Turizmde fuar atağı başlıyor

Bugün başlayıp Pazar günü sona erecek olan dünyanın beş büyük turizm fuarı arasındaki EMITT, sektörün umutlarını yeşertiyor. Bu yıl 22’8ci kez kapılarını açan fuara, 108 ülkeden 4 bin 500 davetli tur operatörü katılıyor

Fuara aralarında Almanya Turizm Endüstrisi Birliği Başkanı Dr. Michael Frenzel’in de olacağı önemli konuşmacıların katılacağını belirten EMITT’in düzenleyicisi ITE Turkey Turizm Grup Direktörü Hacer Aydın, şunları söylüyor: “Bu yıl rekor seviyede yabancı ziyaretçiyi ağırlamaya hazırlanıyoruz. 1999’daki ilk organizasyondan bu yana her yıl istikrarlı bir şekilde büyüdük. Günümüzde EMITT,  dünyadaki 5 büyük turizm fuarından biri haline geldi. Fuara turist getirme potansiyeli yüksek olan ülkelerden gelen başvuruları büyük bir özenle değerlendirdik. Fuara katılacak tur operatörleri ile görüşme yapmak üzere 7 bin 500 randevu alındı.”

50 Bin ziyaretçi

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Türk Hava Yolları’nın kurumsal sponsorluğunda, KOSGEB’in desteğiyle ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TYD) iş ortaklığında düzenlenecek EMITT’i bu yıl 50 bini aşkın kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Üçüncü ve dördüncü günü tatil tüketicilerine yönelik olacak fuarda tüketiciler, cazip fiyatlarda erken rezervasyon kampanyalarına ulaşacak.

“İşaretler olumlu”

Fuarın iş ortaklarından biri olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, 2018’e ilişkin hedef pazarlardan olumlu işaretler aldıklarını belirtiyor. Olağanüstü bir durum yaşanmaması halinde bu yıl Türkiye’nin ana pazarlarından biri olan Almanya’da büyüme yakalanacağını belirten Ayık şu bilgiyi verdi: “Almanya, diğer pazarları sürükleyici bir özelliğe sahip. Bundan dolayı Alman pazarına büyük önem vermeliyiz.  Turizm Şurası’nda alınan kararların takip edilerek hayata geçirilmesi durumunda, bu yıl iyi bir sezon yaşarız.”

İç turizmi önemsiyor

İstanbul’da yüzde 65 ve Anadolu’daki otellerinde ise yüzde 90’lara varan oranlarda Türk misafiri ağırladıklarını hatırlatan Hilton Türkiye Ülke Müdürü Armin Zerunyan fuar hakkında şunları söylüyor: “Emitt, Türkiye için önemli bir turizm fuarı. Biz de Hilton olarak Türkiye’de yerel ihtiyacı anlamak, buna göre çözümler üretmek ve yeni iş anlaşmaları imzalamak için fuara katılımı önemsiyoruz. Hilton Honors sadakat programımızda dünya çapında olarak 71 milyon üyemiz var. 2018’de Türkiye’de turizm sektörünün büyüyeceğini tahmin ediyoruz.”

Tam zamanı!

Fuarların sadece kendileri için değil, Türk turizminin tanıtımına da katkıda bulunduğuna dikkat çeken Jolly Tur Pazarlama Direktörü Yasemin Develioğlu açıklamalarını şöyle sürdürüyor: “20 Kasım 2017’de yüzde 50 indirimle başladığımız erken rezervasyon kampanyamızdaki indirim oranımız yüzde 45. Bu indirimimizi 29 Ocak’a kadar sürdüreceğiz. Erken rezervasyon kampanyası sürecek olsa da gelecek günlerde indirim oranlarının düşeceğini hatırlatmak isterim. Şimdi ikinci bir tatil planını gündeme aldıracak kadar yüksek indirim oranlarından yararlanmanın tam vakti. Tatilcileri 7. Salondaki D750 nolu standımıza bekliyoruz.”

Yayınlandığı yer ve tarih: 25 Ocak 2018, Posta GazetesiYazar: Kerem Kofteoglu
1963’te Mardin’de doğdu. İlk ve lise eğitimlerini İstanbul’da tamamladı. Dünya gazetesinde Reklam Bölümü'nde işe başladı. Sonra İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nı takip eden muhabirlerden biri oldu. Daha sonra sırasıyla Hürriyet Gazetesi’ne bağlı haftalık Ekonomist Dergisi ve Sabah grubunun Para dergisinde çalıştı. Bir dönem Turizm Yazarları Derneği’nin (TUYED) Başkanlığını yürüten Köfteoğlu, halen çeşitli dergilerde serbest gazetecilik yapıp, bazı kurumlara basın ve turizm danışmanlığı hizmeti veriyor.