Temmuz’da Çin’de tüketici fiyat endeksi % 2,7 arttı

Çin Ulusal İstatistik Bürosu (NBS), enflasyonun ana göstergesi olan Çin’in tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında bir önceki aya göre yüzde 2,5’ten yüzde 2,7’e arttığını açıkladı.

NBS, bazı illerdeki sellerin domuz eti taşımacılığını aksatması ve kötü hava koşullarının sebze arzını etkilemesi nedeniyle gıda fiyatlarının haziran ayına kıyasla yüzde 6,3 yükseliş görüldüğü açıkladı.

Çin yönetiminin arzı koruma ve fiyat seviyesini dengeleme çabalarını artırdığı, bunun da tüketici enflasyonundaki hafif artışa rağmen piyasanın iyi durumda kalmasına yol açtığı belirtiliyor. Açıklanan verilere göre, temmuz ayında gıda ürünlerinin fiyatları geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 13,2 yükselerek TÜFE’deki artışa 2,68 puanlık katkı yaptı.

Domuz eti fiyatları da toparlanan catering sektöründeki artan talepler karşısında arz yetersizliği nedeniyle haziran ayına göre yüzde 10,3 arttı. TÜFE, yılın ilk yedi ayında ise geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 3,7 arttı.

Gıda ve enerji fiyatlarını hariç tutan çekirdek TÜFE, geçtiğimiz ay Haziran ayına göre 0,4 yüzde puan düşüşle yıllık yüzde 0,5 arttı. Ülkenin fabrika çıkış fiyatlarını ölçen üretici fiyat endeksi, bir önceki ayki yüzde 3’lük düşüşten Temmuz ayında yıllık bazda yüzde 2,4 düştü. (Kaynak: Chinadaily.com.cn)



Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.