Tiktok’u Gasp Planı İşe Yaramadı

Huawei için yapılan küresel operasyonun aksine, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) TikTok’a karşı başka bir gasp biçimine başvurdu.

TikTok, benzersiz algoritma avantajları ile ABD pazarında hızla yükseldi. Amerikalı kullanıcılarla yakından bütünleşmişti. Bu durum sıkı bir Tiktok kullanıcısı olan genç Amerikalı seçmenlerin Trump’a karşı tepkisini ortaya çıkardı.

Washington için TikTok’u yeniden organize etmek ve tamamen ABD şirketleri tarafından kontrol edilen yeni bir şirket haline getirmek, en uygun maliyetli yaklaşımdır. Bu yaklaşım sadece Trump yönetiminin kararlılığını göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ABD şirketlerine de hitap ediyor. Bu arada, TikTok’un ABD’deki 100 milyon kullanıcısı etkilenmeyecek. Böylece bütün ülkede kullanıcılar mutlu kalacak. Tüm olay nihayet Trump yönetimi için büyük bir başarı olacak.

Daha da önemlisi, internetin en yeni video uygulamasını bir “ABD şirketi” olarak markalaştırmaya yönelik bu uygulamalı yaklaşım, ABD teknoloji şirketlerinin uzun vadeli endişelerini hafifletiyor. Yüksek teknoloji şirketlerinin nerede ortaya çıktığına bakılmaksızın ABD mülkiyetine ve kontrolüne boyun eğdirme modeli ilerleyen süreçte takip edilebilir. Bu durumda, ABD’nin teknolojik hegemonyası nesilden nesile aktarılacaktır.

Microsoft’a satış baskısı

Washington, bu hedefler için tüm ülkeyi TikTok ve ana şirketi ByteDance’e karşı baskıcı taktiklerin bir kombinasyonunu başlatmak için seferber etti. Birincisi, ABD hükümet yetkilileri ve kongre temsilcileri, TikTok’un ABD kullanıcı verilerini Çin hükümetine aktardığına dair birçok asılsız suçlamada bulundu. Bunu takiben, Trump yönetimi ülkedeki popüler uygulamayı yasaklamaya çalıştı. Sonra Microsoft ortaya çıktı. TikTok ya yasaklanacak ya da bir ABD şirketine satılacaktı.

TikTok çaresizliğe zorlanırken aniden Oracle, TikTok’un ABD operasyonlarının güvenilir bir teknoloji ortağı olarak yürütülmesine yardımcı olabileceğini açıkladı. Trump, Oracle ve Walmart’ın TikTok üzerinde tam kontrol sahibi olmasını istediğini açıkça belirtti. Yeni şirketin “Çin ile hiçbir ilgisi olmamasını” istiyor.

Washington’un yöntemlerinin maksimum baskı içerdiği açıktır. Bunlar aynı zamanda şantaj ve hayatta kalma vaatleriyle TikTok’u batırmaya çalışmanın da bir başka yöntemiydi. Sonuç olarak, Çin hükümeti tam zamanında devreye girdi. Algoritmayı ilk olarak 28 Ağustos’ta teknoloji ihracat kontrol listesine ekledi. Bu, ABD tarafının küstahlığına bir darbe indirdi.

Daha sonra ABD, ByteDance’ın Oracle ve Walmart ile yaptığı anlaşmayı “konsept olarak kabul ettiğini” söylediğinde, Çin hükümeti anlaşmayı sürdürmeye çalıştı. Davanın ardından Çin hükümeti, bu yüksek teknoloji savaşının yönünü yeniden tanımlayarak anlaşmaya karşı olduğunu açık bir şekilde işaret etti. (Kaynak: Global Times )Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.