Tokat, ekoloji ve gastronomi ile vitrine çıkacak

Dünyanın birçok ülkesinden 100’e yakın ekoloji ve gastronomi temalı tur operatörleri, TravelShop Turkey’in Tokat Dedeman Hotel ‘de gerçekleştirilen B2B etkinliğinde buluştu. Tur operatörlerini memleketi Tokat’a ağırlayan Travelshop Turkey CEO’su Murtaza Kalender, talep gelmesi halinde benzer etkinliği Türkiye’nin 81 şehrinde yapmaya hazır olduklarını söyledi.

Etkinlikte konuşma yapan Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, Tokat’ın gastronomi, ekoloji ve kültürel anlamda en iyi bölge olduğunu belirterek şunları söyledi: “Buraya gelecek turistler ihtiyaç duydukları her şeyi bulabilir. Hem sebze-meyve mahsulü hem de tarımsal manada her şeyi ihtiva ettiğini Tokat’a gelen tur operatörleri Tokat’ı destinasyonlarına eklesinler.”

Tokat Turizm İl Müdürü Adem Çakır ise; Tokat’ta bu tür bir etkinliğini TravelShop Turkey ile birlikte yapmanın büyük bir onur verdiğini belirterek Tokat’ın doğru bir tercih olduğuna dikkat çekti. Tokat’ta bulunan olanaklarının dünyanın birçok ülkesinden bulunmadığının altını çizen Çakır sözlerini şöyle tamamladı: “Örneğin, ekoloji, gastronomi, kültür ve tarihi bir arada ancak Tokat’ta bulabilirler. Bunların hepsini burada deneyimleyebilirler. Tokat, yaylaları, barajları, meyve-sebze bahçeleri, dünyaca ünlü Ballıca Mağarası ve Yeşilırmak’ın yanı sıra, birçok medeniyetle ev sahipliği yapan tarihiyle doğru bir şehirdir.”

Tur operatörleri ve turizm basınını memleketi Tokat’ta ağırlayan Travelshop Turkey CEO’su Murtaza Kalender, dünyada 1,2 trilyon dolarlık turizm hacminin 600 milyarlık diliminin ekoloji ve gastronomi turizminden geldiğini  hatırlattı. Amaçlarının dünyada hızla gelişen bu turizm trendinden Türkiye’nin de pay almasını sağlamak olduğunu belirten Kalender şöyle konuştu: “Bunun da öncülüğünü yaparak ilk etkinliği Tokat’ta yaptık. Türkiye’de ekoloji ve gastronomi anlamında tüm imkânlar var. Devlet yetkililerinin destek vermesi halinde, Türkiye, 5 yıl içerisinde ekoloji ve gastronomi turizminde ilk 10’a girebilir. Bu da; ülkemizin ekoloji ve gastronomi turizminden en az 20 milyar dolar gelir edebileceği anlamına geliyor. Bunu bireysel olarak yapmak neredeyse imkânsız. Bu yüzden tüm sivil toplum kuruluşları ve devletin desteği gerekiyor.”

TravelShop Turkey’in ağırladığı yabancı tur operatörleri  B2B etkinliğinin ardından Tokat’ın tarihi ve kültürel yerlerini gezip, meyve bahçelerinde kiraz topladı.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.