentisi doğurur.

10. Hatırılar: Hepimiz mutluluğun hatırılaranı yansıtmaktan büyük keyif alırız.

11. Özgürlük: Tatil, bizlere yapmak istediklerimizi özgürce yapma imkanı tanır. Hele de tatil bizi tatmin etmişse, belki de daha fazlasını yapmak için can atacağız?

12. Benliği keşfetme: Ruhumuzla baş başa kalarak, iç huzur ve yaratıcılığımızı yeniden harmanlarız.

13. Değerlendirme: Evimize vardığımızda, yaşam hakkında daha fazla şey öğrenmiş oluruz. Yaşamın ne harika bir şey olduğunun farkına varır, onu takdir ederiz.

14. Durulma zamanı: Zaman içinde kaybolmanın yaşamın en iyi anları olduğunu anlarız.

15. Mutluluklar: Tatiller insanların mutluluğunu geliştirir. Tatillerin ama hedefi mutluluk vermektir.

Bunca nedenden sonra tatile çıkmama yönündeki tüm mazeretleriniz geçersiz sayılacak. Siz siz olun şimdi nereye tatile gideceğinizi belirlemeye başlayın. Unutmayın, herkes potansiyelini en üst seviyeye çıkardığında kazanır! Bunu yapmazsanız kaybedenler arasında olursunuz…

Yayın Yeri ve Tarihi: www.turizmhaber.eu, 2007Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.

Bir cevap yazın