Turizm, Hasanların Hans’lar kadar gezmesidir!

Bergama Ticaret Odası’nın turizm konulu etkinliğinde konuşan Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TUYED) Başkanı Kerem Köfteoğlu, yerli turistin sektörün sigortası olduğunu söyledi. Köfteoğlu “Bu ülkede Hasanların Hans’lar kadar gezmesi gerekiyor. Krizi fırsat bilip turizmin sigortası olan iç turizmi geliştirmeliyiz” dedi.

Fotoğraflar: Tahsin Tuna-Bergama Ticaret Odası öncülüğünde, Bergama Amatör Fotoğraf Sevenler Derneği Başkanı Levent Karacaoğlu yönetiminde gerçekleştirilen toplantının açış konuşmasını Bergama Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Ürper yaptı.

Bergama Ticaret Odası olarak önce sektör sorunlarını tartışmak üzere temsilcilerle ortak toplantı düzenlediklerini anımsatan Ürper, Kuzey Ege’nin İncileri adıyla başlattıkları projeyle şu bilgileri verdi: “Proje Edremit, Burhaniye, Ayvalık, Bergama ve Foça’dan oluşmakta olup, bu ilçeler arasında bölgesel turizmi hedefliyor. Projeyi yakın zaman önce başlattık ve web sitemiz hazırlık aşamasında çok yakında tam olarak faaliyete geçeceğiz. Projede bizim için en önemli nokta tur operatörlerini bölgemize gelmeye teşvik etmek. Biliyorsunuz ki onlar geldiğinde turizm de kademeli olarak gelişecektir.”

İç turizm sigortadır

TUYED Başkanı Köfteoğlu, dünyada turizmde belli noktalara gelen ülkelerde iç turizmin ortalama yüzde 60’lar seviyesinde olduğuna dikkat çektikten sonra şunları söyledi: “İç turizm başka bir değişle yerli turist sektörün sigortasıdır. İç turizmi güçlü olan ülkeler krizlerden fazla etkilenmiyor. Krizler olsun veya olmasın bizim ülkemizde de gerçek bir turizm hareketinden söz etmek istiyorsak Hasanların Hans’lar kadar gezmesini sağlayacak girişimleri başlatmamız gerekiyor.”

Kuzey Ege’nin İncileri ve Bergama Seni Çağırıyor adıyla başlatılan girişimlerin iç turizmi geliştirmeye katkı sunacağına değinen Köfteoğlu birlikte hareket etmenin çok önemli olduğunu belirterek “Başkalarının deneyimlerinden de öğrenmekte yarar var. Örneğin Bergama’da ev pansiyonculuğu veya yerel lezzetlerin sunulacağı lokantaları işletecek kişileri toplayıp Safranbolu veya Beypazarı’nda götürebilirsiniz. Buralarda turizm işi yapanlarla konuşup bilgi alışverişinde bulunmalarını sağlamalısınız” diye ekledi.

Yerli turistleri gezip dolaşmaya, ülkelerini, bölgelerini keşfetmeye alıştırmak için kamu, özel sektör, bankalar turizmle ilgili tüm kurum ve kuruluşların işbirliği içinde olması gerektiğinin altını çizen Köfteoğlu konuşmasını şöyle noktaladı: “Halkımızı tatile alıştırmak için gerekiyorsa, maliyetinin altında paket turlar düzenlenmeli. Sektörün maliyetinin altındaki rakama da 2 yıllık tanıtım bütçesi gözüyle bakılmalı. İç turizmi geliştirmezsek her yıl farklı bir krizi tartışır dururuz. Turizmi planlarken de başka değerleri değil, öncelikle sahip olduğunuz değerleri öne çıkarın. Bunun için de Bergamalılara Bergama turu düzenleyerek bölgeleri tanımalarını sağlayın. Sahip oldukları değerleri tanıtlarsa onları koruyabilirler.”Yazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.