Toparlanan tüketim piyasası Çin ekonomisini canlandırıyor

Çin hükümetinin açıkladığı verilere göre, hızlı kargo sektörü, yılın ilk yarısında COVID-19 salgını nedeniyle gelen olumsuz etkilerden yavaş yavaş sıyrılarak, hızlı bir şekilde toparlanmaya başladı.

CRI‘de yer alan habere göre, veriler, iş hacminde artış hızının yüzde 22,5’e ulaşarak, geçen yılın ortalamasına yaklaştığını gösterdi. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, Çin’de hızlı kargonun gelişme endeksinin Haziran ayında 364,2’yi bularak, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75,1 artmış olması.

E-Ticaretin en çok geliştiği ülkelerden biri olan Çin’de hızlı kargo sektöründeki süratli toparlanma, tüketim piyasasının yavaş yavaş canlandığının bir göstergesi. Çin’de artık e-ticaret ve hızlı kargonun tüketime güç katması yeni bir norm haline gelirken, özellikle “hızlı kargo ile canlı yayın+alışveriş” modelinin hızla gelişmesi, tüketimi teşvik eden yeni bir itici güç oldu.

COVID-19 salgını tüketim piyasasını da vurdu. Çin, bu durum karşısında krizi fırsata dönüştürmek için hızlı adımlar attı. Salgın kontrolü çalışmalarında Mart ayının ilk günlerinde iyi sonuçlar alınmasıyla birlikte, Çin hükümeti, iç talepteki genişlemenin ekonominin yeniden başlatılmasıyla entegre edilmesi ve donmakta olan tüketimin canlandırılması gerektiğini saptadı.

Birkaç aylık çabalardan sonra Çin’in tüketim piyasası hızlı bir şekilde canlanmaya başladı. Online mal ticaretinde gerçekleştirilen perakende satış hacmi, yılın ilk beş ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11,5 arttı; Mayıs’ta imalat dışı ticari faaliyet endeksi yüzde 53,6 ile bir önceki aya göre 0,4 puan yükseldi.

Tüketim, yıllardır Çin ekonomisinin büyümesinin en önemli motoru. Tüketimin geçen yıl Çin ekonomisine yönelik katkısı yüzde 57,8’e ulaştı ve gayrisafi yurtiçi hasılaya yönelik katkısı ise 3,5 puanı buldu. Tüketim, Çin’in büyümesinde en büyük itici güç olma konumunu art arda altı senedir koruyor. COVID-19 salgını ortaya çıktıktan sonra, uluslararası toplumda tüketimin Çin ekonomisinin itici gücü olup olmayacağı hakkında bir şüphe vardı. Çin, sürekli canlanmakta olan tüketim piyasasıyla bu şüphelere cevap veriyor.

Çin’in sahip olduğu 1 milyar 400 milyon nüfustan 400 milyonu orta sınıf mensubu. Dolayısıyla tüketim piyasasında büyük bir dayanıklılık ve potansiyel mevcut. Salgının yüz yüze alışverişi etkilediği bir zeminde, online alışveriş bu boşluğu hemen doldurdu.

5G, bulut, büyük veri ve yapay zeka gibi ileri teknolojilere dayalı yeni tüketim modeli sürekli büyüyerek, Çin ekonomisine yeni bir dinamizm katıyor.

Öte yandan Çin hükümetinin tüketimi arttıran bir dizi önlemi, tüketim piyasasının toparlanmasını teşvik ediyor. Mesela, Çin’in birçok şehrinde dağıtılan ve 8 Mayıs itibarıyla 19 milyar yuan olarak saptanan tüketim kuponları, tüketicilerin hevesini önemli ölçüde arttırdı.

Çin’in tüketim piyasasının toparlanması, dünya ekonomisine de ümit oldu. Mesela, sınır ötesi e-ticarette artış, Çinli alıcıların tüm dünyadan alışveriş yaptığını gösterirken, diğer ülkelerde de üretim ve istihdam fırsatlarını arttırdı. Ayrıca, 3. Çin Uluslararası İthalat Fuarı’nın Kasım ayında düzenlenmesi planlanıyor. Haziran başı itibarıyla, fuarın şirketlere ayrılan alanının yüzde 90’ı için sözleşme imzalandı.

Tüketim seviyesinin yükseltilmesi, yeni tüketim modellerinin ortaya çıkması, çevrimiçi ve çevrimdışı tüketim modellerinin kaynaşması gibi gelişmelerle birlikte Çin’deki tüketim enerjisi daha da yükseliyor. Çin’in iç piyasası, dünyanın en büyük tüketim piyasası haline geliyor. Bu gelişmeler, Çin ekonomisine yeni bir dinamizm kazandırmanın yanı sıra, dünya ekonomisinin toparlanmasına da güç katıyor.Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.