Teknoloji hayatı hem kolaylaştırıp hem de zorlaştırıyor

Büyük veri ve yapay zekâ teknolojileri, insanların yaşama ve çalışma şekillerinde derin değişiklikler getirdi. Örneğin, yeşil, sarı ve kırmızı renkteki sağlık QR kodları, kişinin bulaşma riski oluşturup oluşturmadığını belirleyen fiziksel durumu büyük veri ile karşılaştırılıp ortaya çıkarılıyor.

11 Haziran’da Beijing Xinfadi toptancı pazarında yeni bir koronavirüs enfeksiyonu tespit edildikten sonra, büyük veriler yetkililerin insanların dijital ayak izlerini ve elektronik ödemelerini izlemelerine yardımcı oldu. Böylece önceki günlerde Xinfadi’yi ziyaret edenler kolayca belirlendi. Daha sonra, bu tür insanlar halka açık yerlere girmeden önce nükleik asit testine girecek mesajlarla bilgilendirildi.

Xinfadi, Beijing’deki meyve, sebze, et ve deniz ürünleri için en büyük toptan satış pazarı olduğundan, binlerce kişi her gün ziyaret ediyor. Büyük veri kullanmadan, bir hafta veya daha fazla bir süre içinde, bir gün içinde piyasayı ziyaret eden herkesi tanımlamak neredeyse imkânsız olacaktır. Büyük veriler, ziyaretçiler hakkında kritik ve gerçek zamanlı bilgiler sunarak hükümetin yeni salgını kontrol altına alması için etkili önlemler almasına yardımcı oldu.

Makro ve mikro düzeyde kullanım

Makro düzeyde, büyük veriler virüsün dünyadaki ülkeler ile bölgelerdeki ve Çin’deki il ile şehirlerdeki dağıtım modelini belirlemeye yardımcı olabilir. Hükümetler pandeminin büyük veri yardımıyla yayılmasını yakından izleyerek, eğilimi ölçebilir ve erken uyarılar verebilir. Cep telefonlarındaki navigasyon haritaları, bir topluluğun büyüklüğüne ve enfeksiyon sayısına bağlı olarak karşılaştığı risk seviyesini göstererek, bu tür toplulukların yakınında kaza ve enfeksiyon riskine maruz kalma şansını önemli ölçüde azaltır.

Yapay zekâlı robotlar hayatımızın bir parçası haline geliyor

Mikro düzeyde, bireylerin dış mekândaki hareketlerini izleyerek, karantina dâhil sıkı kontrol önlemlerinin yüksek ve orta riskli alanları hedeflemesine yardımcı olur. İnsanların yaşamlarını ve sağlığını korurken, büyük veri özellikli hassas virüs izleme sistemi ekonominin yeniden başlatılmasına ve iyileşme yoluna girmesine katkı sağlar.

Ancak artan sayıda insan, büyük verilerin suçluların kişisel bilgilerini kötüye kullanmalarına ve gizliliklerinden ödün vermelerine neden olacağından endişe duyuyor. Çin’de bilgi ve iletişim teknolojisi ilerledikçe, normal bir kişinin hayatının ve işinin neredeyse her yönü, ulaşım geçmişi, ev ve iş yeri adresi, sosyal ağ, mülk, hobi ve hatta sağlık durumu gibi kişisel bilgileri izlenmektedir. Bu, insanların kişisel gizliliğinin çok az olduğu anlamına gelir ve büyük veriler, özellikle suçlular bilgiyi kendi yararına kullanıyorsa, yaşamları ve mülkleri için tehdit oluşturabilir.

Kötüye kullanımlar ortaya çıkartılmalı

Medya raporları, ürünlerinin veya hizmetlerinin kötü değerlendirmelerini yazan müşterilerin kişisel bilgilerini ifşa etme tehdidinde bulunan bazı çevrimiçi mağazaları ortaya çıkardı. Kişisel verilerin sızması suçluları telekom sahtekârlıklarına ve finansal dolandırıcılıklara yönlendirebilir.

Başka bir deyişle, ileri teknoloji iki ucu keskin bir kılıçtır. Hayatı daha kolay hale getirebilir, aynı zamanda daha fazla risk ve belirsizlik yaratabilir. Bu nedenle, kamu yararına büyük verilerin kullanımı ile sahtekârlık için kullanımı arasında ayrım yapmak önemlidir.

Birincisi, yönetişimi geliştirmek için büyük verileri kullanırken, milyonlarca kişinin kişisel bilgilerine erişimi olan hükümet, veritabanının kullanımı üzerindeki denetimi daha da sıkılaştırmak ve insanların kişisel bilgilerinin sızmasını önlemek için bir dizi politika ve düzenleme çıkarmalıdır.

İkincisi, hükümet aynı zamanda müşterilerin verilerini toplayan ve kullanan işletmeleri izlemek için önlemler almalı ve işletmelerin, hizmetlerinden yararlanmadan önce kişisel bilgilerini elde etmek için belirledikleri gizlilik koruma mekanizması oluşturmalıdır.

Üçüncüsü, bilgi sızıntısı ve kötüye kullanımının kaynağını belirlemek ve kullanıcıların gizliliğini yasal olarak ihlal eden kurumları ve kişileri tutmak için bir izlenebilirlik sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.