Tatili erken alın kazanın!

Önce yurtiçi sonra yurtdışı turları da kapsayacak şekilde genişletilen erken rezervasyon kampanyalarından yararlanan kişi sayısının yıl sonunda 5 milyona ulaşacağı tahmin ediliyor. Erken Rezervasyon, adından da anlaşılacağı üzere, sonraki aylarda çıkacağı tatili elini çabuk tutup erken satın alanlara indirimler sağlıyor.

Tur operatörleri, seyahat acentaları ve oteller bu aralar 2018  yılında uygulayacakları erken rezervasyon kampanyaları üzerinde harıl harıl çalışıyor. Bazıları elini çabuk tutup erken rezervasyon kampanyalarını şimdiden açıkladı bile. Henüz fiyatlarını açıklamayan firmalar ise döviz cinsinden fiyatlarını TL olarak belli bir seviyede sabitleyeceklerinin sinyalini şimdiden veriyor. Yurtdışı turlarda indirimler 100-250 Euro arasında değişirken, yurtiçi turlarda indirimler yüzde 50’ye kadar ulaşabiliyor.

Bilindiği gibi, yurtdışı turlarda fiyatlar Euro veya dolar cinsinden belirleniyor. Ülkemizde son zamanlarda dövizin sürekli değer kazandığını dikkate aldığımızda, turizmcilerin fiyatlarını TL’de belli bir seviyede sabitlemeleri bile tatil tüketicisinin cebine olumlu yansıyor. Sizin için, dünyanın dört bir yanına tur düzenleyen seyahat acentaları ve tur operatörlerinin uygun fiyata hazırladıkları kampanyalarından bazılarını derledik.

Avusturalya  ve Yeni Zelanda 

Ejder Turizm, mayıs ayında Avusturalya  ve Yeni Zelanda’ya gerçekleştireceği  15 günlük tura erken rezervasyon yapanlara cazip fiyatlar sunuyor. Söz konusu turlarında iki kişilik odada kişi başı fiyatını 2 bin 370 Euro olarak belirlediklerini kaydeden  Ejder Turizm Genel Müdürü Uğur Kurt şu bilgileri veriyor: “Misafirlerimizi toplamda 12 gece 3 yıldızlı otellerde ağırlayacağız. Bu gezimizde misafirlerimize Sidney, Aukland, Rotorua, Melbourne, Hobart’ı keşfetme imkanı sunacağız. Bu turu iki Türk rehberle gerçekleştiriceğiz. Bu turumuzda  rehberler, kaptanlar, bellboylar ve garsonların vereceği hizmetler için kişi başı toplam 150 Euro’yu havalimanında  toplayacağız.”

Yüzde 50 indirimli

Prontotour Genel Müdür Yardımcısı Gürkan Erol, seyahatseverlere Ekim ayından bu yana avantajlı fiyatlar sunduklarını hatırlatıyor. Kurdaki artışın tatil taleplerine olumsuz yansımasına izin vermediklerini belirten Erol şöyle konuşuyor: “ İlkbahar ve yaz dönemi yurtdışı turlarını sonbahar ve kış aylarından satınalan misafirlerimiz yüzde 45’lere varan indirimlerden yararlanabiliyor. Kasım ayı ortalarında yurtiçi otellerde yüzde 50’ye varan indirimlerle erken rezervasyon dönemini başlatıyoruz. Gemi turlarımız Ekim ayından beri belki de erken rezervasyon dönemi indirimlerinin altında avantajlı fiyatlarla satışa sunulmuş durumda. Nehir turlarında kabin başı 250 Euro indirim yapıyoruz.”

Jolly’den tatil fırsatları

Jolly Tur, tatil planlamasını son güne bırakmayan seyahat tutkunlarını indirim fırsatlarıyla karşılıyor. Gelecek yıl gemi tatili hayal edenleri erken rezervasyon fırsatlarıyla 900 Euro’ya varan indirimler bekliyor. Tatilde sağlığına sağlık katmak isteyenler ise 27 Kasım 2017 tarihine kadar termal & spa otellerinde yüzde 50’ye varan indirimlerden yararlanacak. Yurt dışı tatillerini bütçelerini sarsmadan gerçekleştirmek isteyenlere de 27 Kasım’a kadar 200 Euro’ya varan indirim uygulanacağı belirtiliyor.  Yurt dışı tatilinde romantizmi tercih edenler için fiyatı 599 Euro’dan başlayan 7 gecelik İtalya turuna katılanların Roma, Venedik ve Floransa’yı keşfedeceği kaydediliyor.

Rezervasyonlar artacak

Setur yönetimine göre, 2016 ve 2017 yaz sezonlarında, yabancı pazardaki düşük talep sebebiyle son dakika indirimlerini bekleyen tatilciler,  bazı otellerde erken rezervasyona kıyasla daha iyi fırsatları yakaladı. Setur yetkilileri 2018 yılında erken rezervasyona olan talebin 2017’ye göre yüzde 10 artacağını öngörüyor. Bu yıl erken rezervasyonda en yüksek talebi, konfor ve fiyat skalası diğer bölgelere göre daha yüksek olan Belek ve Bodrum’un göreceğine inanılıyor.  Yükselişini sürdüren Side ve Kemer de bu destinasyonları takip etmesi bekleniyor.

Yolculara 101 öneri

SEV Yayıncılık- Redhouse Kidz, ‘Yolculukta Yapman Gereken 101 Şey kitabı ‘adıyla yararlı bir rehber hazırladı. Kitap, yolculukları hem çocuklar hem de anne ve babalar için keyfe dönüştürüyor. Yol boyunca harita okumayı öğrenmek, pantomim yapmak, casus şifreleri hazırlamak, bulut benzetmece oynamak yolculukta yapılabilecek etkinliklerden sadece birkaçı… Arabanın ya da otobüsün içinde saatlerce oturmak, sıkışık uçak yolculukları hayli sıkıntılı geçebiliyor. Gerçek bir yolculuk dostu ve kılavuzu olan kitapta; yolculuğa çıkmadan önce, yolculuk sırasında ve yolculuktan sonra yapılabilecek birbirinden renkli 101 etkinlik önerisi bulunuyor.

Yayınlandığı yer ve tarih: Posta Gazetesi, 7 Ekim 2017Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.