TUI Nordic, Türkiye’de liderliğini korumak istiyor

İskandinav ülkelerinden Türkiye’ye turist gönderen TUI Nordic CEO’u Eivor Andersson ile Uluslar arası Resort Turizm Kongresi’nde buluşup bir söyleşi yaptık. Antalya’daki Aska Lara Otelde 5’incisi gerçekleştirilen Resort Kongresi’nde buluştuğumuz Avrupa seyahat pazarının en büyük grubu TUI’nin İskandinavya şirketi TUI Nordic’in CEO’su Eivor Andersson bize, İskandinav pazarını ve Türkiye’nin pazardaki konumunu değerlendirdi.

İskandinavya pazarının yapısı nasıldır?

İskandinavya pazarı rekabet açısından son derece rekabetçi bir yapıya sahip. Bu pazarda hem paket tur satışları hem de bölge insanlarının gezme talebi bir hayli yüksektir. Son üç yıla baktığımızda pazardaki rekabetin iyice kızıştığını, buna karşın tatil talebinin de yükseldiğini görüyoruz. Paket turlardaki payımız açısından bakıldığında pazarın lideri konumundayız.

Bu yıl Türkiye’de bazı sıkıntılar yaşanıyor. Bu sıkıntıların talebe etkisi nasıl olacak?

Yaşamım boyunca sorun olmayan bir yıla tanık olmadığım gibi, çevremden de ‘hiçbir sorunla karşılaşmadık’ sözünü duymadım. İşler her zaman düz bir çizgide izlemez. Bir pazar kötü gidince diğer pazarın yükselmesi durumun dengelenmesini sağlıyor. Ancak şurası kesin ki, bölgenin en büyük pazarı olan İsveç, son derece sağlıklı, bu da bizim için çok önemli.

Suriye’de yaşanan gelişmelerin talebe etkisi ne olur?

Suriye’de olup bitenlere baktığımızda, aklımıza hemen mülteci sorununun nasıl çözüleceği sorusu geliyor. Bu durum talepte bir daralmaya yol açtı. Ancak bu olumsuz etkinin kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olacağını henüz kestiremiyoruz. Bunu bugünden söylemek son derece zor. Ama son 50 yılda seyahat endüstrisinin gelişimine baktığımızda, çeşitli zorluklarla karşılaşıldığını ve bunların bir şekilde çözüldüğünü görüyoruz.

Bu tür zorluklarla Türkiye pazarını nasıl görüyorsunuz, bu pazara yönelik özel bir planınız var mı?

Türkiye bizim için son derece önemli bir destinasyon. Bu önem sadece TUI Nordic için değil, bölgenin tümü için geçerli. İskandinavyalılar yaz tatillerinde paralarının karşılığı alabildikleri Türkiye destinasyonundan memnun. Biz de Türkiye destinasyonunu gelen talepler doğrultusunda geliştirmek için yatırım yapıp konsept geliştiriyoruz. Bu pazarda da paket turun lideri konumundayız. Bu yıl İskandinav pazarından talepte bir düşüş olabilir. Bunlar geçici durumlar, örneğin, iki yıl önce Mısır’a yoğun talep varken, günümüzde bu talebin epey düştüğünü görüyoruz. Türkiye ile genel anlamda ilgileniyoruz, dolayısıyla benzer gelişmenin bu pazarda olmasını arzu etmiyoruz. Kaldı ki, bir destinasyonun yerine başkasını koymak pek de kolay değil.

2016 yılma ilişkin planlarımızı yapmıştık. Son gelişmeler üzerine planımızı yeniden gözden geçireceğiz, ancak bu büyük çaplı bir değişiklik olmayacak. Talepte ciddi bir değişiklik olmazsa en azından geçen yılki seviyemizi korumaya çalışacağız. Türkiye’ye yönelik talebin değiştiğini net olarak görebiliyoruz. Biz yine de son gelişmelerin talebe etkisinin kısa süreli mi uzun süreli mi olacağını görmek istiyoruz. Orta vadede İskandinavya’da Türkiye’ye pazarındaki liderliğimizi korumaktan yanayız. Zor bir dönemden geçiyoruz.

Bu zorlukların aşılması için neler öneriyorsunuz?

Tur operatörleri, otelciler ve turizmden ekmek yiyenler olarak aynı gemideyiz. Aramızdaki işbirliğini daha da ileriye götürmemiz gerekiyor. Tur operatörü olarak Türkiye ile yakın temas içindeyiz, her şeyi tartışıp ortak çözümler bulmak zorundayız. Birbirimizi doğru anlamak son derece önemli. Ancak bu önem günümüzde ikiye katlandı. Çünkü ! zor bir dönemdeyiz. Bazı sözcükleri de dikkatli kullanmalıyız. Ben emniyet (safety) kelimesini kullanmaktan yanayım. Çünkü güvenlik (security) kelimesi turizmle birlikte kullanılınca hoş olmuyor. Bu sözcüğü turizmle ilintili tüm gelişme ve olaylarda kullanmamız gerekiyor. Bunu nasıl yapacağımız konusunda kafamda net bir öneri yok ama bunu yapmak zorundayız.

İskandinav pazarı online satışların boyutları hakkında bilgi verir misiniz?

atışlarımızın yüzde 75’ni online olarak satıyoruz. Pazarlama günümüzde son derece teknik bir konu. Bu konuda TUI Grubu’ndan çok farklı bir strajemiz yok. Online satışların fazla olması tamamen faal olduğumuz pazardaki müşterilerin online işlemleri kullanmasından kaynaklanıyor. Bu durum bizi ister istemez online satışlara odaklanmaya zorladı. Online satışların yüzde 20-25lik kısmını da bizimle çalışan üçüncü parti ortaklarımız gerçekleştiriyor.

Yayın yeri ve Tarihi: Resort Dergisi, Aralık 2015Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.