TikTok’a yapılan suçlamaların amacı siyasi

Facebok ve TikTok son aylarda sosyal medya uygulamaları arasında en çok rağbet edilen iki platform haline geldi. Faaliyet gösterdikleri kimi ülkelerdeki yetkililer bu iki özel şirkete karşı ulusal güvenlik nedeniyle bayrak açtılar.

15 yaşındaki Amerikan uygulaması olan Facebook daha popüler olarak öne çıkıyor. 2014 yılında 1,34 milyar olan kullanıcı sayısının 2020’de 1,69 milyara ulaşması bekleniyor. Her anlamda Facebook sosyal medyanın büyük ağabeyidir.

DaraReportal’ın 2020 istatistiklerine göre dünya çapında 800 milyon aktif kullanıcıya sahip ve nispeten yeni ama yükselen TikTok da kısa video paylaşım uygulaması olarak biliniyor. Buna karşın herkes bu dört yaşındaki genç uygulamadan memnun değil. TikTok uygulamasına karşı Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Avusturalya liderliğindeki Batı ülkelerinin trenine atlayan Hindistan beklenmedik bir tepki verdi.

İddialar ve gerçekler
Hafta başında konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ülkenin lideri Donald Trump’ın yakında TikTok’u yasaklayabileceğinin ve Çin’e karşı casusluk suçlamalarının ikiye katlanabileceği sinyalini verdi. ABD, birkaç senedir teknoloji devi Huawei’ye karşı suçlamalarını şimdi de TikTok’a karşı kullanıyor. ABD aynı stratejiyi Çin’in 5G internet ağındaki liderliğine karşı da kullanmaya devam ediyor.

ABD’den gelen iddiaları yanıtlayan ByteDance sözcüsü “Yüzlerce Amerikalı çalışanı olan TikTok yine güvenlik, ürün ve kamu politikası alanında önde bu ülkenin önde gelen liderlerinden olan Amerikalı bir CEO tarafından yönetilmektedir.” yanıtını verdi.

Hindistan’ın zamanlaması manidar
Amerika’nın ardından 7 Temmuz’da Washington’ın güdümünde hareket eden Avustralya, TikTok’un ulusal güvenlik riski taşıyabileceğinden endişe ettiği duyurdu. Beklenmedik şekilde TikTok’a karşı bir hamle de komşusu Hindistan’dan geldi.

TikTok’un yasaklandığı dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’da 2020 istatistiklerine göre bu ülkede 119,3 milyon uygulama kullanıcısı bulunuyor. Yasağın arkasından 15 Haziran’da ölümcül bir sınır çatışmanın yaşanması TikTok’a konulan yasağın asıl nedeni olabilir. Zira TikTok, hem politik hem de ekonomik açıdan yumuşak bir hedeftir.

Cam evi taşlamak
Ülkeler bugün TikTok konusunda bir vicdan mahkumiyeti geçiriyorlar çünkü iddialarının hiçbiri kanıtlanmadı. Amerika için TikTok’u yasaklama cam bir evi taşlamaya benziyor. Şirketin nefret söylemlerine duyarsız kalması ve güvenlik krizi içinde olduğu kamuoyu tarafından bilinmekte. Kimi insanları bir süreliğine kandırabilirsiniz ancak tüm insanları her zaman kandıramazsınız. (Kaynak: CGTN)Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.